Detroit: Become Human muazzamlığı

Yer
Berlin-Heidelberg-Köln
Daha fazla  
Merhabalar, oyunu az önce bitirdim. Konusu, teması, grafikleri, atmosferi, müzikleri, kurgusu ve olay örgüsü olarak oynadığım en iyi oyunlardan biriydi. Seçtiğiniz en ufak ve önemsiz görünen bir kararınız bile oyunu ciddi derecede etkiliyor. Oyunu farklı kişilerden izledim ve benim oyunumla hiç alakası olmayan şeylerle karşılaştım. Benim oyunumda hiç olmayan karakterlerden tutun da, bazı karakterlerin tamamıyla farklı roller üstlendiği senaryolar gördüm. 3 karakter etrafında şekillenen oyunda kara karakterini, oyunun başı hariç hiç görmedim mesela. Fakat başkalarının oyunlarını izlediğimde, kara karakteri Detroit'te devrim başlatan bir karakter olabiliyor. Devrim dediysem harbiden devrim, silahlı falan. Neyse spoiler'ı aşağıda vereceğim. Gerçi ne kadar spoiler olacak bilmiyorum, oyun hemen herkeste farklı bir şekilde bitiyor çünkü. Paris merkezli Fransız video oyunu geliştiricisi Quantic Dream'in yaptığı bu oyunu herkese şiddetle tavsiye ederim. İndirimdeyken çok komik bir fiyata almıştım bu oyunu, ama şu anki fiyatının da her kuruşuna değer, garantisini veriyorum. Detroit: Become Human'dan bitirmemle beraber Quantic Dream'in yaptığı Beyond: Two Souls ve Heavy Rain oyunlarını da satın alıp oynayacağım. Bu kadar güzel bir oyunu yapan stüdyonun diğer oyunları da denenmeli kesinlikle. Bu arada oyuna verilen emek muazzam. 180 kişilik bir ekiple 4 senede geliştirilen oyuna nasıl bir emek verildiği şu videoda detaylarıyla anlatılıyor herkese tavsiye ederim, özellikle de korsan oyun oynayan emek hırsızlarına:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

oyunun 4 saat 10 dakikalık soundtrackini açtım ve başlıyorum. Oyunu anlamaya başladıktan sonra Android'lerin "Biz de insanlar gibi yaşayan şeyleriz, eşit haklar ve kabul edilmek istiyoruz. " taleplerine siz sadece makinesiz kafasıyla yaklaştım ve oyun da bu yaklaşım etrafında şekillendi. Andorid'lere kötü muamele eden ve arada sırada onları döven insanlara gıcık olsam da "onlar sadece makine" yaklaşımı değişmedi bende oyun boyunca. Markus kaçıp Jericho'nun lideri olduktan sonra insanlara ilk önce barışçıl şekilde yaklaşmaya çalıştım fakat sonra şiddetin ve çatışmanın boyutunu giderek artırdım. Keskin karakterli bir insan olmamdan dolayı galiba iki tarafı da olabildiğince sert ve katı oynadım. Genel olarak Android'lerin taleplerine ve devrim yapmalarına karşı olsam da Markus karakterini de olabildiğince sert ve istediğini alacak şekilde oynadım başlar haricinde. Hatta oyundaki en "badass" ve en sevdiğim karakter olan Connor'da bu soğuk, katı, acımasız mantık öyle bir seviyeye ulaştı ki; beraber ayrılıkçı (Deviant) avladığımız dedektif iş ortağımız Hank'i bile öldürdüm Connor'ı durdurmaya kalkınca. Kamski Connar'a "Sana ayrılıkçılarla ilgili bildiğim şeyleri anlatmam için bu hiçbir suçu olmayan Android'i (Chloe) öldürmen lazım. " dediği zaman, gözümü kırpmadan Chloe'yi vurdum. Çünkü Connor böyle bir karakter. Ayrılıkçıları yok etmek için her şeyi yapabilecek, soğuk mantığa sahip bir makine.

a.jpg

ch.jpg

Oyunu oynayan tüm oyuncuların sadece %14'ü Chloe'yi vurmayı seçmiş.

Evet, bir önceki cümleden de anlayabileceğiniz gibi, Connor'ı insanların yanında ve ayrılıkçı düşmanı olarak oynadım oyunda. Çünkü Connor bana hep, diğer duygusal Android'ler gibi değil de mantıklı ve akıllı bir Android gibi gelmiştir. Ona "badass" dememin sebebi de bu. Bu arada Markus, Connor ve Kara oyundaki 3 ana karakter. Fakat Kara oyunun başında öldü ve bir daha da görmedim: D. Oyunun sonunda ayrılıkçıların lideri Markus'un savaşmasını seçtim. Markus ve çetesi Jericho, kolluk kuvvetleriyle savaşırken Connor da Markus'u avlamak için harekete geçmişti çoktan. Connor ve Markus'un uzun bir dövüş sahnesinden sonra karşıma 2 seçenek çıktı. Markus'u ya da Connor'ı kontrol edecektim. Başından beri amacım devrimi engellemek ve ayrılıkçı Android'lerin isyanını bastırmak olduğu için Connor'ı seçtim ve Markus'u vurdum.

123.jpg

Connor'ı öldürmeye gönlüm razı olmadı ne yapayım 😀

İşte böyle dostlar. İsyan engellendi ve devrim gerçekleşmedi. Ayrılıkçılar yok edildi ve insan ırkı kurtarıldı. Bu da sürpriz bozanın sonu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar özellikleriniz nedir acaba? Ben hala oyunu oynayamadım, muhteşem teknik destekleri olduğu için diğer oyunlarını almayı düşünmüyorum. Oyunu yapan şirket bende oluşan hata ile ilgili dalga geçiyor resmen.

Bilgisayar özellikleriniz nedir acaba? Ben hala oyunu oynayamadım, muhteşem teknik destekleri olduğu için diğer oyunlarını almayı düşünmüyorum. Oyunu yapan şirket bende oluşan hata ile ilgili dalga geçiyor resmen.
2700X, MSI RTX 2070 Gaming Z, 3000 MHZ 16 GB RAM.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı