Dinler hakkında sorgulama

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

oynozan

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Tüm din içerikli konuların en sonunda kapatılması beni rahatsız ediyor. Din de kabul etsek de etmesek de hayatın bir parçası ve konuşulması gerek. Öncelikle şunu söylemek istiyorum: Bu forumda ateist de var deist de var Müslüman da var, her türlü inançtan insan var. Bir deistin gelip Müslüman olan kişiye sen git olmayan varlığa tap demesi ya da Müslüman'ın ateiste ateşin bol olsun demesi hiç bir işe yaramıyor. Amaç karşınızdaki insanın ufkunu genişletmek ise onu tetikleyici ve kışkırtıcı yorumlarla hiçbir yere varamazsınız. Benim de anlamadığım ne zaman mantıklı bir dini soru sorulsa, karşı tarafın direkt suçlamaya ve yalanlamaya başlaması.

Ben başlangıç için bazı sorular sormak istiyorum, isteyen alıntılayıp cevap verir.

1) Ateizm zaten bilimsel olarak kanıtlanana kadar tanrının olmadığını varsaymak fikrine dayanıyor ise agnostisizme gerek var mıdır?
2) Başka coğrafyada doğsaydık Müslüman olmak yerine o coğrafyanın inandığı dine inanacaktık. Direkt Müslüman doğan ile Müslüman doğmayan arasındaki bu olay adaletsizlik değil midir?
3) Hiçbir şeye ihtiyacı olmayan, her şeyi bilen bir varlığın kendisine tapması için kullar yaratması mantıklı mıdır? Dinde mantık aranmaz diyerek geçiştirmemenizi, üzerine düşünmenizi istiyorum.
4) Deizm fikri, evrenin nasıl yaratıldığını bilmiyoruz o zaman tanrı yaratmıştır diyerek kısa yoldan cevap aramak mıdır?
5) Dine inanmamak, aslında tanrıya değil de o dini tanıtan elçilere güvenmemek değil midir? Tanrı hiç kendini gösterip bana tapın demedi. Onun elçileri gelip tanrıya tapmalarını istedi.

Şimdilik aklıma gelen sorular bunlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
2) Evet bunu ben de düşündüm, adaletsiz ve mantıksız oluyor bence. Benim İslam'dan haberim var ama X kabilesinde yaşayan biri İslam'i bilmediği/bilemediği icin yanarsa çok saçma olur, bilemem.

4) Hayır.

Artı olarak, din hayatın bir parçası değil.

2.Sorunun cevabı şu :
Doğduğumuz yerin bir önemi yok kendimiz dinleri araştırarak kendi dinimizi seçeceğiz.
3.Sorunun cevabı :
Hayattaki herşeyin cevabını ölünce ahiret ortamında alacağız.
5.Sorunun (benim için cevabı şu):
Hayat bir sınav sınavdan geçersek tanrıyı ve onun güzel ortamında harika bir 2. yaşam süreceğiz.Eğer onun istediklerini yapmazsak cehennemde acı içinde yanacağız.(Yani tanrıyı 2. yaşamımızda ahirette göreceğiz.)

2.Sorunun cevabı şu :
Doğduğumuz yerin bir önemi yok kendimiz dinleri araştırarak kendi dinimizi seçeceğiz.
İşte bu bana biraz kaçamak bir yanıt gibi geliyor. Mantıken doğru bir cevap ama uygulamada öyle olmuyor. Belki bir Afrika kabilesinin dini doğru ama biz dünya üzerindeki binlerce dinin hepsini araştırmadığımız için bunu bilmiyoruz.

İşte bu bana biraz kaçamak bir yanıt gibi geliyor. Mantıken doğru bir cevap ama uygulamada öyle olmuyor. Belki bir Afrika kabilesinin dini doğru ama biz dünya üzerindeki binlerce dinin hepsini araştırmadığımız için bunu bilmiyoruz.
Dünyada bir sürü din var evet.Ama biz tek doğru olan dinin olduğu yerde doğduk.Ve bunu yaymamız gerekiyor.Bana sorucak olursan evet haksızlık,adaletsizlik.Dediğim gibi herşeyin cevabını kıyametin olacağı yani ahiret gününde öğreneceğiz.

2.Sorunun cevabı şu :
3.Sorunun cevabı :
Hayattaki herşeyin cevabını ölünce ahiret ortamında alacağız.
5.Sorunun (benim için cevabı şu):
Hayat bir sınav sınavdan geçersek tanrıyı ve onun güzel ortamında harika bir 2. yaşam süreceğiz.Eğer onun istediklerini yapmazsak cehennemde acı içinde yanacağız.(Yani tanrıyı 2. yaşamımızda ahirette göreceğiz.)
2. soru için verdiğiniz cevap aşırı saçma. Olay o değil. Müslüman olarak doğuyorsun ve büyük ihtimal müslüman olarak ölüceksin. Ama müslüman olmayan birisi müslüman olduktan sonra müslüman olarak ölüyor.

2.sorunun cevabı şu:

Dinleri araştırıp din değiştirenler sadece %1'dir. Diğer %99 dinleri araştırarak dinsiz oluyor. Ülkemizdeki gençlerde böyle araştıran dinsiz oluyor.

2. soru için verdiğiniz cevap aşırı saçma. Olay o değil. Müslüman olarak doğuyorsun ve büyük ihtimal müslüman olarak ölüceksin. Ama müslüman olmayan birisi müslüman olduktan sonra müslüman olarak ölüyor.
Saçma değil.Ve müslüman doğmuyorsun.Kendi dinini kendin seçersin annenın babanın senı zorla ateist,müslüman,hristiyan yapmaya hakkı yok.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı