Din Kategorisi olmalı mı?

Acilmali mi?

• Oy verenlerin toplamı
    127
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Şu forumun ne müslümanı tartışmayı becerebiliyor, ne ateisti. İki zümre de bu konuda birbirinden aciz. Hatta bana kalırsa; felsefe alanında inanç meselesine dahil herhangi bir başlık açılmamalı, engellenmeli. Zoruma gittiğinden değil; forumda şunu anladım ki gerçek bir tartışma ahlakı yok. Ne müslümanlar karşı görüşü anlamaya veya doğru düzgün cevap vermeye çalışıyor; ne ateisr zümre çaba gösteriyor.

Bırak forumu dünyada böyle.. Bu tartışmaların sonu yok ve hiçbir zaman olmayacak. Gereksizce birbirlerine atışıp, kızıyorlar. Ben hiçbir zaman bu tartışmalara katılmadım. Ne gerek var?... İstediğin inancı içinde yaşa, dışa vurma ve kimseye de karışma. Bu kadar zor mu?...

Bırak forumu dünyada böyle.. Bu tartışmaların sonu yok ve hiçbir zaman olmayacak. Gereksizce birbirlerine atışıp, kızıyorlar. Ben hiçbir zaman bu tartışmalara katılmadım. Ne gerek var?... İstediğin inancı içinde yaşa, dışa vurma ve kimseye de karışma. Bu kadar zor mu?...
Kesinlikle katılıyorum efenim.
Aklına inancın konusunda bir şey takılmışsa git tarafsız ve açık bir ilmihalde ara. İnancın varsa kimseyi inançsız diye yargılama. İnancın yoksa kendini bir şey sanıp toksik tavır sergileme. Bunları becerebilen kimseyi görmedim, görmem de muhtemelen.

'sunu yapmak caiz midir?' den daha yararli konular acilacagini dusunmuyor musunuz yani?
O tarzdan yararlı konular açılmaz ve açılmamalı. Din kategorisi dini ogrenmek için felsefe ise onu sorgulamak için olmalı. Dini öğrenmenin yeri ise bu forum değil çünkü burada da çoğu kişi inandığı din hakkında en ufak fikre sahip değil. Hayatında Kur'an'ı anlayarak okumadınlarına adım gibi eminim ama kanıtlayamam. İnandıkları din "Gerçek İslam" adında kendi kafalarında kendilerince yarattıkları, İslam'a en fazla "mezhep" denecek kadar yaklaşabilen bir şey. Dini öğrenmek istiyorsan ilahiyatçılardan öğrenmen lazım, Kur'an'dan öğrenmen lazım. Ama dikkat et, ilahiyatçı diyorum. Caner Taslaman gibi felsefeciler değil.

@ZCPS21 tam heyecanlı yerinde kilitlenmesi de benim sinirimi bozuyor. Kilitleyeceksen baştan kilitle yahu.
Çok haklısın. Moderatör ekibi her dini konuyu onaylarken ne olacağını biliyor sonunda ama yine de izin veriyor, sonunda da kapanıyor normal olarak.

Neden forumları bu kadar ciddiye alıyoruz? :) Günün sonunda burası bir forum. Ben bile bazen ilgilendiğim alanlarda mesajlar yazarken duraksayıp kendi kendime düşünüyorum, bazen yanıt vermeden geçip gidiyorum.

Açıkçası öğrenmek istediğin dinse, bunun için daha sağlıklı kaynaklar bulabilirsin. Burası öğrenilecek bir yer değil. Ancak bir konuda derin bir bilgin olur ve sağlıklı bir şekilde argüman üretmeye, tartışmaya çalışırsın.

Biz her konuda fanatik bir toplumuz.

Açılmasını çok isterim fakat trol, ve fazla tartışma çıkar, forumun huzuru kaçar. Ama yine de açılmasını isterim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı