Ekonomi her sene aynı

@er2grul toplu taşıma kullan.

Mazot tarzı bir şey ile alım gücü yapmak ne kadar mantıklı bilemiyorum dünyada da arttı çünkü.
Ne😂
Alım gücü mazot ile ölçülür. Bunu herkes bilir. Çiftçi tarlasını mazot ile sürüyor. Geçen sene 100 dönüm tarlayı 3000 TL'ye sürerken şimdi 12000 TL'ye sürüyor. Bu da dolaylı olarak çoğu sektöre yansıyor. Ülkede dağınık halde bulunan hammadde tırlar aracılığı ile Marmara Organize Bölgesine taşınır. Burada üretilen malzeme yine tırlar ile tüm türkiyeye dağılır. Malları taşıyan tırlar su ile çalışmıyor. Gübre ana maddesi Manisadan alınıyor tırlarla Kocaeli'ne gidiyor Kocaelindeki fabrika gübre üretiyor gübre paketlenip tıra yükleniyor bu tır gidiyor Erzuruma. Erzurumdaki çiftçi gübrenin çuvalını 5 sene önce 50 liraya alıyordu şimdi 430 liraya alıyor. Adam ürettiği buğdayı Çorumdaki Mis Un Koska fabrikasına yolluyor adam orada un üretiyor yine tır ile yolluyor Diyarbakıra. Diyarbakırdaki kardeşim de markete giriyor ve:
Ev biha çi ne bira! (Bu fiyatlar ne böyle!)
Mazot alım gücüne doğrudan yansır. Diğer pek çok şey dolaylı yansır.

Son düzenleme:
Ne😂
Alım gücü mazot ile ölçülür. Bunu herkes bilir. Çiftçi tarlasını mazot ile sürüyor. Geçen sene 100 dönüm tarlayı 3000 TL'ye sürerken şimdi 12000 TL'ye sürüyor. Bu da dolaylı olarak çoğu sektöre yansıyor. Ülkede dağınık halde bulunan hammadde tırlar aracılığı ile Marmara Organize Bölgesine taşınır. Burada üretilen malzeme yine tırlar ile tüm türkiyeye dağılır. Malları taşıyan tırlar su ile çalışmıyor. Gübre ana maddesi Manisadan alınıyor tırlarla Kocaeli'ne gidiyor Kocaelindeki fabrika gübre üretiyor gübre paketlenip tıra yükleniyor bu tır gidiyor Erzuruma. Erzurumdaki çiftçi gübrenin çuvalını 5 sene önce 50 liraya alıyordu şimdi 430 liraya alıyor. Adam ürettiği buğdayı Çorumdaki Mis Un Koska fabrikasına yolluyor adam orada un üretiyor yine tır ile yolluyor Diyarbakıra. Diyarbakırdaki kardeşim de markete giriyor ve:
Ev biha çi ne bira! (Bu fiyatlar ne böyle!)
Mazot alım gücüne doğrudan yansır. Diğer pek çok şey dolaylı yansır.
Mazot benzini geçti...

@Teknocuk temel ihtiyaç mi cips aklını yediğim yersen ye zaten umurum değil de saçma sapan laf kalabalığı yapiyorsun. Çok inanılmaz bir dert kusura bakma hafife almışım cips almak.

Amerika da ucuz adamların bir işine yaramıyor ülkenin 10 da 2'si obez.

2 yaşında elinden emziği alınmış bebek gibi konuşuyorsun yesen ne olacak yemesen ne olacak sanki.
Temel ihtiyaç derken? Survival mı oynuyoruz burada? Niye yurtdışında elin adamı istediğini alabilirken sen bir cips yemeyi bile vatandaşına çok görüyorsun?

Konuyu bir an A*P'li bir dayı yazdı sandım, ekonomi her sene nasıl aynı oluyor acaba? Asgari ücrete vurunca alım gücümüzde ciddi bir düşüş var. Sadece asgari ücrete değil, birçok açıdan değerlendirince ciddi bir düşüş olduğu fark ediliyor.

@er2grul toplu taşıma kullan.

Mazot tarzı bir şey ile alım gücü yapmak ne kadar mantıklı bilemiyorum dünyada da arttı çünkü.
O zaman Big Mac ile yapalım. Big Mac endeksi, dünyanın her yerinde kullanılan bir satım alım gücü paritesidir. 2017 yılında 1.404 liraya 130 Big Mac alınabilirken 2022 yılında 5.500 liraya 82 Big Mac alınabiliyor. Bu da demek oluyor ki satım alım gücü %40 oranında azalmış.

Son düzenleme:
O zaman Big Mac ile yapalım. Big Mac endeksi, dünyanın her yerinde kullanılan bir satım alım gücü paritesidir. 2017 yilinda 1.404 liraya 130 Big Mac alınabilirken 2022 yılında 5.500 liraya 82 Big Mac alınabiliyor. Bu da demek oluyor ki satım alım gücü %40 oranında azalmış.
Kardeşim sende big mac yeme sağlıksız yağlı yav! Araba kullanma yürü ! (!)

Yeni konular

Geri
Yukarı