Ekran kartı arızası nasıl anlaşılır?

İşlemci kullanımı kaçlarda.

Bazen ekran kartı kullanımını geçiyor hocam ekran kartı 70'lerde oluyor bazen de %64'lere düsüyor işlemci hep aynı seyrediyor neredeyse bazen işlemci çok az %3 ekran kartını geçiyor ve şu an setup indiriyorum 3-4 GB boş RAM var şu an 13GB falan kullanıyor setup indirirken DC de sesler gidiyor arada yavaşlamaya başladı gibi hafif sistem Google'ye falan geç giriyor sekme takılıyor açılırken ufak bir.

Hocam takılıyor hafif yani ekran alıntısı aracını açayım dedim hafif bir takıla takıla açıldı şu an DC de arkadaşlarla konusuyorum ses gidiyor arada ve bu yazıyı yazarken bile hafif 1-2 saniyeliğini takıldı gibi

Bu arada hocam setup indirirken CPUID HWMonitor de işlemcinin 12 parçaçığı da %100leri görmüş bazıları hala %100 de ve bazen hepsi %100 görüyor.

Dosya Ekleri

• image_2021-01-24_155730.png
    image_2021-01-24_155730.png
    39,2 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleme:
O zaman işlemcide sorun virüs taramadı yapın Kaspersky ile.

Ayriyeten hocam şunu da söyleyeyim Doom Eternal indirdim oyunda Motion blur falan açıktı bayağı bir şey açıktı öyle sıkıntı görmedim daha sonra ayarları kendime özel yaptım Ultra'da ama yine tripple buffering kapattım Motion blur falan kapattım tekrardan kasmaya başladı gibi akıcılık gitti anlam veremedim kesin işlemci diyebilir miyiz?

Win10 son güncellemesinden sonra anlık takılmalar yüksek ram kullanımı klasörlerin geç açılması bende de oluştu bunu farkettiğim an win 8.1 e geçtim hepsi çözüldü
Ayrıca cpu gpu marka modelleri cpu kullanımı sıcaklık değerleri gibi şeyleride paylaşırsanız daha doğru çözümler bulunabilir hiç birşey belirtmemişsiniz

Windows 10 son güncellemesinden sonra anlık takılmalar yüksek RAM kullanımı klasörlerin geç açılması bende de oluştu bunu fark ettiğim an Win 8.1'e geçtim hepsi çözüldü.
Ayrıca CPU GPU marka modelleri CPU kullanımı sıcaklık değerleri gibi şeyleride paylaşırsanız daha doğru çözümler bulunabilir hiçbir şey belirtmemişsiniz.

İnanın ki açmadığım konu kalmadı birin bir örneğinin linki burada 2070s sistemde akıcılık yok

Tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak butonu bazı akıcılık problemlerini gideriyor. Hpet kapatın. Güç profilini kontrol edin
Monitörde herzaman G-Sync açık olsun ki fps düşmelerinde kasıyormuş hissine kapılmayın
Monitör hz ayarını kontrol edin belki ayar değişmiş olabilir
NVidia customvayarları değil önermiş olduğu ayarları kullanın bunun için nVidia masasına giriğ sağ üstte ki varsayılana sıfırla tuşuna abanın
Aygıt yöneticisinden - sistem aygıtları -yüksek duyarlıklı süre ölçer aygıtını devre dışı bırakın.
Monitörün driverını tekrar kurun 165 hz de değilde 144 120hz de monitörü test edin.
Test için
Testufo.com sitesini kullanabilirsiniz. İlk 165de kontrol edin görüntü akıyor mu akmıyor mu akmıyorsa hZ ayarını değiştirip tekrar bakın
Son olarak bir test daha gerçekleştirin.
60hz monştörünüz varsa veya bulabiliyorsanız sistemi ona bağlayın daha sonrasında;

Monitör Hz overclock videolaeını izleyip monitörü 75hz'e çekin o 75hz overclocklu monitörle oyunları test edin eğer o daha akıcı bi görüntü sağlıyorsa sorun monitördendir eğer oda hala aynı kasıyormuş hissi verirse yazılımsal bir problem olabilir. Win10un 1909 sürümünü deneyin. Yüzüm yok win8.1 kurun demeye gerekirse kurun gerçekten stabil

Son düzenleme:
Tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak butonu bazı akıcılık problemlerini gideriyor. Hpet kapatın. Güç profilini kontrol edin
Monitörde herzaman G-Sync açık olsun ki fps düşmelerinde kasıyormuş hissine kapılmayın
Monitör hz ayarını kontrol edin belki ayar değişmiş olabilir
NVidia customvayarları değil önermiş olduğu ayarları kullanın bunun için nVidia masasına giriğ sağ üstte ki varsayılana sıfırla tuşuna abanın
Aygıt yöneticisinden - sistem aygıtları -yüksek duyarlıklı süre ölçer aygıtını devre dışı bırakın.
Monitörün driverını tekrar kurun 165 hz de değilde 144 120hz de monitörü test edin.
Test için
Testufo.com sitesini kullanabilirsiniz. İlk 165de kontrol edin görüntü akıyor mu akmıyor mu akmıyorsa hZ ayarını değiştirip tekrar bakın
Son olarak bir test daha gerçekleştirin.
60hz monştörünüz varsa veya bulabiliyorsanız sistemi ona bağlayın daha sonrasında;

Monitör Hz overclock videolaeını izleyip monitörü 75hz'e çekin o 75hz overclocklu monitörle oyunları test edin eğer o daha akıcı bi görüntü sağlıyorsa sorun monitördendir eğer oda hala aynı kasıyormuş hissi verirse yazılımsal bir problem olabilir. Win10un 1909 sürümünü deneyin. Yüzüm yok win8.1 kurun demeye gerekirse kurun gerçekten stabil
tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim lakin farklı bir monitörle de denedim 144hz asus monitörle arkadaşımın onda da aynı sorun vardı hocam.

monitörünüze hangi kablo türüyle bağlantı sağlıyorsunuz? 144Hz monitörde kullandığınız kabloda kendi kullandığınız kablomuydu
testufo sitesini denediniz mi 165hz görüntü akıyor mu titreme takılma mevcutmu?
yaptığım minik araştırmayla bazı forum sitelerinde kusurlu kablo kullanımıda bu tarz sorunlara yol açabiliyormuş kabloyu değişerek sorunu çözmüşler

Monitörünüze hangi kablo türüyle bağlantı sağlıyorsunuz? 144Hz monitörde kullandığınız kabloda kendi kullandığınız kablo muydu?
Testufo sitesini denediniz mi 165Hz görüntü akıyor mu titreme takılma mevcut mu?
Yaptığım minik araştırmayla bazı forum sitelerinde kusurlu kablo kullanımıda bu tarz sorunlara yol açabiliyormuş kabloyu değişerek sorunu çözmüşler.

Display Port ile kullanıyorum 144Hz de kullandığım arkadaşın kablosuydu hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı