Ezan neden Türkçe değil?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Çünkü İslamın her bir unsuru Arapça kaldıkça, insanlar kula kulluk etmeyi sürdürebilecek. Bu sayede tarikatların varlığı sürecek.
İslamın hakim olduğu ülkemde her yerde ücretsiz İncil bulabiliyorum, ancak düzgün bir Kuran almak için en az 35₺ ödemem gerekiyor.

Eskiden imkan yoktu teknoloji yoktu ibadet vaktinin geldiğinde insanları uyarmaya ihtiyaç vardı. Günümüzde herkesin kolunda saat elinde telefon var vakitlerde ayarlarsın olur biter. Şu zamandan sonra Arapça'da okunsa Türkçe'de okunsa insan hayatını kolaylaştıran gelişmelerden insanları uzak tutmamak lazım. Teknolojiyi işine geldiği gibi kullanmak adına minareye çıkmak yerine oturduğun yerden hoparlör kullanıyorsan imkan varken bunu da yapacaksın. Yoksa genç nesil niye yaşlılar kadar dinine bağlı değil diye kendi kendine sorar durursun.

Ne yani, yasal sınırın 2 katı yüksek ses seviyesinde okunmasını geçtim, inançlı kişiler namaz saatlerini takip edemiyor mu? Andımız kalkıyor, ülkede sadece türkler yaşamadığı gerekçesi ile; ama ezana devam. Sanki ülkenin hepsi müslüman. İlginç.

Büyük çoğunluğu Müslüman ona bakarsanız kiliseler de mevcut 5 dakikalık bir namaza çağırma işareti size niye bu kadar takıldı anlamadım megafonu kulağınıza mı koyuyorlar?

Çünkü İslamın her bir unsuru Arapça kaldıkça, insanlar kula kulluk etmeyi sürdürebilecek. Bu sayede tarikatların varlığı sürecek.
Kendi ülkemde her yerde ücretsiz İncil bulabiliyorum, ancak düzgün bir Kuran almak için en az 35₺ ödemem gerekiyor.
Bundan sipariş etmiştim zamanında. Çok kaliteli gelmişti. Diğer kutsal kitaplar için de aynısı olsa da, para ödemden okusak. Artık geçti tabii de.

Arapça okunması daha iyidir şimdi sen dua ederken arapça okuyorsun ayetel kursi ihlas fatiha kevser subhaneke nas felak ve dahası.

Bildiğim kadarıyla sünnet ve etkisi yüksek tir.
Onları neden Arapça okuyoruz?
Bence onlar da Türkçe öğrenilmeli. Her ne kadar duaları sadece Arapça bilsem de bunu savunuyorum.

İslamın hakim olduğu ülkemde her yerde ücretsiz İncil bulabiliyorum, ancak düzgün bir Kuran almak için en az 35₺ ödemem gerekiyor.
Ayrupa'da da bedava Kur'an bulunabiliyor bu bir karşılaştırma meselesi değil hocam. Saçma bir örnek olmuş. Tarikatlar konusunda haklısınız.

Yanlış bilgi vermeyelim arkadaşlar Fıkhu'l Ekber'e göre belli durumlarda yabancı dilde Kur'an ve hadislerin anlatılması ve okunması caizdir. Bunlar yabancı ilde zulüm altındayken ve savaşta esirlere tebliğ içindir. Ayrıca yeni Müslüman olan kavimlerin Kur'an'ı ve ilmihali bilgileri kendi dillerinde okuyup öğrenmesi de caizdir. Ezan da bu ilmihal bilgileri arasına girer.
Ben zorunlu haller olmadıkça Caîz değil diye biliyorum. Şu anki duruma baktığımızda da zaten zorunluluk söz konusu değil. Sırf 1-2 bin insanın zevki için (ki sorsan kendisi yabancı müzik dinler, yabancı dizi/film izler) ülkede milyonlarca insanın ibadetine engel olmak hoş değil bana kalırsa.

Büyük çoğunluğu Müslüman ona bakarsanız kiliseler de mevcut 5 dakikalık bir namaza çağırma işareti size niye bu kadar takıldı anlamadım megafonu kulağınıza mı koyuyorlar?
Evet, kulağıma koyuyorlar. Yasal sınırın 2 katı ses seviyesi. 5 dakikalık ve günde 5 kere olan bir işaret. Ben sabah "Allah Yücedir" gibi şeyleri duyarak uyanmak zorunda mıyım? Sanmam.

Bundan sipariş etmiştim zamanında. Çok kaliteli gelmişti. Diğer kutsal kitaplar için de aynısı olsa da, para ödemden okusak. Artık geçti tabii de.
Sadece bu değil şu ana kadar ziyaret ettiğim ve ücretsiz İncil vermeyen kilise olmadı. Hatta pek çoğu haç bile veriyorlardı.

Ben zorunlu haller olmadıkça Caîz değil diye biliyorum. Şu anki duruma baktığımızda da zaten zorunluluk söz konusu değil. Sırf 1-2 bin insanın zevki için (ki sorsan kendisi yabancı müzik dinler, yabancı dizi/film izler) ülkede milyonlarca insanın ibadetine engel olmak hoş değil bana kalırsa.
Bu ibadete engel değil, bu ibadete insanı kaynaştırma.
Duaların anlamını bilmeyip okuyoruz, sonra bazıları bunu 100 defa tekrar et cennet diyenlere inanıyorlar.
Her şey Türkçe olsa sorun nerede.
Bu arada fetvayı merak ettim rica etsem link atar mısın :).

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı