Evde Nasıl Kilo Veririm?

Kilo verirken aç kal, çok spor yap gibi saçma önerilerden uzak dur. Aslında en güzeli bir diyetisyen aracılığı ile kilo vermektir. 5 ay içinde 20 kilo verdim evden işe işten eve giden bir insan olarak. Uyguladığım şey hareketsiz kalmamak elimden geldiği kadar vücudumu çalıştırdım, akşam 7 den sonra sadece 1 kase yoğurt yiyordum. Ekmek,pilav,makarna gibi karbonhidrat ürünlerinden bayağı uzak durdum. Günde 1 bardak kahve içiyordum bunu kestim. Bu şekilde ekstra olan şeyleri kesersen belli bir kilo verirsin ama burada rakam vermek mantıksız olur. Herkesin vücudu farklı.

En önemli tavsiye aç kalma az ama sık sık ye. Diyetisyen kontrolüne gitmek istemiyorum ya da zamanım yok dersen yukarda söylediklerimi uygularsan en azından belli bir kilo verirsin.

Bel: 96
Kalça: 117
Bacak: 56
Boyun: 35
Hocalar bunlar benim ölçülerim. Kilom 84 boyum 169. Yani armut gibi vücudum var. Her denememde 5 kilo veriyorum. Sonra bir misafir geliyor ne bileyim bir özel gün oluyor bir bakıyorum her şeyi yemişim. Sonra tartıya çıkmaya korkuyorum. Sonra ne hikmetse başka bir şey oluyor 2 hafta spor yapamıyorum. Sonra da zaten soğumuş oluyorum eskisi gibi devam ediyorum.

15 tatilde kilo vermek istiyorum. Yaklaşık 10 kilo kadar. Yaşım 16 kilom 84 ve boyum 169 CM. Koşu bandım elastik şerit bandım ve 3 kiloluk 2 dumbellim var. Bu süre içinde basen ve göbek yağlarımdan biraz da olsa nasıl kurtulurum? 15 tatilden sonra da devam edeceğim ama bu süreç daha önemli benim için. Şimdiden teşekkürler.
Hazır yiyeceklerden kaçın.Şeker tarzı şeyler yeme.Mekik ve şınav çek.Öğün sayını azalt.Bunlar sana yeterli olur.Futbol veya basket oyna.

15 günde 10 kilo verilmez. Verilir de kadınların ki gibi sözde verilir. Sağlıklı olmaz.

Kendine internetten güzel bir besin tablosu hazırla. Bir yerlere asıp, uymaya çalış. Ben uğraşamam diyorsan direkt diyetisyene git, o sana uzun bir liste çıkarır.

Dışarı çık, yürü, tempolu koşu yap. Evde ufak egzersizler yap. Beslenmene dikkat edersen ve vücudu çalıştırırsan kilo almak ve ve vermek de zor değildir.

Yağ oranın da önemli bir nokta. Tahmin ettiğim kadarıyla yüksek, boyun da kilon için pek uygun olmadığı için kilolu görünüyorsun. Bir salona yazılıp, beslenmene dikkat edersen o kiloları hafiften kasa dönüştürüp, yağ da yakarsın. Kısa sürede olmasa da, uzun sürede fit bir görünüme kavuşursun. 3 KG'lik 2 dumbell işine yaramaz.

Çalışmana bağlı olarak minimum 7-8 ay, maksimum 1-5 yıl.

15 tatilde kilo vermek istiyorum. Yaklaşık 10 kilo kadar. Yaşım 16 kilom 84 ve boyum 169 CM. Koşu bandım elastik şerit bandım ve 3 kiloluk 2 dumbellim var. Bu süre içinde basen ve göbek yağlarımdan biraz da olsa nasıl kurtulurum? 15 tatilden sonra da devam edeceğim ama bu süreç daha önemli benim için. Şimdiden teşekkürler.
Günde 2,5-3 litreden fazla su iç. En doğalı. Su yağ yakıyor.

Olay sağlıklı beslenmekten, yeteri kadar yemekten geçiyor.

O kadar hızlı kilo vermek sağlıksız olur. Arkadaşların dediği gibi yağ yakacağım derken kas kaybedersin ve sonucunda oluşacak görüntüden hiç hoşlanmazsın diye düşünüyorum. Ki o kaybettiğin kasları da tekrar toparlayacağım derken belki yarım sene, belki de bir sene uğraşırsın. Bence 1 ayda 4.5 kilo vermek en doğrusudur. Zaten hangi doktora sorarsan sor, yavaş kilo vermen gerektiğini söyleyecektir. Ayriyeten çok hızlı şekilde kilo verileceğini de sanmıyorum. Sonuç itibariyle boğazını tutarsan, ekmek ve şeker vesaire kullanmazsan, sağlıklı beslenirsen ve her gün çok zorlamadan yürüyüş yaparsan, tahminimce 35 günde 4.5 kilo, 70 gün içerisinde de 9.5 - 10 kiloyu vermiş olursun. Sebzelere de yönelmeni öneririm.

Ekmeği falan bıraktığında ilk 4-5 gün içinde kafan çok ağrıyabilir, bitkin hissedersin ama o 4-5 günden ya da bir haftadan sonra bayağı toparlarsın. Brokoli, karnabahar, ıspanak, kuru fasulye, piyaz, bamya vesaire artık orası sana kalmış. Bol bol kaynamış yumurta da yemeni öneririm. Ekmeksiz kaynamış yumurtayı yemek zor olduğu için yanında peynir yemeni öneririm. Öyle olunca miden kalkmaz. En doğrusu da günde 2 öğün yemek olacaktır.

Olay sağlıklı beslenmekten, yeteri kadar yemekten geçiyor.

O kadar hızlı kilo vermek sağlıksız olur. Arkadaşların dediği gibi yağ yakacağım derken kas kaybedersin ve sonucunda oluşacak görüntüden hiç hoşlanmazsın diye düşünüyorum. Ki o kaybettiğin kasları da tekrar toparlayacağım derken belki yarım sene, belki de bir sene uğraşırsın. Bence 1 ayda 4.5 kilo vermek en doğrusudur. Zaten hangi doktora sorarsan sor, yavaş kilo vermen gerektiğini söyleyecektir. Ayriyeten çok hızlı şekilde kilo verileceğini de sanmıyorum. Sonuç itibariyle boğazını tutarsan, ekmek ve şeker vesaire kullanmazsan, sağlıklı beslenirsen ve her gün çok zorlamadan yürüyüş yaparsan, tahminimce 35 günde 4.5 kilo, 70 gün içerisinde de 9.5 - 10 kiloyu vermiş olursun. Sebzelere de yönelmeni öneririm.

Ekmeği falan bıraktığında ilk 4-5 gün içinde kafan çok ağrıyabilir, bitkin hissedersin ama o 4-5 günden ya da bir haftadan sonra bayağı toparlarsın. Brokoli, karnabahar, ıspanak, kuru fasulye, piyaz, bamya vesaire artık orası sana kalmış. Bol bol kaynamış yumurta da yemeni öneririm. Ekmeksiz kaynamış yumurtayı yemek zor olduğu için yanında peynir yemeni öneririm. Öyle olunca miden kalkmaz. En doğrusu da günde 2 öğün yemek olacaktır.
Sulu oruç tavsiye ediyorsunuz ve protein ağırlıklı. Bu gerçekten işe yarayabilir. Metabolizmik hızımı hesapladım 2000 kaloriye denk geliyor. Biraz da spor yaparsam 2500 olabiliyor. Bazı kanallara baktım ve günlük 500 kalori açık oluşturun diyorlardı. Sizce bu işe yarar mı? Kas kaybım çok olur mu?

Geçen yıl ben de aynı şekilde düşündüm ve diyetisyene gittim. Bana verdiği diyet listesini uyguladım ve önerisi olan günlük 45 dk yürüyüşümü (4 gün) yaptım ve 1 hafta sonucu 4 kilo verdim. Sana önerim yemek yemeni azalt ve günlük 30 dk yürüyüş yap eğer koşu bandında yapacaksan koşma sadece yürü. umarım yararlı olur.:)

Koşu bandım var demişsin. Bacak kaslarının durumunu bilmediğim için;
Düzenli olarak her gün 2 saat yürüyüş yap. 1 saat sabah, 1 saat akşam.
Bu 1 saat yürüyüşün ilk 15 dk'sı düşük tempolu yürüyüş şeklinde olsun ki kendini birden çok zorlama.
Sonra yarım saat orta tempoda koşuya başla. Son 15 dk ise yüksek tempolu yürüyüş ile bitir.
Hava şartları imkan verdikçe bunu dışarıda yap. Evde yapıyorsan da cam açık olsun. Koşu sırasında bol oksijene ihtiyaç duyarsın.
İlk başlarda eğer nefessiz kalıyorsan koşu kısmına hiç geçme. 1 saat boyunca yavaş yavaş temponu arttırarak sadece yürü.

Karın ve göğüs bölgesinde yağlanma varsa, ki var olduğunu düşünüyorum.
Her yürüyüşten sonra mekik ve şınav çekmelisin. Önce kaç tane çekebildiğini dene, sonra bunun yaklaşık 4te 3'ünü al. 20 tane çekebiliyorsan sen 15 tane 3 ya da 5 set çek. Maksat kas yapmak değil, yağ yakmak! Fazla zorlayıp kas yırtılması yaşamak emin ol istemezsin. Felaket ağrısı olur, nefes alırken bile acı çekersin.

Belli ki boğazına düşkünsün :)
Gün içindeki öğün sayısını arttır ancak her öğünde yediğini azalt.
Akşam 7'den sonra KESİNLİKLE hiç bir şey yeme(!)
Ter türlü abur cuburu ve yağlı yemekleri komple kes!

Evet, 500 kalori açık fena değil. Kilo verirken en çok dikkat etmen gereken şeylerden biri kas yakmamak. Hem halsizleşirsin hem de görünümün pek değişmez. Bunu sağlamanın birkaç yolu var:
1- Öncelikle kilonu kontrollü bir şekilde vereceksin yani yukarıdaki arkadaş gibi bir haftada 4 kilo verirsen sadece kilo verdiğine sevinir olursun. Faydadan çok zararı olur. Haftada 1-1,5 kilo idealdir.
2- Beslenmeni değiştirmen gerek. Günlük 2500 kalori alman lazım ama nelerden alacaksın? Ekmekle de alabilirsin etlede değil mi? Günlük protein alım miktarına dikkat etmen gerek. Süt, yumurta, et, yoğurt, peynir, tahıllar gibi şeylerden günlük protein ihtiyacını alıyorsun. Genellikle kilo vermek isteyenler düşük karbonhidrat diyeti yaparlar fakat bunu çok tavsiye etmem. Kilon başına 2 gram karbonhidrat alman idealdir ve yağları da unutmuyoruz. Kilo verirken hormonel dengen değişir bu yüzden günlük doğru miktarda yağımızı da alıyoruz. Daha gelişim çağındasın özellikle erkeklik hormonun(testosteron) üretimi ve dengesi için doğru miktarda yağ alman gerekir.
3- Haftada en az 2 gün kardiyo yapman lazım. Öncelikle 15 dakika ısınırsın 30-45 dakika kalbin belli bir hızda atıcak şekilde kardiyonu yaparsın ve 15 dakika da soğuma koşusu yaparak bitirirsin. Kalp atışın çok aşırı da yüksek olmayacak buna dikkat et. Bunların yanında şınav, mekik, barfiks gibi temel hareketler ile kaslarınını toparlarsın.. Kasların güçlenmeye başladıkça metabolizma hızın artar ki bu da yağ yakımını hızlandırır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı