Ölümden Sonra Yaşam Konusu ve Spritûal Deizm

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Geçmişten günümüze bütün insanlar dünyaya neden ve nasıl geldiklerini sorgulamıştır. Bu da bir şeye inanma gereksinimini ortaya koymuştur. Ortaya atılan Tanrı kavramı ise insanların çoğuna mantıklı gelmiştir. Günümüzdeki gibi kimisi de bunları bir saçmalıktan ve uydurmadan ibaret olduğunu düşünüp ateist olarak yaşamaya devam etmiştir. Bak ama ateistlik de bir inançtır.

Yanlisin var. Ateizm bir inanc degil. "Inanc" kategorisinde ele alabilirsin ateizmi, yani "inancin nedir" sorusuna "ateistim" diye cevap verilebilir. Ama aslinda ateizm, inancin yoklugu demektir. Sigara icmeme aliskanligi gibi bir seydir ateizm. Yoktur bir inanc. Ben tanrinin olmadigina inanmiyorum diyen de ateisttir ( evet burada bir inanc soz konusu ) ama bunu ortaya cikaran sey birilerinin "tanri vardir" demesidir. Yani ortaya atilan iddianin reddi sonrasi alinan negatif pozisyon. Biraz karisik anlattim sanirim ama anlatabilmisimdir umarim. Ornegin, bir anda tum Muslumanlar yok olsa, Hristiyanlar icin hic bir sey degismez. Inanc sistemlerini baska bir tanrinin varligi iddiasi uzerine kurgulamazlar. Ateist icin, tanrinin varligi iddiasi ikna edici degildir; bunu reddeder. Bir inanci reddetmek de bir inanc degildir. Yani benim yuzumu gormuyorsunuz hic biriniz. Benim kafam aslinda pembe renklidir dersem sana, sen bu iddiayi reddedersin. Benim kafamin "pembe olmadigina inanmak" ile ayni sey degil bu. Benim iddiam mantiksiz gelir ve reddeden bir karsi pozisyon alirsin.

Hayata dair cevabini bilmedigimiz sorular var. Tanri kavramini kullanarak bunu cevaplamaya calisiyor kimi insanlar. Kimi insanlar ise bu yontemi reddediyor ve aslinda hic bir seyi cevaplamadigi pozisyonunu aliyor.

Bir zamanlar İslam'a inanırdım ancak daha sonra bazı şeylerin çok çelişkilerle dolu olduğu kanısına vardım. Örneğin; Hz. Muhammed'in Ayı ikiye yarması inanılan en saçma olaylardan biridir, çünkü Ayın hareketleriyle bile günümüzde gelgitler olabilirken hatta yapılan araştırmalara göre depremi tetikleyici bile olabilirken nasıl oluyorda Ayın ikiye yarılması sonucu herhangi bir felaket yaşanmıyor? Üstelik Kuran'da şu ayetler yer alır;

"Gökleri yedi kat yaratan odur. Rahman'ın yaratmasında bir düzensizlik göremezsin. Gözünü çevir de bir bak, bir bozukluk görüyor musun?"(Mülk suresi, 3. ayet)

"Her şeyi yaratmış, ona bir ölçü, biçim ve düzen vermiştir." (Furkan suresi, 2. ayet)

Tüm bu ve buna benzer ayetlere rağmen İslam'da yaşandığı düşünülen çelişkili olaylar beni deizme sürükledi ve şahsen yaratıcı olduğuna inanıyorum ancak bu yaratıcı bizimle insanları birbirine düşüren sözlerle iletişime geçtiğini sanmıyorum.
Ayı ikiye ayıran yüce güç dünyadaki gelgit ve deprem gibi unsurları engelleyemez mi? Kur'an-ı Kerim olmasaydı bende peygamberlere inanmazdım ama Kur'an-ı Kerim gibi bir mucizeyi insan ürünü yazamaz.

Var mı bir kanıtın arkadaşım? Zamanla ortaya konmuş. Bunu koyan insanlar kim? Kanıt sun kanıt. Kesin cümleler kuracaksan kanıt sun.
En güvenilir İslam kaynaklarında var bu. Hatta Hz. Muhammed zamanında kitap haline gelmedi bile. İnsanlar ezberden ne hatırlıyorsa onları yazdılar. Her taraftan ayetlerin yazılı olduğu hayvan derileri kemikler falan toplandı. Kur'an kitap haline yıllar içinde geldi

@revo61 Ortada düzen diye bir şey yok. Dediğin örnekten daha çok var. Gökleri yedi kat yarattik diyor ama bu katlardan biri evren, diğerleri bilinmiyor. Dünya 2 günde, Evreni 4 günde yarattik diyor akla mantığa ters. Dağları sizi sarsmamasi için yarattik diyor, halbuki gerçek tam tersi dağların olduğu yerlerde tektonik hareketler daha fazla olur. Bu kadar örnek şimdilik yeter.

Tanrının var olduğu kanıtlanamadı diye olmadığı aşikar değil. İnsan beyni de daha tam olarak çözümlenemedi ama beynimiz var değil mi? Lütfen aynı şey değil demeyin...

İnsanoğlu ve bilim sandığınız kadar her şeyi açıklayabilecek güçte değil.
Dinler ve kutsal kitapları hiç açıklayamaz en azindan bilim çoğunu açıklayabiliyor.

Ortaya atılan Tanrı kavramı ise insanların çoğuna mantıklı gelmiştir.
Çoğunluğa göre gerçekler belirlenmiyor. Galile dünyanın yuvarlak olduğunu söylediği için idam edildi sonuçta Galile haklı çıktı.

@PORSHİUS Neye göre detaylı? Muhammed karşılaştığı her olaya ayet ortaya atmıştır, sadece kendisi değil başkaları tarafindanda kitap yazımı için yardim almıştır. Tevrat'tan kopyalanma var, sert kurallari Hammurabi kanunlarindan gelme, Cennet, cehennem vb. ifadelerde Zerdüştlükten kopyalanmadir. Hiçbir bilimsel dayanağı olmayan metinlerdir.

Zamanla ortaya kondu. 23 yılda ben de ortaya koyarım böyle bir şeyi.
Sende mi koyarsın ortaya? Bir sürü farklı incil var bunlar zamanla zamanla değiştirilmiş her incil'de farklı şeyler yazıyor dinciler kendilerine göre çevirmişler. Ama bütün Kur'an-ı Kerim'lerde aynı bilgi vardır.

Ayı ikiye ayıran yüce güç dünyadaki gelgit ve deprem gibi unsurları engelleyemez mi? Kur'an-ı Kerim olmasaydı bende peygamberlere inanmazdım ama Kur'an-ı Kerim gibi bir mucizeyi insan ürünü yazamaz.
Mucize dediklerinizi araştırdım hiç de abartılacak bir şey değil.

Ne hatırlıyorsa kısmı yanlış. Sen bir şiiri ezberliyorsun diyelim. Bunu ezberledikten sonra x yerine z demezsin değil mi? İnsanlar ezberledi ve ezberlediklerini aktardı. Halifelerin döneminde de bunlar toplanıp kitap haline getirildi.

İslam kaynaklarını bile düzgün okumamışsın. Veya işine geldiği gibi yorumluyorsun.

Fakat islam hayal ürünün ötesinde böyle detaylı bir dini kimse ortaya koyamaz.

Bunu bilemeyiz. Kendisinden onceki dini ogretiler ile pek cok ortak noktasi var Islam'in. Her sey gibi, dinler de evrimleserek, daha sofistike hale geliyor yoksa inandiriciligi kalmazdi.

Ancak Kuran'da yer alan bir çok ayet yaratılan tüm canlı ve cansız varlıklar arasında bir düzen olduğundan bahseder. Yani ben buradan bir sonuç çıkaracak olursam Allah bu düzene hiç bir zaman dokunmamış. Eğer dokunduysa ve gerçekten Ay hadisesi gibi bir çok hadise Allah tarafından yapıldıysa bu sefer ayetleriyle çelişkiye düşer.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı