Dinler nasıl öğrenilir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Şimdi sen evrenin nasıl oluştuğu sürecinin tamamını biliyor musun?

Big bang patlamasından bahsediyorum. Arkadaşa cevap verdim gibi bir şey oldu. Ve bunu göremez ve kesin bir kanıt sunmak zor.
Kesin kanıt diyemiyeceğim(diğerleri için) ama Kur-an'da belirtilmekte.

Sadece Kur'an-ı Kerim, İncil, Tevrat, Zebur ile dünya üzerindeki tüm dinleri öğrenebileceğine inanıyor musun?
Bana ne diğer dinlerden? Bir önerin varsa beni alıntılamadan konu sahibine yaz.

Big bang patlamasından bahsediyorum. Arkadaşa cevap verdim gibi bir şey oldu. Ve bunu göremez ve kesin bir kanıt sunmak zor.
Kimseye bir şey kanıtlamak zorunda değilim. Biraz da siz kanıtlayın inançlılar. Neden böyle bir baskı var. Kutsal kitaplara bilimsel dersiniz siz şimdi.

Kimseye bir şey kanıtlamak zorunda değilim. Biraz da siz kanıtlayın inançlılar. Neden böyle bir baskı var. Kutsal kitaplara bilimsel dersiniz siz şimdi.
Kutsal kitaplar bunları belirtiyor zaten. Onlar yol gösterici. Kimse öyle demiyor.

Boş ver din okuyup ne yapacaksın okuyanların ne işine yarıyor sanki? Boş işler.

Şov falan yapmıyorum ve hafızlık yapmışlığım var o yüzden şovu kesmelisin öncelikle. Bir kutsal kitap 4 farklı kişi tarafından yazıldığı bariz bir şekilde söyleniyor. Kutsal kitap dediğin Tanrı tarafından gönderilmeli bir insan tarafından yazılmamalı. 2. olarak İncil ve Tevrat okumuştum zamanın da. Diğer dinlere göre en mantıklısı Müslümanlık tabi bana göre. Ateist olmanın sana faydası nedir peki ? Burda binbang diye satırlarca konuşursun ama bilmiyorsunki ilk yıldızın oluşması için de bir güç lazım ve bu güç hadi oluşalım diye çıkmıyor. Bunu yapacak bir güç lazım. Farklı ülkeler demişsin. Benim dinime görede bu bir sınav. Çok iyi durum da yaşayan biri 2. hayatın da ölmek isteyeceği bir hayat yaşayacak. Diğer durum da olan da hayal ettiğinden daha iyi bir hayat yaşayacak. Yazdıklarımı iyi okuyup yanıt vermezsen sevinirim.
Hafızlık yaptığın dini anladığın anlamına geliyor? Kuranın oluşturulan komisyonunda kimlerin olup kimlerin olmadı belli zaten. Senin kuranın muhammedin ölümden 20 yıl sonra anca derlenip toplandı. Mükemmel dediğiniz kuranın 600 sayfasının yarısı zaten tekrar geri kalanı da saçmalık. Utanmadan ayet atıp "yerle gök birdi" diyorsun. Senin Allahın gök yüzünü yer yüzü gibi zannedip başımıza göçmesin diye tutuyor bu mu bilim. Zülkarneyn dünyanın sonunda güneşi çamura batarken görüyor bu mu bilim? Hadislere girmiyorum daha. Senin hafızlık dediğin şey beyin yıkaması aklını senin hocaların almış. Daha sana onlarca çelişen örnek sayarım ama değmezsin. Hafızmış peh!

Çok eskilere gitmen gerek. Dinleri tam manasıyla öğrenmek için öncelikle mitolojik düşüncelere ve felsefenin doğuşuna gitmen gerekir. Daha sonra kronolojik olarak ilerleyerek dinleri incelemeye başlayabilirsin. Öyle ki dinlerin çıkış noktası mitolojidir.

Dersiniz diyorsun. Belki ben demiyorum? Lütfen herkese kalıp yargı yapma.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı