Detroit: Become Human Androidleri Gerçek Olsaydı

Ella Freya

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
14
Yer
Ötüken
Arkadaşlar her ne kadar GTX960 2 GB kartımın VRAM yüzünden Low 1080P üstüne çıkartamasam da, grafikler efsane.
Sorularım var, gerçekte Androidler olsaydı;

-Biz onlara sarılma ve vakit geçirme gibi faaliyetler yapsaydık bunların duygusunun farkına varır mıydı?
- Robotların hafızasının yedeğini alıp bir kenara koyabilir miydik? Kaza sonrası yeniden yüklemek için.
- Robotların tenleri gerçeğin taklidi deri mi? Yani dokunulduğunda gerçek et gibi sıcak ve yumuşak mı?
- Robotların teknolojiksel güçleri ile onların zekasını kullanarak oyun vs. çalıştırabilir miydik?
- Kendi beynimizin bildiği her şeyi robotların zekasına aktarabilir miydik?

Bu gibi sorular gelecekte onlar var olana dek, cevabını öğrenemeyeceğiz.
Metro Exodus'u geçen sene oynarkenki heyecanımı sanırsam yeniden buldum ama tam emin değilim :)

Bu arada sarılmaya o kadar ihtiyacım var ki senelerdir gerçekleştiremiyorum, evet senelerdir :( Yani evimdeki robota bile sevgi verebilirim şu an, olsaydı.

Ben gerçek olsa ciddi manada insanların kilo alıp vücutlarının tembelleşip hastalıklara daha açık bir hal alacağını düşünüyorum .Mühendislik okuyan birisiyim Yapay Zeka her yerde lazım makine gücü yada hassasiyeti her yerde lazım ama bu kadar içimizde olmaları bir çok insanın işsiz kalmasına sebep olmasıyla beraber popilasyonu ciddi anlamda etkileyeceğini düşünüyorum.Tedavilerde robotların kullanılması sağlık yönünde ne kadar olanakları arttırsa da uzun vadede insan ırkına zarar vereceğini düşündüm şuanda.(Bunlar şuan öylesine düşündüğüm cümleler :) )

Detroit: Become Human evrenine göre cevap vereceğim.

-Biz onlara sarılma ve vakit geçirme gibi faaliyetler yapsaydık bunların duygusunun farkına varır mıydı?
Androidler taklit/simüle eder. Gerçek bir canlının hissettiği ile bir androidin hissettiği bir değil. Üzgünüm. :(
- Robotların hafızasının yedeğini alıp bir kenara koyabilir miydik? Kaza sonrası yeniden yüklemek için.
Evet. Kara ile oynarken bunun olduğunu öğreniyoruz zaten.
- Robotların tenleri gerçeğin taklidi deri mi? Yani dokunulduğunda gerçek et gibi sıcak ve yumuşak mı?
Deri değil. Bir tür plastik/silikon kaplama. Muhtemelen deri gibi yumuşaktır ama sıcak değiller. Aykırıların tespitinde bundan yararlanılıyordu zaten.
- Robotların teknolojiksel güçleri ile onların zekasını kullanarak oyun vs. çalıştırabilir miydik?
Muhtemelen hayır.
- Kendi beynimizin bildiği her şeyi robotların zekasına aktarabilir miydik?
Oyunda insan beynini tarama üzerine bir şey görmedik, o yüzden yorumsuz.

Tabi bunlar o evrene göre yorumlar.
Gerçek hayatta geleceği tahmin etmek zor, ne olacağı tam olarak tahmin edemiyorsun, sadece kabataslak birkaç fikir yürütebiliyorsun. O da kesin olan şeyler üzerinden oluyor genelde.

Ciddi söylüyorum, oyun esansında bunu düşündüm ama buraya yazamadım :D
Fonksiyonları arasında sahibiyle ilişkiye girme de var. Kara, hizmetliden daha çok eş android gibi bir şey.

Matrix film serisini izliyebilirsin. Orada buna karşılık cevaplar mevcut.
Sen bir robota öğrenmeyi, öğrenmeye açık olmayı kodlarsan, o robot zamanla kendini geliştirip farklı bir canlı türüne dönüşebilir.
Eğer bir insanın, canlının, robotun zihnini kopyalayıp başka bir bedene aktarırsanız, kendi zihninin kopyasını, kopya kişiliğini oluşturmuş olursun. Ölen insanın hafızasını başka bir bedene aktarırsan, aslında o ölen kişinin kopyasını yansıtırsınız. Yani ölen kişinin kopyasıdır, kendisi değildir. Zaten o var olan hafızanın benliği var mıdır orası bile saçma, olmayabilir. Yani robotlar aslında bir bot'dur, bir benlikleri yoktur. Bu soruların cevabını ancak kendi gözümüzle görürsek algılarız. Bir benlikleri zamanla oluşabilir de oluşmayabilir de.

Son düzenleme:
Sen bir robota öğrenmeyi, öğrenmeye açık olmayı kodlarsan, o robot zamanla kendini geliştirip farklı bir canlı türüne dönüşebilir.
Öğrenmeye açık olursa, insan olur. D:BH'da da bundan bahsediliyor zaten.

Bulunduğumuz gezegende bir yapay zeka öğrenmeye açık bir şekilde ortalığa salınırsa, bu gezegeni domine etmiş olan insan ırkından başka bir şeye dönüşmez. Birebir insanoğlunun duygularını, davranışlarını, aktivitelerini taklit eder; direkt olarak ona dönüşür. Çünkü her yerdeyiz, her şeyin içindeyiz. Bilgi edinip kendini geliştireceği ne varsa, insanoğlu orada. Ne olursa olsun, dönüp dolaşacağı tür yine insanoğlu olur.

@Ellie Williams
Benlikleri oluşabilir de oluşmayabilir de. Sonuçta onlar birer bot, ancak çok bilgili bir yazılım haline bile gelebilirler. Bizim halen daha ruhumuzun, benliğimizin var oluşunu tam olarak bilmiyoruz.

Bir kendini düşün, hisset. Sence bu sana neyi söylüyor? Bir robot musun yoksa başka bir şey misin? O benlik nerden geliyor.

Benlik çok ayrı ve derin bir konu. Girersek, içinden çıkamayız.
Yeni doğan bir insan bile anne babasını taklit ederek gelişir. Androidlerin de insanları taklit edecek olması kaçınılmaz son. İster üreten kişi kodlasın, ister kendi kod öbeklerini oluştursun. Var olan herhangi bir android, yine insanı taklit edecektir.

Ayrıca his konusunda da, bir canlı ile bir androidin, her ne kadar birbirine benzese de, hissettiklerinin bir olamayacağı yönünde bir düşüncem var. Tamam, androidler insanoğlunu taklit edecek fakat bir insan ile bir androidin hissetme şekli bir olamaz; ne biçimsel ne de yapısal açıdan. Kapı yine androidin canlı bir varlığı taklit etmesine açılıyor.

Geri
Yukarı