İnceleme Excalibur G870 i5 12450H RTX 4050 laptop ile yaşanılan sorunlar

Öncelikle yazıma başlamadan önce cihazımın özelliklerini aşağıya bırakıyorum. Cihazın tam kodu ise Excalibur G870 1245-BVA0P-B.

CPU
: i5 12450H.
GPU: RTX 4050 105W (90+15)
RAM: 16 GB 3200MHz.
SSD: 500GB Crucial.

Özet

Cihazı 8 aydır kullanıyorum ve yorumlarımı ona göre yazdım. Isınma ve kapanma problemleri, fan sesleri, işletim sisteminde yaşadığım sorunlar ve cihazın kapağının plastiği, cihazdan vida düşmesi ve hiçbir şey yapmazken bile 3000RPM ile dönen fanları ile 1.30 saat pil ömrü beni iade noktasına kadar getirdi. Güzel kısımlarına gelecek olursak ise ekranı tatmin edici boyutta ve bence güzel, RGB destekli ve cihaz gerçekten premium duruyor.(hissiyatı öyle olmasa da)

İnceleme

Cihazı Haziran 2023'ten beri kullanıyorum ve şu anda 2024 şubat ayındayız. Ayrıca cihazı satın aldığımda 27.500TL'ye satılıyordu ve içinde Windows 11 Home Single Language versiyonu ile geliyordu. O dönem baktığım bilgisayarlar arasında ucuzdu ve şartlar sebebiyle o gün bilgisayarı almam gerekiyordu. Ya Victus 4050 alacaktım ve 1500TL daha paraya ihtiyacım vardı ya da bu parayı Excalibur'a verecektim. Elimde fazladan para olmadığı için Excalibur'dan yana şansımı kullandım ve cihazı MediaMarkt'dan satın aldım. Eve geldim ve açtım klasik olarak öncelikle stres testlerini yaptım diğer 4050'lere göre veya 12450H'lara göre birazcık daha az performans veriyordu ama sorun yaratacak kadar değil. İlk aylar memnundum cihazdan tek sorunlarım fanların aşırı ses yapması ve cihazın buna rağmen ısınıyor olmasıydı. MacBook m1'den bu cihaza geçtim ve Gaming laptop sonuçta normaldir dedim. Fakat iş 3. aydan sonra çok daha saçma olmaya başladı cihaz artık ısınınca kendini uyku moduna almaya başladı. Soğutmak için masada düz durması değil altına resmen yüksek bir şey koymam gerekiyordu ya da soğutucu fan alacaktım. Yüksek bir şeylerle destekleyerek bir müddet daha devam ettim ama siber güvenlik öğrencisi olduğumdan bu sene Python, Kali vesaireye ihtiyacım olacaktı. İndirdim ama Windows'ta da sorunlar yaşadım. Python'u programlar görmüyordu kütüphaneler kurulmuyordu falan derken ben de Windows 11 temiz kurulum yaptım fakat sorun hala aynı şekilde devam etti. Daha sonrasında Windows 10'a geçtim ve sorunu çözdüm. Biraz daha ilerleyen zamanlarda Touchpad'e basmasam bile bastığını algılamaya başladı cihaz. Cihazın sağ altındaki bölüme bile elimi bastırsam Touchpad'e tıklamışım gibi tepki veriyordu. Bu sürede sıcaklıklar iyice artmaya devam etti ve başlangıçta 60 derecelere kadar çıktı. Ayrıca cihazın alt kısmında bulunan vidalardan biri durduk yere düştü. Yakın zamanda servise götürdüm ve tüm bu olanları söyledim. Servis İstanbul'daki cevizlibağ metrobüsü karşısındaki Casper bölge servisiydi. Cihazın vidasının düşmesi normal bir şeymiş gibi tamam ya hallederiz şimdi gibi konuşmalar döndü. Nasıl oldu bilmiyorum ama 30Dk'da hallettiler ve cihazımı bana geri teslim ettiler. Söylediklerine göre termal macun değişimleri ve iç temizliği yapıldı. Bu saatten sonra cihaz başlangıçta 30 derecelerde çalıştı her şey güzel gibiydi ki fanların sesini duyana kadar. Fanlar artık üflemiyor uçak motoru sesi yapıyordu. Ayrıca hangi cihaz sadece onboard ile çalışırken 3000-4000RPM fan döndürür ki? Bu fan değerleri cihazın içindeki Excalibur Control Center'da ofis modu açık şekildeyken oluyor. Üstüne üstlük cihazda hiçbir şey yapmasam bile 1.30 saat pil süreleri alıyorum. Kendi elimle işlemcinin değerlerini düşürsem bile aynı şekilde. Artık katlanamamaya başladım ve yakın zamanda iade talebi oluşturacağım. Tüm Excalibur'lar böyledir demiyorum fakat ben hiç memnun kalmadım ve bazı günler dışında hiçbir şekilde beni tatmin etmedi. Muhtemelen bana sorunlu cihaz denk gelmiş olabilir bilmiyorum. Ha hiç mi beğendiğin bir kısım yok derseniz de RGB var ve cihaz tasarımsal olarak güzel duruyor. Ayrıca hibrit ekran kartı moduyla onboard arası geçişin cihazı kapatmaması da güzel. Tabii asla yeterli sebepler değil.

Not

Eğer iadeyi gerçekleştirebilirsem konuyu güncelleyeceğim ve o süreçlerden de bahsedeceğim. Okuduğunuz için teşekkürler, iyi sosyallar dilerim.

ayrıca bu incelemeyi yapmaya beni teşvik eden @ÖmerKu hocama da teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:
Üniversiteyi falan bitirdiğim için sadece evde kullanıyorum altında stant var. Sıcaklıklar beni rahatsız etmiyor zaten harici klavye var. Dün biraz RDR girdim oyun modundaydı cihaz hoparlör güç tuşunun olduğu kısım kavruluyordu. Ekran kartında maksimum 85 dereceleri gördüm işlemci 76 falan. Bazen Visual Studio'da projeyi çalıştırdığım zaman hafif yavaşlıyor fanları bir tık fazla dönüyor ama nadiren. Şunu da belirteyim günlük minimum 6-7 saat açık kalıyor şarjda.
Ekran kartı benimde böyle ya. Ama performansında sorun yoksa iyidir. Sizde de bizde olduğu gibi o zaman 3 tane "Yüksek performans", "Oyun modu", "Ofis modu" diye üç seçenek mi var ?

Bu arada G911'de işlemci sıcaklıklarının G870'e göre daha başarılı olmasının sebebi iki fan ikisine de olmasına rağmen ve benzer rpm ile dönmelerine rağmen G870 tek soğutma bloğunu 2 fan ile soğutmaya çalışırken G911'in işlemci ile Ekran kartı bloğu ayrı olması diye biliyorum.

Üniversiteyi falan bitirdiğim için sadece evde kullanıyorum altında stant var. Sıcaklıklar beni rahatsız etmiyor zaten harici klavye var. Dün biraz RDR girdim oyun modundaydı cihaz hoparlör güç tuşunun olduğu kısım kavruluyordu. Ekran kartında maksimum 85 dereceleri gördüm işlemci 76 falan. Bazen Visual Studio'da projeyi çalıştırdığım zaman cihaz hafif yavaşlıyor fanları bir tık fazla dönüyor ama nadiren. Şunu da belirteyim günlük minimum 6-7 saat açık kalıyor şarjda.
Hangi bölümü okuyorsunuz ? 😀
Konuya tamamen alakasız mesaj.

Ekran kartı benim de böyle ya. Ama performansında sorun yoksa iyidir. Sizde de bizde olduğu gibi o zaman 3 tane "Yüksek performans", "Oyun modu", "Ofis modu" diye üç seçenek mi var?

Bu arada G911'de işlemci sıcaklıklarının G870'e göre daha başarılı olmasının sebebi iki fan ikisine de olmasına rağmen ve benzer RPM ile dönmelerine rağmen G870 tek soğutma bloğunu 2 fan ile soğutmaya çalışırken G911'in işlemci ile Ekran kartı bloğu ayrı olması diye biliyorum.

Vallahi bilemiyorum hocam kulaklık olduğu için duymuyorum sesini ama sessiz ortamlarda başka insanları rahatsız edebilir bu kesin. Şu an mesela toplam 5 sekme açık arkada hafiften fan sesi var ve bu neredeyse devamlı oluyor. Ben 34K vermiştim aynı özellikte diğer markalar 8-10k daha pahalıydı. Sırf kasa için de o paraları vermek istemedim çünkü 50k civarına da 4070 cihazlar vardı. Şu an için dediğim gibi rahatsız etmiyor.
Evet bunda da 3 mod var. Geçen servise yazdım macun alıp bakıma göndereceğim dedim harici dışarıdan alınan macunları değiştirmiyoruz dediler.

Programcılık mezunuyum. @ÖmerKu

Vallahi bilemiyorum hocam kulaklık olduğu için duymuyorum sesini ama sessiz ortamlarda başka insanları rahatsız edebilir bu kesin. Şu an mesela toplam 5 sekme açık arkada hafiften fan sesi var ve bu neredeyse devamlı oluyor. Ben 34K vermiştim aynı özellikte diğer markalar 8-10k daha pahalıydı. Sırf kasa için de o paraları vermek istemedim çünkü 50k civarına da 4070 cihazlar vardı. Şu an için dediğim gibi rahatsız etmiyor.
Evet bunda da 3 mod var. Geçen servise yazdım macun alıp bakıma göndereceğim dedim harici dışarıdan alınan macunları değiştirmiyoruz dediler.

Programcılık mezunuyum. @ÖmerKu
Kurumsallığın saçmalığı illa ki stok ile değiştirecekler. Sorsan muhtemelen nasıl bir macun olduğunu detay bile vermezler. Biliyorlar eğer kabul etseler başka macunları ellerindekileri kimsenin kullanmayacaklarını. Kurnaz bir firma Casper.

Benim cihazım da tozluydu servisten sonra toz yok. Toz varken fan sesi daha gürültülüydü fakat şimdi de cihazın ilk başta aldığım halinden farklı olarak aşırı motor sesi duymaya başladım.

Fanları yağla fan temizliği için servise vermem ben laptopu evde 30 dk de söker temizler birleştiririm

Yeni konular

Geri
Yukarı