Evrende düzen var mı?

Delusion

Hectopat
Yaratılışçıların en çok kullandığı argümanlardan birisi de "tanrı yoksa bu evrendeki düzeni kim yarattı?" Ama nasıl bir düzen olduğunu sorduğumda herhangi bir cevap verebildiklerini şahsen deneyimleyemedim. Böyle bir argümanı savunmalarına rağmen, neden savunduklarını bilmiyorlar. Bu düşünce de olanlar düşüncelerini din tartışmasına girmeden belirtirse sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Madem düzen var neden Mars'ın iki uydusu zamanla, Mars'ın yüzeyine çarpıp halka oluşturacaklar. Somut bir örnek vereyim dedim. Eğer düzen olsa idi kusursuz şekilde dönmezler miydi?
İşte sana göre bu bir kaos ama kader kavramına göre bir son ve hatta yeni bir doğuş olabilir. Düzen var mı yok mu olayı biraz da inanca bağlıdır bence.

Madem düzen var neden Mars'ın iki uydusu zamanla, Mars'ın yüzeyine çarpıp halka oluşturacaklar. Somut bir örnek vereyim dedim.
Mesela bende bi' örnek vereyim; Satürn halkaları da yok olacak milyonlarca yıl sonra. Hatta çok çılgınca, inanmazsın; Güneş de yok olacak. Bu olayların hepsi matematik ile açıklanabilir. Matematik ile açıklanabilen her şey düzenli olmak zorundadır.
Son cümle anlayana, anlamasını sağlayacak organı olana yeter diye düşünüyorum.

Entropinin varlığında dahi, düzensiliğe ulaşma noktasına - ki mümkün değil- düzen söz konusudur.

Hmmm, entropi arttigi icin evren duzensizlesiyor ancak entropi duzenli sekilde arttigi icin evren duzenlidir mi demeye calisiyorsun? Evreni "duzensiz" ilan etmek icin ne olmasi gerekiyor? Entropinin kah artip kah azalmasi mi?

Tekrar yazıyorum eğer düzensizlik olsaydı izotoplar ve atom yapısı dengede olmazdı.

Su kural varsa sistem duzenlidir seklinde yaptiginiz sacma cikarimlari artik yavas yavas biraksaniz mi? Kafanizdan duzen tanimi uydurup da buna gore kaliplar cikarmayin. Duzensizligin, entropinin tanimi belli.

Daha once de yazdim, yanlista bu kadar israr etmeye gerek yok. Entropi artiyorsa sistem duzensizlesiyor demektir, bu kadar basit. Cok duzenli duzensizlesiyor ama o halde duzen olmali, protonlar nefis stabil bak burada bir sanat var gibi seyler komik kaciyor 9 sayfa mesajlasilan konuda hala.

Evren big bang'ten beri duzensizlesiyor, bunu bilim iddia ediyor. Hala takilip kalmissiniz kural varsa duzenlidir tanimina. Annenizin calisma masasina yaptigi "duzenli" yorumu ile bu ayni sey degil. Gezegenlerin belirli yorungelerinin olmasi duzeni gostermiyor ( yorunge de belirli degil zaten de neyse )

Su kural varsa sistem duzenlidir seklinde yaptiginiz sacma cikarimlari artik yavas yavas biraksaniz mi?

Daha once de yazdim, yanlista bu kadar israr etmeye gerek yok. Entropi artiyorsa sistem duzensizlesiyor demektir, bu kadar basit. Cok duzenli duzensizlesiyor ama o halde duzen olmali, protonlar nefis stabil bak burada bir sanat var gibi seyler komik kaciyor 9 sayfa mesajlasilan konuda hala.

Evren big bang'ten beri duzensizlesiyor, bunu bilim iddia ediyor. Hala takilip kalmissiniz kural varsa duzenlidir tanimina. Annenizin calisma masasina yaptigi "duzenli" yorumu ile bu ayni sey degil. Gezegenlerin belirli yorungelerinin olmasi duzeni gostermiyor ( yorunge de belirli degil zaten de neyse )
Psikolojik olarak anlatımı basitleştirmeye çalışmak, anlatma zorluğundan değil anlatılmaya çalışılan şeyin kişinin içselleştirememesinden veya anlatım konusunda bilgi/ispat eksikliğinden kaynaklıdır. Bu cümle burada kalsın. Neden yazdım bunu? Daha demin laf ebeliğini bırak demiştin şimdi yazdıklarına bir bak😅 Sunduğum şeylere cevap ver.
Matematik ile açıklanan her şey düzenlidir. Aksini iddia edebilirsin umrumda değil. Benim argümanım kısaca budur.
###
Evrende açıklanması beklenen her olay, her yasa veya zamanda meydana gelen herhangi bir madde yahut enerji matematik ile ispat edilebilir olmalıdır. Kullanılacak her formül, bir önceki formüle göre kurallı, bir sonraki formül için tutarlı olmak zorundadır. Aksi halde matematik mutlak stabilliğini yitirir. Bu sebeple hiçbir olay ve yasa açıklanamaz ve enerji hakkında tutarlı konuşulmaz. Bu sebeple matematik kullanılacağı madde, zaman ve enerji için her seferinde düzenli, stabil ve tutarlı olmalı. Aksi taktirde ortaya atılan her önerme sadece neden sonuç ilişkisi içine girer. Bu sebeple her ispat yalnızca birbirini kanıtlar niteliğindedir.

Son düzenleme:
Evrende düzen vardır. Ama bu düzen olması gerektiği için vardır. Yani bizim düzensizlik olarak gördüğümüz şey aslında olması gereken şeylerdir ve bu da düzendir. Kalemi bırakınca yere düşmesi bir düzen olduğu gibi bunlar da bir düzendir ve olmaları zorunludur. Fakat bunları bir Tanrı fikriyle bağdaştırmak oldukça mantıksızdır.

Evrende düzen vardır. Ama bu düzen olması gerektiği için vardır. Yani bizim düzensizlik olarak gördüğümüz şey aslında olması gereken şeylerdir ve bu da düzendir. Kalemi bırakınca yere düşmesi bir düzen olduğu gibi bunlar da bir düzendir ve olmaları zorunludur. Fakat bunları bir tanrı fikriyle bağdaştırmak oldukça mantıksızdır.

Faiz sebeptir enflasyon gibi bir şey sanırım.

Psikolojik olarak anlatımı basitleştirmeye çalışmak, anlatma zorluğundan değil anlatılmaya çalışılan şeyin kişinin içselleştirememesinden kaynaklıdır. Bu cümle burada kalsın.
Matematik ile açıklanan her şey düzenlidir. Aksini iddia edebilirsin umrumda değil. Benim argümanım kısaca budur.

Ben bilimsel entropi tanimini tanimiyorum, kendi duzen tanimimi ileri suruyorum ve o da matematiksel olarak aciklanan sey duzenlidir diyorsun.

Buna diyecek bir sey yok, ben kendimi albatros olarak tanimliyorum ve ben ucabilirim demek ile ayni sacmalikta benim gozumde.

Kaldi ki evreni zaten matematiksel olarak aciklayamiyorsun, kara deligin yogunlugunun matematiksel karsiligi nedir mesela? Hilbert uzayi'na gore sonsuz tane kara deligi minik bir bozuk paranin evrende kapladigi hacme sigdirabilirsin.

Sacmaliyorsun sonuc olarak.

Yeni konular

Geri
Yukarı