Dinler mantıklı gelmiyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hocam hani kur-an kursuna gittiğiyseniz duymuşsunuz. Hz. Adem, Hz. Havva cennetteki yasaklı elma... İslam'ın bu konu hakkında ne dediğine hiç baktınız mı?

Maymundan insana gelen süreç tamamlandıktan sonra bu dedikleriniz yaşanmış olabilir. Buna engel bir şey yok dinimizde. Aklınıza oturacak şekilde söylememi isterseniz, maymundan insana süreci tamamlanıyor ve Hz. Adem ve Hz. Havva'nın imhitanları başlıyor. Dediğimde dinimize aykırı bir şey var mı? Varsa söyleyin hocam.

Kabul edebilir. Maymundan gelse de oluşan ilk insanı Allah yaratmış olacak. İlk başlangıcında topraktan yaratarak insanın topraktan yaratılmış olması da sağlanabilir. Evrimin olup olmaması tamamen Allahın istediği yaratma şekline bağlıdır.

Kuranı kerim ile tamamen çelişen bir sonuca varmadın mı?

Maymundan insana gelen süreç tamamlandıktan sonra bu dedikleriniz yaşanmış olabilir. Buna engel bir şey yok dinimizde. Aklınıza oturacak şekilde söylememi isterseniz, maymundan insana süreci tamamlanıyor ve Hz. Adem ve Hz. Havva'nın imhitanları başlıyor. Dediğimde dinimize aykırı bir şey var mı? Varsa söyleyin hocam.
Ya İslam'ın varoluş ile alakalı dediği şeylerden hiçbir şey duymamışsın. Lütfen kendi yazdığın yol haritasını "Olamaz mı?" diye yazma.

Bu konularda kimseye laf anlatmak ya da tartışmak pek mümkün değil. Siz zaten göreceğinizi gördünüz. Sorularınızın bazıları doğru ama bazıları eksik bana kalırsa. Yine de orası meselemiz değil. Dinler genel olarak bana insani şeyler olarak geliyor. Herkesin tercihi kendine.

Dostum sakız değil bu çektikçe uzasın. O bile kopar yani bir noktada.

Şu; "doğada varsa neden yasak?" ya da "doğal olan her şey doğrudur." argümanlarının mantıksal zemini nedir? Doğada zehirli gıdalar da mevcut ama doymak istediğimizde onları tercih etmiyoruz. Bu zehirli gıdalar, bizim beslenmemize uygun değil ama doğada varlar diye yiyelim mi?

Edemez. Gidip din hakkında zerre bilgisi olmayan çakma filozofları izleme. Din öğrenmek istersen din bilen adama gideceksin, kur'an okuyacaksın, hadis okuyacaksın. İslam ilkel insanları bile reddeder. Adem ve Havva'nın pek çok şeyi zaten bildiğini söyler. Bu yüzden gerçek dindar insanlar mağara adamlarını vs. inkar ederler. Siz onlara "bunlar gerçek Müslüman değil" diyorsunuz da gerçek Müslüman'lar işte tam olarak onlar.

Ben bediüzzaman hazretlerini dinliyorum. Kendisinin bu konu hakkında dinimize terstir gibi bir yorumunu duymadım. Kendi mantığımla yola çıkarak da bu sonuca ulaştım. Müslüman'ların evrime karşı çıkmasının tek sebebi de, şahsi fikrim, evrimle Allah'ı inkar eden insanların olması. Bu yüzden direk evrimin olmadığı söylenip teziniz çürütülüyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı