Ölümden Sonra Yaşam Konusu ve Spritûal Deizm

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Müzik Profili

Decapat
Spritûal deizm hakkında ne düşünüyorsunuz? Tanrının var olma ihtimalini göz önüne alırsak gerçek olabilecek en iyi inancın spritûal deizm olduğunu düşünüyorum.

Yani tanrı inancı ile beraber ölümden sonraki hayata da inanmak. Ancak vahiysiz bir şekilde. Size mantıklı geliyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Deizm bütün ana dallarıyla bana hiç mantıklı gelmeyen bir inanç sistemi.

Mantıklı gelmiyor bana. Dinlerde, tanrılarda insanin kendi hayal ürünleridir.

Yeryüzünde ne yazıldıysa insan yazdi, ne söylendiyse insan söyledi.

Cennet ve Cehennem kavrami tabirlerinin kökü çok eskilere dayanir. Bu tabir hemen hemen çoğu kıtada vardı. Insan kendisinin öleceğine inanmak istemiyor sorun bundan kaynaklaniyor. Kendini tüm canlilardan üstün görüp ayrıcalıklı olduğunu saniyor halbuki böyle bir şey yok.

Tanrının olmasi için bir sebep yok, kanıtta yok. Deistler dinlerin yalan olduğunu çok iyi biliyor, Tanri kavramına inanmalarin tek nedeni korku, işimizi sağlama alalim endişesidir bu.

@Jira Aynen doğru bir bakış açısı. Kitapların Tanrı tarafından yazılmadığı çok açıktır okuduğunuzda göreceksiniz.

Bir yaratıcı kendine tapsın diye canlı üretmez, bir şeyi yaratiyorsan, sen kendin nasıl yoktan var oluyorsun derseniz yaratılış hadisesi çöker böylelikle.

Tanrı insanlara emrettiklerini kendi için yapılmasını istiyor. Diğer dünya için değil. Tanrının gönderdiği vahiylere inanmıyorsan Tanrıya da inanman biraz güç. Tanrı var dersin ancak onun dediklerine inanmadıktan sürece yolun tıkanır.

Saçma.
Vahiy olduğunu iddia ettiğiniz yasaklar ve emirlerin yerini başka şeyler de doldurabilir. Örneğin insana ne faydalıysa ve ne zararlıysa ona göre uygulanır. Hem vahiy olduğu iddia edilen kitaplardaki Tanrı o kadar insani özellikler bulunduruyor ki, böyle bir şeye inanmak Tanrı'ya hakarettir. Ben bu yüzden deizmi teizmden daha mantıklı buluyorum.
@Jira Aynen doğru bir bakış açısı. Kitapların Tanrı tarafından yazılmadığı çok açıktır okuduğunuzda göreceksiniz.

Bir yaratıcı kendine tapsın diye canlı üretmez, bir şeyi yaratiyorsan, sen kendin nasıl yoktan var oluyorsun derseniz yaratılış hadisesi çöker böylelikle.
Deizmde yaratıcının amacı kendisine tapılması değildir

Vahiy olduğunu iddia ettiğiniz yasaklar ve emirlerin yerini başka şeyler de doldurabilir. Örneğin insana ne faydalıysa ve ne zararlıysa ona göre uygulanır. Hem vahiy olduğu iddia edilen kitaplardaki Tanrı o kadar insani özellikler bulunduruyor ki, böyle bir şeye inanmak Tanrı'ya hakarettir. Ben bu yüzden deizmi teizmden daha mantıklı buluyorum.
Tanrı bu kitaba inanacaksınız diyorsa hakaret olduğunu düşünmüyorum. Eğer senin dediğin gibi kusurlu olsa ben de sana Tanrı'nın neden böyle bir şey yaptığını sorarım.

Tanrı bu kitaba inanacaksınız diyorsa hakaret olduğunu düşünmüyorum. Eğer senin dediğin gibi kusurlu olsa ben de sana Tanrı'nın neden böyle bir şey yaptığını sorarım.
Tanrı sözü olsaydı bu kadar kusurlu olmazdı. Bunu ancak bir insan yazmış olabilir. Tanrı kitap gönderseydi başka kitaplara benzemeyen ve özel bir kitap gönderirdi. Peygamberin özel hayatından helal olan kadınlara kadar karışmazdı. Çünkü insanlar böyle olursa insan sözü olduğunu düşünebilirlerdi.

Ayrıca insan sözü olduğunu düşünenlere verilen bu tepki, kin ve nefret de bunu doğruluyor.

Tanrinin var olduguna, var ise sen oldukten sonra bir sekilde yeni bir hayat olduguna inanmak bana fazla naif geliyor.
Ama su da var, bu sekilde mutlu oluyorsan ve bu inanc kafanda suphe uyandirmiyorsa pratikte daha mutlu bir hayat yasabilir, inancinda yanilsan bile en azindan daha mutlu bir hayat surebilirsin.
Ben yapamasam da, yapabilene saygi duyuyorum, ne diyeyim : )

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı