Ders çalışırken nasıl not tutulmalı?

Sammy Winchester

Hectopat
Daha fazla  
Ders çalışırken nasıl not tutulmalı? Kimisi videoyu not falan tutmadan izle, video bittikten sonra aklında kalanları yaz ve özet çıkar diyor ve kimisi direkt ne yazıyorsa, ne kadar bilgi varsa yaz diyor. (Bu yöntem çok zaman alıcı.) Nasıl not alınacağı konusunda çok kararsızım. Bana direkt yazan şeyi geçirmek saçma ve zaman kaybı geliyor. Nasıl not tutulmalı?

@375973 hocam sizin de fikrinizi, nasıl not tuttuğunuzu merak ediyorum.

Hızlı yazmayı öğrenip ses kayıt cihazı gibi yazmak en iyisi. Notlarını okumak için değil aklında kalması için yaz.

Kısa özet cümleler kur. Bunu defter ile yaparsan daha iyi olur ( bazıları sadece A4 kullanıyor linclemeyin) videoyu önce izle sonra not al.

Hocam videodan sonra nasıl hatırlayabilirim ki mesela edebiyat çalışıyorum çok fazla ezberlenecek şey var.
Yazar eserleri küçük yapışkanlı kağıtlara yazıp duvara masaya vs. as. İnan ise yarayacak. Her gördüğünde tekrar etmiş olacaksın. Özellikle uzun isimli eser ve yazarları kilit kelimelerle kodlarsan daha iyi ezberlersin. Örneğin nefi yazarı
Nefi daha çok sert eleştirel bir bakış açısıyla yazmış eserlerini. Bu yüzden nefretten aklında kalabilir.

Hocam Benim Hocam kanalının video ders defterleri var. Eğer ordan çalışıyorsun alabilirsin. Eğer alamıyorsan ben senin yerinde olsam edebiyattan tamamını yazardım.
Peki, siz sanırım benim hocam üzerinden ders defteri ile çalışıyorsunuz bütün dersleri. Etkili oluyor mu?
Yazar eserleri küçük yapışkanlı kağıtlara yazıp duvara masaya vs. as. İnan ise yarayacak. Her gördüğünde tekrar etmiş olacaksın. Özellikle uzun isimli eser ve yazarları kilit kelimelerle kodlarsan daha iyi ezberlersin. Örneğin nefi yazarı
Nefi daha çok sert eleştirel bir bakış açısıyla yazmış eserlerini. Bu yüzden nefretten aklında kalabilir.
Evet hocam zaten devamlı tekrar ve soru çözümünün önemli olduğunu biliyorum ben not alma konusunda bir soru sordum.

Peki, siz sanırım benim hocam üzerinden ders defteri ile çalışıyorsunuz bütün dersleri. Etkili oluyor mu?

Evet hocam zaten devamlı tekrar ve soru çözümünün önemli olduğunu biliyorum ben not alma konusunda bir soru sordum.
Ben sayısalcıyım,kimyayı ordan çalışıyorum sadece ve gayet güzel. Edebiyat hocası Kadir Gümüş de iyi hocadır. Video ders defterini alırsan faydasını görürsün kesinlikle.

Edebiyat için Kadir Gümüş'ü izleyeceksen (izlemeni tavsiye ederim sınav senemde full doğru yaptım bu videolar sayesinde) ders defterini alman gerekecek. Hoca zaten videolarda hangi eserlerin ve nerelerin önemli olduğunu söylüyor ve altını çizdiriyor. Onları ayrı bir yerde ezberlemen ve not alman yeterli. Herkesin ezber yapma şekli farklıdır ama ben her yazarın eserlerini 10 kere yazardım mesela.

Not tutmak için herhangi bir dersin videosunda hocanın önemli diye bahsettiği veya senin önemli bulduğun kısımları kendi üslubunla ve en kısa şekilde ifade etmen gerekiyor. Her şeyi tek tek yazmak zaman kaybı olur. Ayrıca pek faydasını da görmezsin. Bunların haricinde not tutarken sakın güzel yazma kaygısı içerisine girme. Sadece konuyu anlamaya odaklan gerekirse yazın berbat olsun sadece sen anla yeterlidir.

Sayısalcı olarak ben şöyle yapıyorum: PDF sunan kanallardan PDF'lerin çıktısını alıp çözüyorum. Önemli yerleri çiziyorum ve kağıtta olmayan önemli bir not var ise kısa not tutup işaretliyorum.

Her şeyi tek tek yazardım eskiden. Ezberlemeye ezberliyorsunuz da çok uzun sürüyor. Bunun yerine tekrar taktikleri kullanıyorum ezberlemek için.

Yeni konular

Geri
Yukarı