Dolar tekrardan yükselir mi?

Doların düşme şekline bakacak olursak fikrim evet yükselecektir, dolar gördüğü seviyeyi unutmaz derler. Yatırım tavsiyesi olmamak ile beraber tam bir alım fırsatı yaratıldı diyebilirim.

Özellikle başkanın hedefi faizi düşürmek olduğuna göre, en basitinden faiz düşünce döviz yükselecektir. Eğer böyle bir hamle yapmadan faizi düşürseydi dolar 30'u görecekti. Bunuda halk kaldırmaz ayaklanma bile çıkabilirdi. Böyle bir hamle ile dövizi düşürüp faiz indirimi sonrası aynı 18 seviyelerini gösterebilir böylece kimse tepki göstermeden faizi düşürmüş olur. Şahsi fikrimdir.

Birkaç yüz baz puan faiz yükseltilirse artma şansı pek yok ama bu da piyasayı öldürüyor. Şu anda yüksek faiz de düşük faiz de Türkiye'nin faydasına değil ancak başka seçeneğimiz yok gibi.

Eğer erken seçim planlıyorlarsa seçime kadar baskılamaya ve 8 den 12 ye çıkışına sevinme halaylarını bırakmayacaklarını düşünüyorum. Hatta bir delilik yapıp varını yoğunu tl ye çevirebilir eğer seçim söz konusuysa MB.

Ama öyle bir plan şuanlık yoksa max 2 haftaya eski yerinde olur diye düşünüyorum.

Bunlar sadece kendi fikirlerim, belki de dolar 4 lirayı görür ve çil yavrusu gibi dağılırlar.

Önümüzde ki birkaç ay 12-15 TL arasında gidip gelecektir. Noel tatili döneminde belki biraz daha düşebilir. Öyle 18'ler bandına tekrar yükselmeyeceğini düşünüyorum. Yatırım tavsiyesi değildir tabii. :)

Dolar, Amerikan Merkez Bankasının bastığı bir para birimi. Amerikada yaklaşık %6,5 Enflasyon var, at cebe.
TÜrkiyede resmi verileri %21 hissedilen %40 ve üstü bir enflasyon var, at cebe.
FED 2022'de faiz arttıracak, bu ne demek? Rİsk iştahı azalacak, bizim gibi çok riskli finansal ülkelerden para kaçacak. (Kaçan kaçtı da kalan dibini sıyırıp gidecek), at cebe....

Türkiyede devletin TL'ye verdiği senelik faiz nedir? Şuan da %14, at cebe.

Sonuıç; Matematikden azcık anlayan biri doların TL karşısında 1 senede "minimum" ne kadar değer kazanacağını hesaplayabilir. TL, yapısal reformlar olmadığı sürece değer kaybetmeye mahkum. Ancak itiş ve kaktırışlarla bunu "siyasi nedenler" yüzünden itelemeye çalışıyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı