Evrim gerçek mi?

• Konuyu başlatan 359149
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 157
  • Görüntüleme 14B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@Lord Raiden
Müslüman olunca gökten mi inmiş oluyorsun?

Ben de müslümanım, inancımın gerekliliklerini yerine getirdiğimi de düşünüyorum. Ama çıkıp "Ben maymunla aynı soydan değilim! Kendinize bunu nasıl yakıştırıyorsunuz?" demiyorum, mesela.
Bilime, evrime ve nice şeye bakınca Allah'ı ve onun yaratma sanatını görüyorum, inancıma daha da bağlanıyorum; Allah da bunu yapmamızı istemiyor mu?

Ayrıca, insan ile maymunun aynı soydan gelmesi onu aşağılık yapmaz ya da konumunu indirgemez. İnsanın üstün olmasının sebebi aklı ve bilincidir, fiziksel özellikleri değil.

Açıp biraz kitap okuyun bence, ama anlayarak.

Neyse, din konusuna döndü iyice. Konudan sapmayın.

Ben ne dersem diyeyim seni ikna edemem sen ne dersen de beni ikna edemezsin tabii hemfikir olmadığımız sürece.
Burada birbirimizi ikna etmeye çalışmıyoruz sanırım. Farklı görüşleri dinlemek benim için olumlu bir yaklaşımdır. Teşekkür ederim görüşleriniz için.

Maymunlar neden hala maymun peki? :D
İstediğinizi savunabilirsiniz.
Ben kendime ve insanlara bu sıfatı yakıştırmıyorum.
Maymunlar neden hala maymun mu? Sorduğun sorunun mantıklı olup olmadığını düşün istersen. Biz evrimin bitmiş hali değiliz. Geçiş süreciyiz. Evrim dediğin 10 yılda başlayıp bitmez. Yüzbinlerce yıl sürer.

@Lord Raiden
Müslüman olunca gökten mi inmiş oluyorsun?

Ben de müslümanım, inancımın gerekliliklerini yerine getirdiğimi de düşünüyorum. Ama çıkıp "Ben maymunla aynı soydan değilim! Kendinize bunu nasıl yakıştırıyorsunuz?" demiyorum, mesela.
Bilime, evrime ve nice şeye bakınca Allah'ı ve onun yaratma sanatını görüyorum, inancıma daha da bağlanıyorum; Allah da bunu yapmamızı istemiyor mu?

Ayrıca, insan ile maymunun aynı soydan gelmesi onu aşağılık yapmaz ya da konumunu indirgemez. İnsanın üstün olmasının sebebi aklı ve bilincidir, fiziksel özellikleri değil.

Açıp biraz kitap okuyun bence, ama anlayarak.

Neyse, din konusuna döndü iyice. Konudan sapmayın.
Siz beni çok yanlış anlamışsınız. Okuduğunuz kitaplar da işe yaramamış. Size sağa sola saldırmayı öğretmiş anladığım kadarıyla. İyi günler.

Direk evrim yalan diyemez zaten kutsal kitaplar. Çünkü kuranı yazan peygamber evrimden habersiz biriydi. Sizler dininize göre insanlar ensest ilişkiyle çoğalmıştır. (Hz. Adem ve Havva) Kuranda insan balçıktan, topraktan, sudan yaratılmıştır.
Evrime göre ilk başta dünyada binlerce humanoid mi vardı? Hiçbirinin birbiri ile ile alakası yok muydu? İlk kertenkele, ilk kuş, ilk balık, ilk karınca bile aynı aileden geliyordu, sizin deyimize göre ensest. Saçmalamışsınız.
Ayrıca insanların dinine saygısızlık edecek kadar densiz olmamanızı tavsiye ediyorum. Ben size saygısızlık etmiyorsam siz de bana etmeyeceksiniz.

Adaptasyonu delil olarak gösterip evrimi savunmak çok saçma. Bir kere orada anlaşalım. Onun dışında şu anda evrim vardır diyenler ile yoktur diyenler arasında delil anlamında bir fark yok.
Neticede ispatlanmış olsaydı şu anda tartışılıyor olmazdı. Bu yüzden birbirinizi aşağılamaya çalışıyor olmanız da ayrı bir saçmalık. Sonuçta ispatlanmamış bir şeyi savunuyorsun ve yanılma payın var.
Sonuç olarak burası bunun dahi tartışılamayacağı bir yer çünkü yeterli bilgi donanımınız yok hepinizin üzgünüm.
Çünkü aranızda ne bir genetik bilimci ne de biyolog var. Çoğunuz kulaktan dolma ve çoğu yanlış olan bilgilerle argumanınızı savunmaya çalışacaksınız. %5'lik bir doğru bilgiyi aktarmaya çalışan kesim olacak. Fakat maalesef o doğru bilgiye sahip kişiyi dinleyip, anlamaya çalışmakta belli bir erdem seviyesi gerektirir. Çoğunlukla yorumlar diğer kişinin yorumunu okumadan kendi dediğine getirtme çabası yönünde olduğu için şu anda boş bir tartışma içerisindesiniz.

Tartışmadan bağımsız bir şekilde cevap veriyorum.
Dini görüşüm ve inandığım olgular nedeniyle evet gerçek diyemem. Lakin, dinlerin olmadığı bir dünyada olsaydık kesinlikle inanabilirdim. İyi bir gözlemci olan herkes inanabilirdi.

@bitwise Bu konuda kimseye yanıt yazmam normalde böyle konulara mesaj yazmıyorum çünkü daralıyorum bu forumda görünce. @359149 kardeşim yanlış anlamasın ona özel değil. Genel olarak.

Sadece sana ayıp olmasın diye yanıt yazıyorum amacım seninle tartışmak değil. Başkası olsa görmem bile. Konuyu bu mesajımdan sonra takipten çıkıyorum. En basitinden 3 örnek. Suyun kaldırma kuvveti, yerçekimi kanunu ve evrensel kütle çekim kanunu. Bunlar bırak yasa olmayı kanun olmuştur hatta. Günümüz bilimi bu Darwin meselesini kanun yapacak teknolojiye sahip. Olması gerekiyorsa da 10 yıl önce bile bu teknoloji vardı... Attığım 3 dakikalık videoyu da izleyin.

Bir kisi daha teori iken yasa olan esrarengiz meselelere ornek veremedi.

"Evrim sadece teori", "henuz ispatlanamadi" vs diyecekler ispatlanmis teori orneklerini hazirlarsa cok memnun olurum. Sonra gereksiz laf kalabaligi oluyor.

İnsan evrimi zaten teori ve henüz ispatlanmadı.

Daha evrim ile insan evrimi arasında ki farkı bilmeden, kendine bilim sitesi diyip magazin sitesine benzeyen yerlerden okuyup ahkam kesmek kolay tabii.

İnsan evrimi teoridir çünkü kesin şekilde var denebilmesi için gerekli deliller bulunmamakta. İnsanın ara evresi olduğu düşünülen fosiller bulundu ancak kesin olarak var diyebilecek kanıt bulunmadı, bu yüzden hala teori.

Yani evrim kesin olarak var ama insan evrimi kesin olarak var denemez, şuan sadece teorik olarak var dersin.

• Hahaha
İfadeler: nih
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı