Doktorluk vs bilgisayar mühendisliği

Türkiye'de tıp okuyan kendisini sevmiyordur. Sen gel 6 yıl oku sonra hem nöbet tut hem TUS'a çalış. Akıl alır gibi değil, çok zor iş. TUS'u da kazanamayıp pratisyen hekim olarak kalırsan hayatın kayar; 6 yıl okuyup alacağın maaş 7000-8000TL civarı.
Hadi diyelim ki TUS'u kazandın 6 yıl üniversite eğitimine ek olarak 4 yıl da uzmanlık yapıyorsun. Parası iyi olan bölümleri kazanamazsan örneğin KBB uzmanı, Kalp doktoru gibi bölümer diğer bölümlerden çok kazanıyor (ki onların kazandıkları para bile günümüz için yetersiz. Köleliğe giriyor.) ama doğal olarak puanı yüksek.
Ben kendime bunu yapmazdım. Tıp okumaya mecbur bırakılsaydım 2 senaryoda da psikolojim ağır hasarlar alırdı ve asla düzelmezdi.

Kısacası, Türkiye'de doktor olacağım diye 6 yıl tıp fakültesine vereceğin emeklerle kabililyetli bir mühendis olup minimum 10 bin TL maaş almak daha mantıklı. Eğer mühendislikte kendini geliştirirsen işsizlik ne kadar yüksek olursa olsun iş bulabilirsin.

Yurtdışında ise doktorluk daha mantıklı gibi duruyor. Hem oradaki Tıp buradaki kadar zor değil hem doktorların kıymetini biliyorlar. Üstelik, Tıp fakültesini bitirdikten sonra TUS sınavı gibi saçmalık yok. Kabiliyetli bir mühendis olursan doktordan daha fazla para kazanrısın tabii.

Son düzenleme:
Türkiye'de tıp okuyan kendisini sevmiyordur. Sen gel 6 yıl oku sonra hem nöbet tut hem TUS'a çalış. Akıl alır gibi değil, çok zor iş. TUS'u da kazanamazsan pratisyen hekim olarak kalırsan hayatın kayar; 6 yıl okuyup alacağın maaş 7000-8000TL civarı.
Hadi diyelim ki TUS'u kazandın 6 yıl üniversite eğitimine ek olarak 4 yıl da uzmanlık yapıyorsun. Parası iyi olan bölümleri kazanamazsan örneğin KBB uzmanı, Kalp doktoru gibi bölümer diğer bölümlerden çok kazanıyor ama doğal olarak puanı yüksek.
Ben kendime bunu yapmazdım. Tıp okumaya mecbur bırakılsaydım 2 senaryoda da psikolojim ağır hasarlar alırdı ve asla düzelmezdi.

Kısacası, Türkiye'de doktor olacağım diye 6 yıl tıp fakültesine vereceğin emeklerle kabililyetli bir mühendis olup minimum 10 bin TL maaş almak daha mantıklı. Eğer mühendislikte kendini geliştirirsen işsizlik ne kadar yüksek olursa olsun iş bulabilirsin.

Yurtdışında ise doktorluk daha mantıklı gibi duruyor. Hem oradaki Tıp buradaki kadar zor değil hem doktorların kıymetini biliyorlar. Üstelik, Tıp fakültesini bitirdikten sonra TUS sınavı gibi saçmalık yok. Kabiliyetli bir mühendis olursan doktordan daha fazla para kazanrısın tabii.
Hocam maalesef yurt dışında doktorluk o kadar da kolay değil. Elbette ki herkesi kabul etmiyorlar, nitelikli bir tabip olmak lazım. Bunun da çok zor olduğunu tahmin etmek zor değil. Mühendislik hakkındaki yorumunuz çok yerinde, mühendislik okurken kendini hiç geliştirmeyenler, yan gelip yatanların işsizlik sorunu olması çok normal. Benim çevremin yorumları çerçevesinde söylüyorum bunu çünkü "yav her koşulda iş buluyorsunuz, biz ne yapalım, ölelim o zaman" falan diyorlar şikayet ettiğimde.

Hocam maalesef yurt dışında doktorluk o kadar da kolay değil. Elbette ki herkesi kabul etmiyorlar, nitelikli bir tabip olmak lazım. Bunun da çok zor olduğunu tahmin etmek zor değil.
Yalnız ben yurtdışında tıp okuduktan sonra yurtdışında doktor olmayı anlattım.
Türkiye'de tıp okumak, yurtdışına gidecekseniz bile akıl kârı değil. Çünkü burada hangi okulda okursanız okuyun isterse Cerrahpaşa, Hacettepe tıp olsun her türlü yurtdışı denkliği yok.
Diplomanız kabul edilmiyor dolayısıyla denklik sınavına tabii tutuluyorsunuz.

Kısaca, amacın burada okuyup yurtdışına çıkmaksa yine doktorluk önermem. Mühendislik ya da sağlam bir üniversitede İİBF bölümü seçmen daha mantıklı. Kapağı daha kolay atarsın yurtdışına.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yalnız ben yurt dışında tıp okuduktan sonra yurt dışında doktor olmayı anlattım.
Türkiye'de tıp okumak, yurt dışına gidecekseniz bile akıl kârı değil. Çünkü burada hangi okulda okursanız okuyun isterse Cerrahpaşa, Hacettepe tıp olsun her türlü yurt dışı denkliği yok.

Kısaca, amacın burada okuyup yurt dışına çıkmaksa yine doktorluk önermem. Mühendislik ya da sağlam bir üniversitede İİBF bölümü seçmen daha mantıklı. Kapağı daha kolay atarsın yurt dışına.

Hocam İngiltere'de çalışmayı düşünüyorum

Yalnız ben yurtdışında tıp okuduktan sonra yurtdışında doktor olmayı anlattım.
Türkiye'de tıp okumak, yurtdışına gidecekseniz bile akıl kârı değil. Çünkü burada hangi okulda okursanız okuyun isterse Cerrahpaşa, Hacettepe tıp olsun her türlü yurtdışı denkliği yok.

Kısaca, amacın burada okuyup yurtdışına çıkmaksa yine doktorluk önermem. Mühendislik yada sağlam bir üniversitede İİBF bölümü seçmen daha mantıklı. Kapağı daha kolay atarsın yurtdışına.
Hangi bölümü seçmeliyim bu yüzden

Türkiye'de tıp okuyan kendisini sevmiyordur. Sen gel 6 yıl oku sonra hem nöbet tut hem TUS'a çalış. Akıl alır gibi değil, çok zor iş. TUS'u da kazanamayıp pratisyen hekim olarak kalırsan hayatın kayar; 6 yıl okuyup alacağın maaş 7000-8000TL civarı.
Hadi diyelim ki TUS'u kazandın 6 yıl üniversite eğitimine ek olarak 4 yıl da uzmanlık yapıyorsun. Parası iyi olan bölümleri kazanamazsan örneğin KBB uzmanı, Kalp doktoru gibi bölümer diğer bölümlerden çok kazanıyor (ki onların kazandıkları para bile günümüz için yetersiz. Köleliğe giriyor.) Ama doğal olarak puanı yüksek.

Yurt dışında ise doktorluk daha mantıklı gibi duruyor. Hem oradaki Tıp buradaki kadar zor değil hem doktorların kıymetini biliyorlar. Üstelik, Tıp fakültesini bitirdikten sonra TUS sınavı gibi saçmalık yok. Kabiliyetli bir mühendis olursan doktordan daha fazla para kazanrısın tabii.

Hocam ben yurt dışında çalışmayı düşünüyorum bütün tanıdıklarım İngiltere'de ben de oraya gitmeyi planlıyorum doktorluk mu yoksa bilgisayar mühendisliği mi okumalıyım

Son düzenleme:
Hocam ben yurt dışında çalışmayı düşünüyorum bütün tanıdıklarım İngiltere'de ben de oraya gitmeyi planlıyorum doktorluk mu yoksa bilgisayar mühendisliği mi okumalıyım
İngiltere'de Brexit sürecinden sonra doktor açığı çok arttı ancak Türkiye'de tıp okumak çok zor ve İngiltere'de denkliği olmadığı için denklik sınavına girmen gerekir. Güzel bir üniversitede bilgisayar mühendisliği okursan ve eğitim sürecinde de kendini geliştirirsen çok daha kolay gidersin. Diğer yandan güzel bir üniversitede İİBF bölümlerini (yönetim bilişim sistemleri, uluslararası ticaret, uluslararası ilişkiler, iktisat) okumak sana World Bank, IMF, EU, NATO gibi kurumların yolunu açar.

İngiltere'de Brexit sürecinden sonra doktor açığı çok arttı ancak Türkiye'de tıp okumak çok zor ve İngiltere'de denkliği olmadığı için denklik sınavına girmen gerekir. Güzel bir üniversitede bilgisayar mühendisliği okursan ve eğitim sürecinde de kendini geliştirirsen çok daha kolay gidersin. Diğer yandan güzel bir üniversitede İİBF bölümlerini (yönetim bilişim sistemleri, uluslararası ticaret, uluslararası ilişkiler, iktisat) okumak sana World Bank, IMF, EU, NATO gibi kurumların yolunu açar.

Hocam güzel bir üniversite dediniz örnek verebilir misiniz hangi üniversite mesela?

Mühendis başka ne olabiliyor?
Mühendislerin farklı sektörlere kayma imkanı çok fazla. Günümüzde neredeyse her sektörde mühendisler değer görüyor. Mühendisliğin farklı alanlarında çalışılabilir, iş dünyasına geçilebilir, finans olabilir, kısmen mühendislik altında ama yazılım olabilir, gibi gibi. Mühendislerin farklı alanlara kendini geliştirip kayma imkanı var.

Mühendislerin farklı sektörlere kayma imkanı çok fazla. Günümüzde neredeyse her sektörde mühendisler değer görüyor. Mühendisliğin farklı alanlarında çalışılabilir, iş dünyasına geçilebilir, finans olabilir, kısmen mühendislik altında ama yazılım olabilir, gibi gibi. Mühendislerin farklı alanlara kendini geliştirip kayma imkanı var.

Hocam bilgisayar mühendisi yazılımcı olabilir mi yurt dışında?

Devlet üniversiteleri olarak YTÜ, ODTÜ, İTÜ, BOUN. Vakıf olarak Sabancı, Bilkent, Koç, ÖzÜ gibi üniversiteleri örnek verebilirim.

Hocam hedefim YTÜ ama sanırım orada dersler İngilizce değil ve ben de İngiltere'ye gitmek istiyorum bu sıkıntı olur mu?

Geri
Yukarı