Elden Ring ve Red Dead Redemption 2 karşılaştırması

İnternette öğrendiklerinle para kazanamazsın diyen olmadı sana zaten. Sen internetten öğrendiklerinle 1 kazanıyorsan kaliteli okulda yazılım okuyup seninle aynı işi yapanlar büyük şirketlerde 10 kazanıyor. Fark bu.
O da eğitim sisteminin çöplüğünden kaynaklı onun da öğrenmeyle ilgisi yok. Daha iyi bilgisi veya yeteneği olana değil daha çok okumuş olana veriliyor tüm fırsatlar. Bu sandığının aksine hiç de iyi bir örnek değil. Oyun sektöründe işler tam tersi zaten, portföyü en sağlam olan kapar işi en çok okuyan değil, bu örnek çok sakat bir örnek.

Söylenecek söz yok, sınavlarda derece yapıp en iyi okullara gidenler ve öğrendiklerini profesörlerden öğrenenler ile evinde internette makale okuyarak bir şeyler öğrendiğini sananlarla aynı şeyleri öğreniyor sana göre demek ki :D Dünya genelinde bu kadar üniversite boşuna kurulmuş o zaman, bak bir şeyi daha herkesten iyi görmüşsün :D
Profesörlerden öğrenenler diyorsun ya hani, internete bu makaleyi yazanlar da o profesörlerin ta kendisi zaten. Sen gerçekten konuyla hiç alakası olmayan bir adamın bu tarz makaleler yazacağına inanıyor musun? Yine aynı şey, ha profesörün internete yazdığı bilgileri okuyup anlamışsın, ha kendi ağzından çıkanları duyup öğrenmişsin bir farkı yok bunun.

Şu an bizim bu konuyu tartışmamız bile çok saçma geliyor bana yani. Nasıl olur da internetten bir şeyler öğrenilmeyeceğini savunur bir insan aklım almıyor. İnternetten öğrenmeyeceksek nereden öğreneceğiz artık taş devrinde mi yaşıyoruz.

Konuyu kapatmak istiyorum ben artık sadece 3 sayfa bizim tartışmamız oldu. Red Dead Redemption 2 kötü bir oyun falan değil, prodüksiyonu bu kadar kaliteli başka bir oyun daha yok. Ancak oyunları sadece prodüksiyon açısından eleştirmek ve diğer konuları tamamen çöpe atmak çok fazla yanlış bir davranış. Konu sahibi arkadaş zaten Elden Ring'i gömecek yer arıyor, fantastik bir üründe düşmanlar neden fantastik diye eleştirmiş bir arkadaş o yüzden bu karşılaştırmayı olabildiğince saçma buldum ve bu şekilde yorum yaptım.

Oyunu aylar önce savunurken de "en kaliteli oyun" diyordum, hala daha aynı şeyi söylüyorum. En kaliteli oyun Red Dead Redemption 2'dir, ama "en iyi oyun" işte o çok zor.

Tamam dostum ya yine uzun yazmışsın da konuşasım kalmadı. İnternette okuduklarınla profesör olduğunu, herkesten daha iyi bildiğini düşünüyorsun ama samimi söylüyorum dışardan bakınca gülünç görünüyor. "Dünya genelinde eğitim sistemi kötü, işin uzmanı kuruluşlar bilmiyor ben biliyorum." diyorsun. Dışarda birine söylesen gerçekten güler. "Çok okuyana fırsat veriliyor." diye şikâyet ediyorsun ne diyeyim ki? Fırsat tabii ki internetten gördükleriyle profesör olduğunu sananlara değil çok okuyana verilecek. Sen internette gördüklerinle çok okuyandan daha iyi bildiğini sanıyorsun ama inan öyle değil.

Nasıl olur da internetten bir şeyler öğrenilmeyeceğini savunur bir insan aklım almıyor. İnternetten öğrenmeyeceksek nereden öğreneceğiz artık taş devrinde mi yaşıyoruz?

İnternetten bir şey öğrenilmez demedim. İnternetten hava durumu öğrenebilirsin, akademik yazılar okuyabilirsin ama sadece internette okuduklarınla uluslarası ilişkiler uzmanı olamazsın mesela. İkisi arasında fark var. Sen internette okuduklarınla uzman olduğunu sanıyorsun ama değilsin.

İstediğin oyuna "Prodüksiyon kötü, tasarım kötü." falan de eleştir ama karşı argüman sunana da "Ben internette gördüm, oyun tasarımı kötü. Sen bilmiyorsun." deme çünkü bu yanlış. Ben işin RDR 2 noktasını falan geçtim artık bunlara takıldım. Yoksa umurumda değil kimin bu oyun hakkında ne dediği. İster kötü de ister eleştir ama bunu yaparken de "Ben uzmanım, siz bilmezsiniz." diye de gezinme.

Tamam dostum ya yine uzun yazmışsın da konuşasım kalmadı. İnternette okuduklarınla profesör olduğunu, herkesten daha iyi bildiğini düşünüyorsun ama samimi söylüyorum dışardan bakınca gülünç görünüyor. "Dünya genelinde eğitim sistemi kötü, işin uzmanı kuruluşlar bilmiyor ben biliyorum." diyorsun. Dışarda birine söylesen gerçekten güler. "Çok okuyana fırsat veriliyor." diye şikâyet ediyorsun ne diyeyim ki? Fırsat tabii ki internetten gördükleriyle profesör olduğunu sananlara değil çok okuyana verilecek.

İnternetten bir şey öğrenilmez demedim. İnternetten hava durumu öğrenebilirsin, akademik yazılar okuyanilirsin ama internette okuduklarınla uluslarası ilişkiler uzmanı olamazsın mesela. İkisi arasında fark var. Sen internette okuduklarınla uzman olduğunu sanıyorsun ama değilsin.

İstediğin oyuna "Prodüksiyon kötü, tasarım kötü." falan de eleştir ama karşı argüman sunana da "Ben internette gördüm, oyun tasarımı kötü. Sen bilmiyorsun." deme çünkü bu yanlış. Ben işin RSR 2 noktasını falan geçtim artık bunlara takıldım. Yoksa umurumda değil kimin bu oyun hakkında ne dediği. İster kötü de ister eleştir ama bunu yaparken de "Ben uzmanım, siz bilmezsiniz." diye de gezinme.
Tamam kardeşim internetten hiçbir şey öğrenilmez, onca makale, onca doküman hepsi boşa duruyor. Seni yanıltıyorlar, seni kandırmak için varlar. Ben internette gördüm demiyorum, ben internetten öğrendim ve baktım ki oyunun dizaynı kötüymüş bitti bu kadar basit. Sen bilmediğin için kötü olduğunu da bilmiyorsun iyi olduğunu da.

Ben sana gelip "internette okudum kötüymüş kanka" demiyorum. İnternetten game design nedir, core game loop nedir, nasıl yapılırsa iyi olur gibi konuları araştırdım ve bu konuları öğrendiğim zaman RDR2'de bu iki konunun da epey kötü olduğunu fark ettim. Bunda yanlış hiçbir şey yok, sırtını çoğunluğa yaslayacağına kendi fikrin olsun bence, başkası ne derse o doğrudur mantalitesi sana hiçbir şey kazandırmaz. Zaten benim söylediklerim ben bunu yapmadığım için sana komik geliyor, senin aksine benim kendi fikrim var.

Game design konusunda uzman değilsin demişsin ama, game design'ın ne olduğunu bile bilmeden uzman olmadığımı nerden biliyorsun? Belki de gerçekten uzmanım sen bilmiyor olamaz mısın? Hata sende olamaz mı? Kusurlu olan taraf sen olamaz mısın? Hadi ben açıp 2-3 makale okumuşum game design hakkında senin deyiminle, sen bunları da yapmadın? Ona rağmen nasıl oluyor da bilmeyen ben oluyorum? Bunları hiç düşündün mü, game design bilmeden bir kişinin game design hakkında uzman veya bilgili olduğunu anlaman mümkün değil dostum, sadece karalıyorsun başka bir şey yaptığın yok.

Valla dışarıdan birinin bana gülmesi beni pek enterese etmez, ben bilen adamın bana yaptığı yoruma bakarım. Bilmeyen adam tabii ki atar tutar "he sen biliyon he" diyerek, ama bilen adam "doğru kanka RDR2'nin game design harbi çöp" diyecektir emin ol, game design bilip de RDR2'nin iyi bir game design'a sahip olduğunu söyleyecek eleman bulamazsın. Game design bilen adam Stray'a en iyi indie oyun ödülünü verir mi ya akıl var mantık var :D

Bilmem kaç saattir senin fanboyluğunla uğraşıyorum vallahi, konuyu saçma sapan yerlere sürükleyip karalamak dışında karşıma adam akıllı bir argüman bile koyamadın. Gelip "RDR2'nin game design'ı kötü değil ki" diyemedin çünkü iyi veya kötü olduğunu bile bilmiyorsun, konuya hakim değilsin ama inatla benim yanlış bildiğimi söylüyorsun. Konu hakkında hiçbir fikrin olmadan bunu nasıl söyleyebilirsin ki aklım almıyor :D Şunu desen anlayacağım "tamam RDR2'nin game design kötü olabilir ama başka açılardan çok iyi" tamam kabul ya, o açıları tartışalım ama RDR2'nin game design'ının iyi olduğunu bile söyleyemediğin halde nasıl beni yalanlayabiliyorsun, senin bu konuda benden daha iyi bildiğin bir şey olmalı ki ben yanlış biliyor olayım yok açıp okumamışsın bile :D İnternetten 2-3 makale okuyan adam bile hiç okumayan birinden daha çok şey biliyordur zaten bunu aşağılama çaban niye, bunu aşağılayacağına aç oku ne diyor bu adam bir saattir diye.

Göz ardı ettim dostum üzgünüm umarım bunu hakaret olarak algılamazsın, bu kadar uzun tartışmalar beni yoruyor ve yapmak istemiyorum sebebi bu, senin fikrini değiştirmene imkan yoktu zaten ama düşündüğün bazı şeyler çok saçmaydı o yüzden konu uzadıkça uzadı. Yani cidden internetten bir şey öğrenilmez demek... pes doğrusu, Technopat'ı kapatın bari herkes okullara.

Son düzenleme:
İnternetten bir şey öğrenilmez demedim. İnternetten hava durumu öğrenebilirsin, akademik yazılar okuyabilirsin ama sadece internette okuduklarınla uluslarası ilişkiler uzmanı olamazsın mesela. İkisi arasında fark var. Sen internette okuduklarınla uzman olduğunu sanıyorsun ama değilsin.

Okuduğunu da anlamıyorsun ki. Ben internetten bir şey öğrenilmez demedim.

Tamam kardeşim internetten hiçbir şey öğrenilmez, onca makale, onca doküman hepsi boşa duruyor. Seni yanıltıyorlar, seni kandırmak için varlar. Ben internette gördüm demiyorum, ben internetten öğrendim ve baktım ki oyunun dizaynı kötüymüş bitti bu kadar basit. Sen bilmediğin için kötü olduğunu da bilmiyorsun iyi olduğunu da.

Ben internette gördüm demiyorum, ben internetten öğrendim ve baktım ki oyunun dizaynı kötüymüş bitti bu kadar basit. Sen bilmediğin için kötü olduğunu da bilmiyorsun iyi olduğunu da.

İşte bahsettiğim bu, internetten okuduklarınla "Ben biliyorum, diğerleri bilmiyor." deyip duryorsun. Komik olan da bu maalsef. Bildiğini zannediyorsun.

İstediğin oyuna "Prodüksiyon kötü, tasarım kötü." falan de eleştir ama karşı argüman sunana da "Ben internette gördüm, oyun tasarımı kötü. Sen bilmiyorsun." deme çünkü bu yanlış.

Kendi fikrin olsun bence, başkası ne derse o doğrudur mantalitesi sana hiçbir şey kazandırmaz.

Söyleyecek bir şeyin kalmayınca da böyle kendini tekrarlayıp duruyorsun ne yazık ki. Bunun cevabını daha 10 dakika önce verdim.

Söylemeyeyim diyorum ama internette okuduğu yazılarla fikrini tamamen zıt yönde değiştirmiş birisin sen. Ben de oynadığım oyunlarla ilgili fikirlerimi senin hayatında boyunca okumadığın sayfa sayısı kadar yazılarla belirten biriyim. Neyse tamam fikre sahip olurum merak etme sen :D

Zaten benim söylediklerim ben bunu yapmadığım için sana komik geliyor, senin aksine benim kendi fikrim var.

İnternette okuduklarından sonra RDR 2 ile ilgili fikirlerinin değiştiğini kendin söyledin. Dolayısıyla fikir sana değil okuduğun makalelerin yazarına ait. "Fikrim var." deyip duruyorsun ama yok. Olduğunu sanıyorsun sadece.

İnternette okuduklarından sonra RDR 2 ile ilgili fikirlerinin değiştiğini kendin söyledin. Dolayısıyla fikir sana değil okuduğun makalelerin yazarına ait. "Fikrim var." deyip duruyorsun ama yok. Olduğunu sanıyorsun sadece.
İnternetten "RDR2'nin game design'ı kötüdür" adında bir makale okumadım, dolayısıyla fikir hala bana ait. Ben iyi game design nedir, nasıl yapılır, iyi core game loop nedir nasıl yapılır bunu okudum. Bu da bir meslek kolu zaten. Bunları okuyup öğrendiğim için de RDR2'nin bu açılardan epey kötü olduğunu fark ettim.

Üstteki yorumumda da belirttiğim gibi, internetten 2-3 makale okumak hiç okumamaktan çok daha iyidir. Çıkıp karşıma RDR2'nin game design'ı iyidir diyemiyorsan, kötü olduğu konusuna da bu şekilde karşı çıkamazsın. Fikrin yok çünkü bu konuda.

Göz ardı ettim dostum üzgünüm umarım bunu hakaret olarak algılamazsın

Aksine memnun olurum. Nasıl göz ardı edilebildiği ile ilgili sende internette yazılan makaleler varsa atabilir misin ben de seni göz ardı edeyim :D

Üstteki yorumumda da belirttiğim gibi, internetten 2-3 makale okumak hiç okumamaktan çok daha iyidir. Çıkıp karşıma RDR2'nin oyun tasarımı iyidir diyemiyorsan, kötü olduğu konusuna da bu şekilde karşı çıkamazsın. Fikrin yok çünkü bu konuda.

Oyun tasarımı senin internette okudukların veya Can Sungur'dan dinlediğin gibi değil çünkü :D Dediğim gibi siz her oyun Skyrim gibi olsun istiyorsunuz, kendinizi de her oyun bu mantıkla tasarlanmalı diye şartlandırmışsınız. Tasarımı öyle olmayan oyun görünce de "Bunun tasarımı kötü ya." deyip duruyorsunuz. Neden? Çünkü öyle okudun ve dinledin. Hâlbuki alakası yok. Bir oyunun tasarımı sırf çizgisel olduğu veya her durumda gizliliğe izin vermediği için kötü olmaz. Siz öyle zannediyorsunuz çünkü bilmiyorsunuz. Oyuncuyu özgür bırakmak da bir seçimdir, sınırlandırıp belirli benzersiz özelliklerle oynanışta göstererek eğlendirmek de. Hangisi daha başarılı oluyor satış sayılarından görüyoruz.

Son düzenleme:
İşte bahsettiğim bu, internetten okuduklarınla "Ben biliyorum, diğerleri bilmiyor." deyip duryorsun. Komik olan da bu maalsef. Bildiğini zannediyorsun.
Hayır biliyorum, sen ise bilmediğin için bilip bilmediğimin bile farkında değilsin sadece fikrim hoşuna gitmediği için bilmediğimi varsaymak istiyorsun. RDR2'nin game design'ının kötü olduğunu bir tek ben mi düşünüyorum sanıyorsun :D Bu game design bilen herkes tarafından kabul edilen bir gerçek dostum, sadece sen bilmediğin için sana garip geliyor hepsi bu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bunlar sadece birkaç örnek, şimdi diyeceksin ki bu kaynaklardan öğrenmişsin işte ama yok yani. Bunlar şimdi bulduğum bağlantılar sadece daha önce görmedim hiçbirini. Zaten ben "RDR2 iyi midir" diye bir makale aratmadım ki senin düşüncen tamamen yanlış ve işine gelmediği için ürettiğin bir düşünce bu. Benim gerçekten bir şeyler biliyor olmam ve bildiğim için bu yorumları yapıyor olmam işine gelmiyor aksini iddia edemediğin halde yanlış bildiğimi söylüyorsun o yüzden.

O videoyu atmana gerek yok çünkü zaten izledim. Can Sungur da o videodakiyle birebir aynı şeyleri söylüyor zaten. Sen de muhtemelen ondan gördün :D Yabancı videoda bulunanları Türkçeye çevirmek "oyun tasarımı bilmek" olmuyor maalesef.

Oyun tasarımı senin internette okudukların veya Can Sungur'dan dinlediğin gibi değil çünkü :D Dediğim gibi siz her oyun Skyrim gibi olsun istiyorsunuz, kendinizi de her oyun bu mantıkla tasarlanmalı diye şartlandırmışsınız. Tasarımı öyle olmayan oyun görünce de "Bunun tasarımı kötü ya." deyip duruyorsunuz. Neden? Çünkü öyle okudun ve dinledin. Hâlbuki alakası yok. Bir oyunun tasarımı sırf çizgisel olduğu veya her durumda gizliliğe izin vermediği için kötü olmaz. Siz öyle zannediyorsunuz çünkü bilmiyorsunuz. Oyuncuyu özgür bırakmak da bir seçimdir, sınırlandırıp belirli benzersiz özelliklerle oynanışta göstererek eğlendirmek de. Hangisi daha başarılı oluyor satış sayılarından görüyoruz.
Tamam kardeşim, game design'ı daha önce hayatında ilk defa benden duyan bir birey bana öğretiyor çok komik gerçekten. Bir de bilmiyorsunuz diyor ya bam güm patladım şu an.

Tamam kardeşim, oyun tasarımını daha önce hayatında ilk defa benden duyan bir birey bana öğretiyor çok komik gerçekten. Bir de bilmiyorsunuz diyor ya bam güm patladım şu an.

Bildiğini zannediyorsun sadece maalesef. Belki ileride farkına varırsın. Dur gideyim de yabancı bir oyun videosunu çevirip oyun tasarımı uzmanı olayım, hemen gidiyorum :D

Yabancı videoda bulunanları Türkçeye çevirmek "oyun tasarımı bilmek" olmuyor maalesef.

Geri
Yukarı