Eskişehir Espark'daki Suriyeli Bolluğu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Umarım insanlar bir gün bilmedikleri şey hakkında konuşmayı bırakıp önce araştırırlar. Suriye'deki iç savaşın çıkmasının üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen hala aynı sorular "Suriyeliler neden ülkelerinde savaşmıyor?" Acaba şu 8 yıl içinde bir kere Google'a bunu yazma zahmeti gösterdiniz mi?

"Ne gerek var araştırmaya cevabı belli Suriyeliler vatansız pislik insanlar olduğu için savaşmıyorlar tabiki de." gibi şeyler düşündünüz.
Bu ırkçı zihniyetle bunu düşünmeniz kadar doğal bir şey yok.

O yüzden tavsiyem odur ki 8 yıl sonra ırkçı ön yargılarınızı kırın ve Suriyelilerin neden savaşmayıp da Türkiye'de bulunduklarını en azından bir Google'da arayın. Ben Google'da dahi aramadan anlamıştım onları çünkü benim Suriyelilere karşı ön yargılarım yoktu. Birazcık onların yerine kendimi koyup düşününce anladım.

Ben Doğu'da yaşıyorum. Arapça'da biliyorum. 7/24 Türklere küfrediyorlar. Nasıl olsa dilimizi bilmiyorlar diye. Bence Arap savunuculuğu yaparken iki kere düşünün. Düştüğünüz anda karınızı, kızınızı ve ananızı cariyesi yapmak isteyen Arap pisliklerinin savunulacak bir tarafı yok. En iyisi bile düşmandır. Bunu dillerini bilen ve Suriye sınır kentinde yaşayan biri olarak söylüyorum. Kendi ülkelerinde yaşadıkları sürece umrumda da değiller. Yeter ki gelip bize salça olmasınlar.

İşin komik yanı nerdeyse bütün Arap devletleri arkasından ağlayıp sızlandığınız Filistin bile Osmanlıdan ve Türklerden nefret eder. Bayrakları Osmanlıyı isyanı simgeleyen İngilizlerin tasarladığı bir bayraktır ama bunlar için en çok ağlayan ve Araplara tapanda yine sözde Osmanlı sevdalıları. Anlayın artık adamlar sizden ırkınızdan geleneklerinizden nefret ediyor. Güçleri olsa bir kaşık suda boğacaklar. Hala Arapları savunmaya devam ediyorsunuz.

Ben Doğu'da yaşıyorum. Arapça'da biliyorum. 7/24 Türklere küfrediyorlar. Nasıl olsa dilimizi bilmiyorlar diye. Bence Arap savunuculuğu yaparken iki kere düşünün. Düştüğünüz anda karınızı, kızınızı ve ananızı cariyesi yapmak isteyen Arap pisliklerinin savunulacak bir tarafı yok. En iyisi bile düşmandır. Bunu dillerini bilen ve Suriye sınır kentinde yaşayan biri olarak söylüyorum. Kendi ülkelerinde yaşadıkları sürece umrumda da değiller. Yeter ki gelip bize salça olmasınlar.

İşin komik yanı nerdeyse bütün Arap devletleri arkasından ağlayıp sızlandığınız Filistin bile Osmanlıdan ve Türklerden nefret eder. Bayrakları Osmanlıyı isyanı simgeleyen İngilizlerin tasarladığı bir bayraktır ama bunlar için en çok ağlayan ve Araplara tapanda yine sözde Osmanlı sevdalıları. Anlayın artık adamlar sizden ırkınızdan geleneklerinizden nefret ediyor. Güçleri olsa bir kaşık suda boğacaklar. Hala Arapları savunmaya devam ediyorsunuz.
Arapları savunmak mı eğer benden veya benim gibi düşünen birinden bahsediyorsanız, dedikleriniz bizim için çok gülünç. Arapları savunmak gibi bir amacım olamaz. Çünkü insanları Arap, Türk, Kürt olarak ayırmıyorum. İnsanlara sadece insan olarak bakıyorum. Bence siz de öyle bakmalısınız. Avrupalıların bizi neden hep Orta Doğu olarak gördükleri belli işte henüz ırkçılık gibi Avrupa'nın aşalı çok olduğu bir problemimiz var. Ayrıca Arapların ırkçılık yapmasını da destekleyen kimse yok. Bazı ırkçı Araplar bize zamanında ihanet etti diye onlara ırkçılık yapmak tamamen saçmalıktır. Irkçılığa ırkçılıkla cevap vermek hiç mantıklı gelmiyor. İhanet edenler öldüler. O dönemde de ihanet edenler azınlıktı. Hatta Türkleri isteyen çok insan vardı. Hatay 1938'de Türkiye'ye katılırken Hatay nüfusunun çoğu Araptı. Bazıları Fransız kafirinin kuracağı Arap ülkesinde yaşamaktansa Osmanlı'nın mirası olan Türklerin yanına Türkiye'ye katılalım dedi. Bir kısmı ise Arapların Arap ülkesi olsun dedi Sonuç olarak bazı Arapların Türkiye'ye katılmak istemesiyle ve Türklerinde referandum da Türkiye'yi kabul etmeleriyle beraber Hatay Türkiye'ye katıldı. Türkiye de olmak istemeyenler ise Suriye'ye göç etti. Şuan Hatay'da Türk nüfus daha fazla. Yani sizin dediğiniz gibi Arapların Türk istememeleri gibi bir durum yoktu. İhanet edenler de ırkçı kişiler. Yine bir genelleme yapıldı sanki tüm Araplar kalktılar ve Osmanlıya saldırdılar gibi. Bazı insanlar Türk karşıtı diye hepsine ırkçılık yapmayı kesin artık. Bu düşünceler çok eskide kaldı. Artık lütfen bizde şu ırkçılık belasından kurtulalım. İleri gitmek yerine geri gidiyoruz.

Bütün yorumları okumadım. Öyle ortaya söyledim. Senin adına üzüldüm. Baya saf birisin. Bu saflığın kalbinin çok temiz olduğu için mi yoksa hiç görmediğin için mi bilmiyorum. Bu insanlardan birgün başına bir fenalık gelince çok pişman olacaksın. Adamların dilini biliyorum, yaşadıkları yerlere de gittim. Zaten sınırımızın hemen dibindeler. İnan ki hiçbir şeyi hak etmiyorlar. Suriye savaşından öncede Türklere düşmandılar. Hala da öyleler. En iyisi bile sana düşman. Türkiye'yi hiç sevmediler. Birgün yolun düşerse buralara yerel halkla konuş. Bak sana neler neler anlatıyorlar. 2011'den öncede Arapları sevmezdim ama şikayetim yoktu. Ülkemi her bakımdan işgal etmedikleri sürece bir derdim de yok. Cehennemin dibine kadar yolları var yani. Yeter ki ülkemden defolup gitsinler. Ondan sonra kim kiminle kardeş olmak istiyorsa olsun. Arapları çok sevenler Suriye'ye gidip Arap pislikleriyle de yaşayabilir. Yeter ki ülkemizi rahat bıraksınlar ve gitsinler. Benim tek derdim ülkemdir.

Son düzenleme:
Bütün yorumları okumadım. Öyle ortaya söyledim. Senin adına üzüldüm. Baya saf birisin. Bu saflığın kalbinin çok temiz olduğu için mi yoksa hiç görmediğin için mi bilmiyorum. Bu insanlardan birgün başına bir fenalık gelince çok pişman olacaksın. Adamların dilini biliyorum, yaşadıkları yerlere de gittim. Zaten sınırımızın hemen dibindeler. İnan ki hiçbir şeyi hak etmiyorlar. Suriye savaşından öncede Türklere düşmandılar. Hala da öyleler. En iyisi bile sana düşman. Türkiye'yi hiç sevmediler. Birgün yolun düşerse buralara yerel halkla konuş. Bak sana neler neler anlatıyorlar. 2011'den öncede Arapları sevmezdim ama şikayetim yoktu. Ülkemi her bakımdan işgal etmedikleri sürece bir derdim de yok. Cehennemin dibine kadar yolları var yani.

Benim de tanıdıklarım var gayet iyi insanlar. Gereksiz insanlarla bir arada zaten bulunmam. Türkiye'yi de gayet seviyorlar. Evlerinde Türk bayrakları da var. Bu arada Suriyeliler'in arasında Türkmenlerin de olduğunu unutmayalım. Onların da dışlandığını görüyorum. Bazıları Türk olduklarını bile bile dışlıyorlar.

Ellerinde Türk bayrağı varsa Suriye'ye gidip Türkiye için savaşsınlar. Pisliklerini bizim askerlerimiz temizlemesin. Gittikten sonrada geri dönmesinler orda kalsınlar. Hatta bu kadar seviyorsan sende gidip onlarla savaşabilirsin. Benim insanım açken ATM'den devlet yardımı çekerken enayi parası diyen Suriyeliye ihtiyacım yok benim. Çok seviyorsan 10 tane alıp evinde besleyebilirsin.

Son düzenleme:
"hevevlevevlevelve" diye kovala illaki bir küfür anlamına geliyordur

• Beğen
İfadeler: acv
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı