Evde spor yaparak gelişmek gerçekten imkansız mı?

kwartz

Centipat
Daha fazla  
Selamlar dostlar. Geçtiğimi haftalarda bir salona üyelik yaptırdım, ancak fark ettiğim üzere haftada ancak 2 kere gidebiliyorum antrenman yapmaya. Sanırım da haftada 2 gün pek bir işe yaramıyor. Merak ettiğim şey haftada 2 gün salona giderek, diğer günler ise vücut ağırlığım ile evde çalışarak ideal bir fiziğe ulaşabilir miyim? Boyum 1.80, kilom 74-75 civarında. Kilolu değilim ama yağ oranım fazla. İstediğim şey yağ oranımı düşürüp ideal bir kas kütlesi kazanmak. Çok kas kütlesi almak istemiyorum dediğim gibi. Zaten alamam da, ona ayırabilecek vaktim yok gibi duruyor. Dürüst olmak gerekirse salonda ki hocalarında hiçbir yardımı dokunmuyor. Yol gösterebilecek, tavsiye verebilecek varsa sevinirim.

Eğer bir müsabakaya hazırlanmayacak isem kesinlikle spor salonuna yazılmam. Sağlıklı bir yaşamın parçasıdır evet spor ama bunun için spor salonu gerekmez. Halbuki iş hayatı temposunda ve gerekse akademik hayatta vakit kaybına dahi yol açar ki bazı insanlar ki okumaktan kafalarını kaldıramıyorlar. Bunun tek bir çözümü bu işi kafada bitirip eylemde de noktalamaktır yani belli bir plan oluşturup buna sadık kalmalısınız ki bu yolda size 2 şey çok büyük katkı sağlayacaktır: Beslenme ve uyku. Bunun dışında fazla kardiyordan kaçınmalı ki hatta mümkünse yürümek en idealidir bunun dışında yönelmeniz gereken şey kaslanmaktır bunun içinde direnç egzersizlerine başvurmalısınız. Tavsiyem calisthenics sporuyla iyi bir yaşam biçimini benimseyebilirsiniz.Sade minimal bir yaşam tarzıyla ve buna ithafen spor salonuna gitmeyip de odanızı spor salonuna çevirmek de büyük bir yanlış.O malzemelerin çoğu kullanılmayacak.Dediğim gibi her şeyin temelini kafada bitirip vücudunuzu dinleyin ve bu yolda hiçbir MATERYAL size yardımcı olmayacak.

Eğer bir müsabakaya hazırlanmayacak isem kesinlikle spor salonuna yazılmam. Sağlıklı bir yaşamın parçasıdır evet spor ama bunun için spor salonu gerekmez. Halbuki iş hayatı temposunda ve gerekse akademik hayatta vakit kaybına dahi yol açar ki bazı insanlar ki okumaktan kafalarını kaldıramıyorlar. Bunun tek bir çözümü bu işi kafada bitirip eylemde de noktalamaktır yani belli bir plan oluşturup buna sadık kalmalısınız ki bu yolda size 2 şey çok büyük katkı sağlayacaktır: Beslenme ve uyku. Bunun dışında fazla kardiyordan kaçınmalı ki hatta mümkünse yürümek en idealidir bunun dışında yönelmeniz gereken şey kaslanmaktır bunun içinde direnç egzersizlerine başvurmalısınız. Tavsiyem calisthenics sporuyla iyi bir yaşam biçimini benimseyebilirsiniz.Sade minimal bir yaşam tarzıyla ve buna ithafen spor salonuna gitmeyip de odanızı spor salonuna çevirmek de büyük bir yanlış.O malzemelerin çoğu kullanılmayacak.Dediğim gibi her şeyin temelini kafada bitirip vücudunuzu dinleyin ve bu yolda hiçbir MATERYAL size yardımcı olmayacak.
Calisthenics nasıl yapabilirim peki?

Calisthenics nasıl yapabilirim peki?

Bilimin anası felsefedir şu anki mevcut fitnessın anası da calisthenicstir yani şınav barfiks squat vb. temel ve bunların üzerine evrilen diğer hareketlerden bahsetmek isterim.
İster üst-alt ister Full body ve istersenizde PPL programı ile ilerleyebilirsiniz. Calisthenicste benim tercihim bir gün üst(şınav-barfiks)diğer gün(bacak) ve dinlenme şeklindedir. Kendi hayat ritminize uygun bir plan oluşturmanızı söylemiştim. Yeri gelecek bu hareketler kolaylaşacak direnç bantları gibi efektif aletler kullanabilirsiniz ve burada tekrar söyleyeyim kesinlikle fazla eşya almaktan kaçının. Kullanıp yıpratacağınız eşyalara yönelin ayrıca dips egzersizini de üst vücut gününe ekleyebilirsiniz.
Ağırlık yeleği vs bunlar da genelde yarışmalara hazırlanan sporcular kullanır bunlara boş yere para vermeyin en kötü evde çanta içerisinde ağırlık koyup yapabilirsiniz. Dips istasyonu ise eğer gerçekten bu calisthenicste kendimi geliştireceğim derseniz ki her türlü hareketi yapmaya elverişli bir alet edinebilirsiniz. Bunun dışında dediğim gibi hiçbir şey olmadan da bu bahsettiğim temel egzersizleri programa dahil edebilir ve daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız da internette tonlarca içerik ve videolar var bakabilirsiniz.

Hocam duzgun beslenirsen ve sporunu yaparsan elbet gelisirsin ama belirli bir sınır olacaktir. Spor salonunda tüm aletler var adam agir girebiliyor sen evde tum hareketleri yapabilecek misin ya da ne kadar agir girebileceksin tartisilir. Mesela bazi hareketler var saglam ekipman istiyor. Deadlift, squat ya da sirt icin lat pulldown makinesi lazim barifks cekemiyorsan. Dumbbell alsan bayağı bir set agir olmasi lazim gogus barbell bench press olmadigi i farzediyorum evde dumbbellle giricen. Decline bench press icin ne yapacaksın oda tartisilir.

Ama moralini bozma yapilir dedigim gibi ama detayli calisamazsin. Eger dersen ben fit bir vucut istiyorum vs saglikli olim olursun fakat muthis estetik bir goruntu tabii ki de bir yere kadar olabilirsin bunu unutma. Salonda calisandan biraz daha asagida bibvucudun olur diye dusunuyorum. kardiyo icin bisiklet ya da kosu bandi lazim hiç olmadi disari cikip yurume kosma falan yapabilicen mi vs iki dipnot daha hiç spor yapmayan biriyle yan yana gelsen fark edilirsin tabii ki. Bu evde spor ailenle yasiyorsan sıkıntı olabilir hem alan acisindan hem de annen falan seni tribe sokabilir. Basarilar simdiden.

Yeni konular

Geri
Yukarı