Evrim teori değildir

Makaleler
9
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bu konuyu Sosyal'deki aşırı bilgi kirliliğinden ötürü açıyorum.

Öncelikle evrim teorisi ve evrim birbirinden farklı şeylerdir. Teori kelimesi bir terimdir. Terimin anlamı ise TDK'de şöyle ifade edilmektedir: Bir bilim, sanat, meslek dalıyla veya bir konu ile ilgili özel ve belirli bir kavramı karşılayan kelime. Yani teori kelimesinin bilim camiasında kullanıldığı anlamı farklıdır.

Yine TDK'de bulunan bilim ve sanat terimleri sözlüğü'ne bakarsak teorinin ne demek olduğunu açık bir şekilde görebiliriz: Bir olay, bir yapı ya da düzenin nedenlerini açıklamak isteyen genel düşünce.

Yani bu tanımlara göre evrim teorisinin var olabilmesi için öncelikle evrim denen olgunun var olması lazımdır çünkü burada kullanılan teori olayın neden ve nasıl gerçekleştiğinin bir açıklamasıdır. Sonuç olarak evrim teorisi, doğa yasası olan Evrim'in bir açıklamasıdır ve dediğim gibi evrim ile evrim teorisi birbirinden farklıdır.

Uzun lafın kısası "evrim sadece bir teori" lafı tamamen saçmalıktan, zırcahillikten başka bir şey değildir.

terim-tdk.png

teori-tdk.png

Son düzenleyen: Moderatör:
"Evrim teorisi" veya "evrim yasası" veya "evrim" diye söylenmesi içeriğini değiştirmez ama "evrim teoridir, teori ispatlanmamış şeydir eğer ispatlansa teori olmazdı" argümanını sonlandırır umarım.
Uzun yazıya bir özet: Evrim teorisi demek evrim olgusu üzerine atılmış bir düşünce demek evrim olmasaydı buna bir teori de atılmazdı.

Bir an "evrim teorisi bir saçmalıktan ibarettir" diye okudum aklım gitti.

Bilimsel metod Turk egitim sisteminin en buyuk kazmaliklarindan birisi.

Bu forum da dahil olmak uzere bir suru guya egitim almis insan teoriyi ispatlanabilir, ispatlaninca kanun olabilecek bir sey zannediyor.

"Evrim teorisi ispatlanmadi"

Tam bir cahil surusu. Buna benzer bir sozu duyarsaniz bilin ki o kisi egitimini henuz tamamlamamistir ve herhangi bir bilimsel kavrami tartismak icin yanlis adaydir. Gitsin futbol yorumlasin, okey oynasin.

Bilimsel metod Turk egitim sisteminin en buyuk kazmaliklarindan birisi.
Teori kanun hipotez vb. kavramlar sözde egitim sistemi mufredatinda var olarak geciyor. Felsefede falan olmasi lazimdi galiba. Bize gostermediler bile o kadar berbat bir durum...

Edit: Biyolojideymiş ne alakaysa.

Yeni konular

Geri
Yukarı