Dolandırılma hikayem

Forumdada bazı arkadaşlar dolandırılıp avukata gitmiyor para vermesi var diye 3kyruşluk avukat parası yüzünden daha çok zarar görüyolar.
Anlamış olduk avukatın önemini her karşıma çıktığında atarım bu konuyu.

Neden uydurma olsun ki?

Her şeyi anlattım. Neden erken gelmedin diye biraz sitem ettikten sonra işlemlere başladı. Suç duyurusunda bulunduk.
Aradan 15 ay geçti, telefonum çaldı, arayan Silifke Savcılığı. ''Seni dolandıran şu an karşımda oturuyor'' dedi memur :D
Gönderdiğim parayı çekerken ATM kamerasına yakalanmış, konuşmalar elimde, İBAN elimde, direkt itiraf etti ve paramı aldım.

Mahkemeye çıktık, zat x sene hapis cezasına çarptırıldı.
Adam öldürüp dışarı salınanları gördükten sonra dolandırıcı kişinin parayı iade ettiği ve itiraf ettiği halde bir de X sene hapis cezası alması hiç inandırıcı gelmedi. Bu tarz olaylarla çok karşılaştım hırsız-dolandırıcı bulunduğu halde parası olmadığı zaman hiç de bir şey yapılamıyor. Aynı şekilde parayı hesaba göndermek değil de gönderilen parayı ATM'den çekerken yakalanmasında da mantık bulamadım.

Bu arada anlattığım benim şahsi kanaatim. Sadece neden uydurma geldi diye sorulduğu için yazdım. Yoksa tabii ki yaşanmış bir olay olabilir, ben yazılanlar üzerinden kendimce böyle değerlendiriyorum sadece.

Forumdada bazı arkadaşlar dolandırılıp avukata gitmiyor para vermesi var diye 3kyruşluk avukat parası yüzünden daha çok zarar görüyolar.
Anlamış olduk avukatın önemini her karşıma çıktığında atarım bu konuyu.
3 kuruş avukat parası dediğiniz tutarın ne kadar olduğu hakkında bilginiz olmadığı için avukatın öneminden bahsetmişsiniz sanırım. Öyle Bin TL için geri alınacağı gibi bir garantisi olmadığı halde parayı basmak isteyenler için tabii ki avukatlar hazır bir şekilde bekliyor. Yardımcı olmaya çalışacaklarından kesinlikle şüphem yok.

Mesela forumda denk geldiğim ve hatta sanırım konudaki birden fazla kişiyi dolandırmış olan şahsın konusu var. Hatta sanırım mağdurlar WP grubu bile kurmuşlar.

Bu işler hiç kolay değil ve uzun süreler alıyor. O yüzden en başta alışveriş yaparken de azami şekilde dikkatli olmak gerekiyor sonradan uğraşmamak adına.

Son düzenleme:
3 kuruş avukat parası dediğiniz tutarın ne kadar olduğu hakkında bilginiz olmadığı için avukatın öneminden bahsetmişsiniz sanırım. Öyle Bin TL için geri alınacağı gibi bir garantisi olmadığı halde parayı basmak isteyenler için tabii ki avukatlar hazır bir şekilde bekliyor. Yardımcı olmaya çalışacaklarından kesinlikle şüphem yok.

Mesela forumda denk geldiğim ve hatta sanırım konudaki birden fazla kişiyi dolandırmış olan şahsın konusu var. Hatta sanırım mağdurlar WP grubu bile kurmuşlar.

Bu işler hiç kolay değil ve uzun süreler alıyor. O yüzden en başta alışveriş yaparken de azami şekilde dikkatli olmak gerekiyor sonradan uğraşmamak adına.

Hocam daha 2-3 gün önce birinin 8Klık monitörü kargoda kırılmış satarken avukata gidin konuşun dedim pahalaı gidemem dedi emniyete falan gitmişde avukat olmadan o parayı geri almasına ben şans bile vermiyorum.
Benim demek istediğim biraz daha pahalı ürünler içindi.
Danışmanlık ücretler 500TL civarı diye hatırlıyorum o yüzden 1000TL'lik bir ürün için gitmemeniz normal.

Hocam daha 2-3 gün önce birinin 8Klık monitörü kargoda kırılmış satarken avukata gidin konuşun dedim pahalaı gidemem dedi emniyete falan gitmişde avukat olmadan o parayı geri almasına ben şans bile vermiyorum.
Danışmanlık ücretler 500TL civarı diye hatırlıyorum o yüzden 1000TL'lik bir ürün için gitmemeniz normal.
Dediğiniz tutarlarda olsa daha ulaşılabilir olur ama;
Avukatlık asgari ücret 2022 yeni tarifeleri Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, büroda sözlü danışmanlıkta ilk bir saat için bin 200, takip eden her saat için 700 lira, çağrı üzerine gidilen yerde sözlü danışmanlıkta ilk bir saate kadar 2 bin 500, izleyen her saat için bin 300 lira, her türlü dilekçe, ihbarname, ihtarname ve protesto düzenlenmesinde bin 900, kira sözleşmesi ve benzeri belgelerin hazırlanmasında 2 bin 300, tüzük, yönetmelik, miras sözleşmesi, vasiyetname, vakıf senedi gibi belgelerin hazırlanmasında 10 bin lira avukatlık ücreti alınacak.

Adam öldürüp dışarı salınanları gördükten sonra dolandırıcı kişinin parayı iade ettiği ve itiraf ettiği halde bir de X sene hapis cezası alması hiç inandırıcı gelmedi. Bu tarz olaylarla çok karşılaştım hırsız-dolandırıcı bulunduğu halde parası olmadığı zaman hiç de bir şey yapılamıyor. Aynı şekilde parayı hesaba göndermek değil de gönderilen parayı ATM'den çekerken yakalanmasında da mantık bulamadım.

Bu arada anlattığım benim şahsi kanaatim. Sadece neden uydurma geldi diye sorulduğu için yazdım. Yoksa tabii ki yaşanmış bir olay olabilir, ben yazılanlar üzerinden kendimce böyle değerlendiriyorum sadece.

Uydurma yazmışsınız, şimdi gördüm mesajlarınızı. Birazdan size delilini atacağım :)

11 Ekim 2019'da çekip İnstagram'a attığım hikaye. Fotoğrafı adliyeden çektim, arka tarafa bakabilirsin. Elimdeki dekont da dolandırıcıdan gelen paranın dekontu kankam.

WhatsApp Image 2022-12-02 at 02.10.27.jpeg

Devlet size ücretsiz avukat veriyor, özel tutmak zorunda değilsiniz.

Son düzenleme:
Uydurma yazmışsınız, şimdi gördüm mesajlarınızı. Birazdan size delilini atacağım :)

11 Ekim 2019'da çekip İnstagram'a attığım hikaye. Fotoğrafı adliyeden çektim, arka tarafa bakabilirsin. Elimdeki dekont da dolandırıcıdan gelen paranın dekontu kankam.

Eki Görüntüle 1590551

Devlet size ücretsiz avukat veriyor, özel tutmak zorunda değilsiniz.
Delil istemedim. Bana uydurma gibi geldi sebebini de yazdım.

Delil istemedim. Bana uydurma gibi geldi sebebini de yazdım.
Verdiğin sebep çok saçma. Parayı bana geri ödemesi onu aklamaz, aksine suçunu itiraf etmiş olur ve cezasını çeker. Paramı her türlü geri verecek zaten, aldığı parayı geri verince paçayı yırtacak mı sanıyorsun ? ATM meselesi de söyle, kameralar 7/24 kayıt yapar, parayı ben almadım diyemezsin. Aldığını kamera çekiyor.

Geri
Yukarı