Deizm çürütülebilir mi?

Tanri konusundaki agnostizm de curutulebilir. Bir seyin bilinip bilinemeyecegi sonradan elimize gecen bulgularla degisebilir. Ornegin yeni bir "sensor" ile bugun bilinemez dedigin seyleri algilayabilirsin teknolojik gelismelerle. Agnostiklerin iddiasi agnostik ateistlerinkinden daha keskin, bir seyin bilinemeyecegini one surmek icin de bir seyler bilmek gerekiyor.

Eger X dininin tanrisi evrensel kumenin icindeyse ve evrendeki her seyi gozlemleyebilen super bir teleskobum varsa X dininin iddiasini dolayisiyla X - agnostiklerin iddialarini da curutebilirsin.
Agnostisizmi çürütemezsin. Çünkü agnostisizm bir şeyi savunmuyor. Agnostik biri cevap bekler. Agnostik birine gerekli cevaplarla gelirsen kabul edebilir. Örneğin; x+4=6. x kaçtır? dersen, agnostik biri buna +Bilmiyorum. der. Ama 4 işlemi öğretirsen, çözer. Genel kanının aksine agnostik biri, duruma bakar, ölçüp, biçer ve karar verir. Bilmiyorsa da +Bilinemez. der. Yani agnostikler, ateistlere göre ya da diğerlerine göre daha yumuşak fikirlidirler. +Bilmiyorum. deyip öğrenmek mi, +Biliyorum, bu böyle. demek mi daha keskindir?

Bu arada şu profil fotona bayılıyorum. Her gördüğümde kahkaha atıyorum. 🤣 😂

Son düzenleme:
Deizm hep korkak ateistlik gibi gelir bana. Arada kalmışlık gibidir. Kültürel bağlarından kopmaktan çekinip daha akılcı nasıl bir inanca sahip olabilirim düşüncesiyle, Tanri inancini terk etmek istememenin getirdigi bir sistem gibi geldi bana hep.

Curutulmez. Ama tamamen bilim dışı oldugundan teistlikle de pek farki yoktur aslinda. Deist olacagina Müslüman ol, Hristiyan ol daha iyi. Daha sıkı ve belirli cizgiler altinda inanc sahibi olursun en azından.

Agnostisizmi çürütemezsin. Çünkü agnostisizm bir şeyi savunmuyor. Agnostik biri cevap bekler. Agnostik birine gerekli cevaplarla gelirsen kabul edebilir. Örneğin; x+4=6. x kaçtır? dersen, agnostik biri buna +Bilmiyorum. der. Ama 4 işlemi öğretirsen, çözer. Genel kanının aksine agnostik biri, duruma bakar, ölçüp, biçer ve karar verir. Bilmiyorsa da +Bilinemez. der. Yani agnostikler, ateistlere göre ya da diğerlerine göre daha yumuşak fikirlidirler. +Bilmiyorum. deyip öğrenmek mi, +Biliyorum, bu böyle. demek mi daha keskindir?

Bu arada şu profil fotona bayılıyorum. Her gördüğümde kahkaha atıyorum. 🤣 😂

Agnostik tabi ki bir seyi savunuyor ( dini konulardaki agnostizm ) -> Bilinemez. Yani bilmiyorum demiyor, asla bilinemez bosa tartisiyorsunuz diyor.

Senin ornekteki x+4 = 6 icin "Buradaki x i asla bilemezsiniz" demis oluyor.

Cok kisaca spektrumdaki pozisyonlar su sekilde:

- Teist : Benim tanrim tek gercek tanri, digerleri uydurma. ( Kendisininkini ispatlayamiyor )
- Deist: Bir guc var. ( Ispatlayamiyor )
- Ateist: Tanrini ispatlayabiliyor musun? ( Hayir ) -> O halde var degil **
- Agnostik: Tanrinin varligini ya da yoklugu asla bilinemez.

Aslinda bu spektrumda herhangi bir iddia sahibi olmayan tek topluluk ateistler. ( Pozitif ateistler haric )

Bilmiyorum diyen insan bunu "bilecek kadar elimde veri yok" seklinde diyorsa aslinda ateist oluyor ( agnostik ateizm )
Bilmiyorum diyen insan neye inandigini bilmiyorsa bu da sacma oluyor. Zaten ben genel olarak agnostizmi ateist olma yolundaki gecici durak olarak dusunuyorum.

** -> Delilin yoklugu yoklugun delili olamaz. Ancak iddia sahibi delilsiz bunu one suruyorsa var kabul etmemekte problem yok.

Profil fotom bir tanedir, eyv :)

Agnostik tabi ki bir seyi savunuyor ( dini konulardaki agnostizm ) -> Bilinemez. Yani bilmiyorum demiyor, asla bilinemez bosa tartisiyorsunuz diyor.

Senin ornekteki x+4 = 6 icin "Buradaki x i asla bilemezsiniz" demis oluyor.
"Asla bilemezsiniz." çözülemeyen bir işlemin sonucudur. Bizim işlemimizin sonucu belli aslında ne kadar iki seçenekli olsa da. Ölümden sonra yaşam var mıdır, yok mudur? göreceğiz. Zaten yaşam süremiz, evrende fark edilmiyor bile. Çok kısa süre sonra diyebiliriz. "Ölümden sonra yaşam var mı?" sorusunun cevabı basit. Öl ve gör. (Sonra da bana oradan mesaj at.)

Ateist -> Kanıt -> Bu bile Tanrı varlığını kanıtlamaz. *Hiçbir zaman kabul etmeyecek.

Agnostik -> Kanıt -> Referans noktası nedir? Sağlaması yapıldı mı? *Argüman zayıfsa non kabul, güçlüyse olabilir.

Teist - Deist -> Kanıt;*
1.jpg

Schrödinger'in kediye yaptığı muamele gibi. Kutuda zehirli madde de var ama bakmadığımız için ölü değil. Ama yaşıyor da diyemem. Adam, ilk agnostik deneyi yapmış. puhahahaha 😂

Bilmiyorum diyen insan neye inandigini bilmiyorsa bu da sacma oluyor. Zaten ben genel olarak agnostizmi ateist olma yolundaki gecici durak olarak dusunuyorum.
Hocam, bende son durak olarak görüyorum. Benim öyle olmuştu. Gerçi ben farklı bir evredeyim. ÇokdaUmrumdaizm evresindeyim.

Agnostisizm harici bütün görüşler çürütülebilir. Deizm de bir yaratıcı olduğuna inanıyor. Bir deistin yaratıcı fikri, dinlerden farklı olabilir ama sonuçta onlar için de aynı görevi gören bir düzen kurucusu vardır. "Tanrı yoktur." cümlesi eğer gerçek ise teizm de deizm de çöker. Yani çürütülebilir. Tam tersi için de(ateizm) geçerlidir.

Üçünü de bir araya getirip nasıl bu kadar yanlış yapabildin? Üçü de çürütülebilir. Tanrı var ya da yoktur. Eğer var ise ateizm çöker. Eğer yok ise deizm ve teizm çöker. Demek ki çöküyormuş hocam. Panteizmi ayrı tutuyorum.

Sizin çürütülemez argümanınız nedir?
Tanrının olup olmadığı kanıtlanamaz yani çürütülemez inanç olarak kalır. Sizin var ya da yok argümanınıza da kahkaha attım. %50 seçenek olması çürütülebilir olması anlamına mı geliyor. Ateizmin çürütülmesi için dinlerin birinin gerçek olması lazım ki bu da imkansız çünkü dinlerde öldükten sonra öğrenebileceğimiz yazıyor. Teizm de zaten çürütülebilir ona girmeyeceğim bile.

Son düzenleme:
Dini inanca da teizm deniyor ve sonunda -izm var fark ettiğin üzere 🙂 Ama evet, haklısın. Kusursuz değiller. Deizm de ateizm de içinde boşluklar içeriyor, aynı günümüz dinlerinde olduğu gibi. Bu yüzden hepsine inanç deniyor mutlak gerçek değil.
Kendi yazdığını anlasan ve üzerinde düşünsen ne güzel olur. Benim argümanım senin argümanının mantığını anlatıyor aslında ve buna "what about is" 'imcilik deniyor. Görmek isteyene 1 yol yeterli istemeyene bütün yollar saçma :) Ayrıca neye inandığını bilmiyorum ama kibirden uzak durmanı tavsiye ediyorum ben de insan ahlakı için.

Tanrının olup olmadığı kanıtlanamaz yani çürütülemez inanç olarak kalır. Sizin var ya da yok argümanınıza da kahkaha attım. %50 seçenek olması çürütülebilir olması anlamına mı geliyor. Ateizmin çürütülmesi için dinlerin birinin gerçek olması lazım ki bu da imkansız çünkü dinlerde öldükten sonra öğrenebileceğimiz yazıyor. Teizm de zaten çürütülebilir ona girmeyeceğim bile.
Evet. %50 seçenek olması, çürütülebilir anlamına geliyor. Yazı-tura gelme olasılığı %50-%50 ama tura gelmeyecek öyle mi? Asıl saçmalık olan budur. Var ya da yok kalıbını kullanıp beni Savaş Cebeci kafasına sokmaya çalışma. Ben ortaya matematiksel argüman sundum. Göbeklitepe'den bu yana insanlar, tanrılara inanıyor. Çoğunluğun yanılma olasılığı olduğu gibi, doğru bilme olasılığı da vardır. Ne kadar inanmak saçma gelse de bu denklemde bunları da işleme almamız gerekiyor.

Demek istediğini anladım ama şu an sonucunu bulamadığımız bir işlemin, öldükten sonra sonucu bulma olasılığımız olduğu sürece hepsi de gayet çatır çatır çürütülebilir.

Artı olarak burada şu ifadeyi kullanmışsın;
İmkansız çürütülmesi. :) Ateizm, deizm çürütülemez ama teizm çürütülebilir.
Ardından şunu;
Ateizmin çürütülmesi için dinlerin birinin gerçek olması lazım ki bu da imkansız çünkü dinlerde öldükten sonra öğrenebileceğimiz yazıyor. Teizm de zaten çürütülebilir ona girmeyeceğim bile.

Ateizm sadece dinlere değil, tanrıya da inanmıyor. Ateizm ile deizm birbirine zıttır. Nasıl oluyor da ikisi de aynı anda çürütülemiyor? Çelişkidir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı