F1 2018 Sezonu Değerlendirmesi

Bu senenin en güzel yarışlarından biri olan İngiltere GP’sini Vettel kazandı. Lewis ile olan puan farkını az da olsa açtı.
Yarış startının bu kadar olaylı olmasını daha doğrusu ön sıradan bir kaza olmasını beklemiyordum. Araç kontrolünü kaybeden Perez’de pit yolundan başlayan Williams’ları biçiyordu. Hamilton kazadan sonra son sıraya düşse de ondan en az ilk altı bekliyordum. Yanıltmadı da. Yani ne kadar çirkefçe açıklamalar yapsa da adam yetenekli. Vettel farkı çok güzel açtı. Yıllardır Silverstone’da yenilmez bir güç olan Mercedes’ler, Ferrari karşısında zayıf kaldılar.

Yarışın ortalarında yaşanan kazalarda SC yerine VSC devreye girebilirdi bence. Çünkü kazalar piste uzak yerlerde olmuştu ve pistte herhangi bir parça yoktu. SC ile Hamilton daha da üst sıralara çıktı. Yoksa İngiliz lobisi...

Son 15 tur kala ön sırada müthiş bir savaş vardı. Valtteri, tek pit-stop yapmıştı. Lastiği beyaz logoluydu ve arkadakilerin lastik hem daha yumuşaktı hem de daha yeniydi. Yine de Vettel’e karşı iyi dayandı. Vettel’in üçüncü denemesinde kaybetti. Hızla momentumu düştü ve Rai’ye de geçildi.

Mercedes’in ilk zamanlar güç sakladığını düşünüyordum fakat yanılmışım. Ferrari gerçekten efsane bir araç yapmış. Özellikle o starttaki ok gibi fırlayışları...

Neyse fazla uzatmayayım. Yazımı okuduğunu için “Grazie ragazzi” ;)

Hamilton, startta Raikkonen'e kapanmasa Ferrari 1-2 başlayabilirdi. Hamilton'un o start ile kazanmasını beklemiyordum ama kaza biraz sürpriz oldu.

Leclerc'in pitstop, Sainz'ın da Grosjean kurbanı gitmesi üzdü beni biraz. Raikkonen ise ne kadar eleştrilse de pistte en iyi mücadeleleri ortaya koyan pilot Verstappen'le, Bottas'la ve Ricciardo'yla yaptığı savaşlar izlemesi zevkli anlardı.

Yarıştan sonra çirkinleşen Mercedes'e diyecek söz bulamıyorum, Verstappen Vettel'i biçerken mutlu mutlu takılıyorlardı.

James Allison da karaktersizliğini konuşturdu. Kimi-Hamilton kazası normal bir yarış kazasıydı. Yok “Kimi ya taktiksel olarak vurdu ya da beceriksiz” yok “Ferrari farklı taktikler deniyor”... Şu an F1’de bir takım tutmuyorum ama bu olayda Ferrari ve Kimi’nin fazlasıyla üzerine geliyorlar. Kaza olmasa bile Ferrailer yarışı 1-2 olarak götürürdü. Hamilton çok yetenekli olduğu kadar çirkeftirde. 2 hafta sonra Almanya yarışında görüşmek üzere.

Güzel bir yarış oldu Silverstone GP. Açıkçası Ferrari'nin performansi beni şaşırtmaya devam ediyor Mercedes'in kaleleri bir bir düşüyor. Monza ve Spa pistinde de Ferrari kazanırsa muazzam olur.

Ferrari araçları kalkışta çok atikler, Vettel muazzam kalkış yapti. Allison ve Hamilton'un kasıtlı çarpma iddaalari uydurma ve karaktersizlik kokan davranışlar. Vettel, Fransa da Bottas'a çarptığı için 5 saniye ceza almıştı Raikkonen ise HAM çarpışmasına ise 10 saniye cezası çıktı burada bir İngiliz lobisi cezasi var, yarış Ingiltere de olduğu için Raikkonen 10 saniye ceza aldi baska aciklamasi olamaz.

Çarpmaya neden olan sürücüye bana kalırsa 5 saniye değilde 10 saniye ceza vermek daha doğru orasi da ayrı konu.

Hamilton iyi bir yükseliş gösterdi şahsen hiç sevmesem de hızlı bir pilot Bottas'a göre. Hamilton rekabetçi takim arkadaşlarıyla sorun yaşadığı bir gerçek Alonso ve Rosberg bunun kaniti. Hamilton dişli takim arkadasi görünce pek ön plana çıkamıyor Bottas yüzünden şu 2 yıldır baya ön plana çıkmış durumda.

Leclerc iyi iş cikarmaya devam ediyordu pit ekibinin hatası yüzünden yarış dışı kaldi.

Raikkonen 10 saniye ceza almasina rağmen iyi iş çıkardı. Ancak ilk bölümde Riccardo ile baş edemedi, Verstappen ile mücadelesi zevkliydi zor da olsa başardı. Yeni lastiklerle Hamilton'u da geçmesi gerekirdi ancak RAI bir Vettel değil Vettel aynı durumda olsaydi durumlar degisirdi.

Vettel ve Bottas mücadelesi çok keyifli, Bottas eski ve daha yavaş lastiklere rağmen çok iyi savunma yaptı, Mercedes düzlüklerde epey hızlı baş etmek zor. Ferrariler dışında Redbull sürücülerinde yeni lastik ve hizli lastik olmasina rağmen Mercedesleri geçemediler motor gücü yüzünden.

Ferrari üstüne ekleyerek yoluna devam etmeli. Leclerc de umarım seneye Ferrari de olur.

James Allison da karaktersizliğini konuşturdu. Kimi-Hamilton kazası normal bir yarış kazasıydı. Yok “Kimi ya taktiksel olarak vurdu ya da beceriksiz” yok “Ferrari farklı taktikler deniyor”... Şu an F1’de bir takım tutmuyorum ama bu olayda Ferrari ve Kimi’nin fazlasıyla üzerine geliyorlar. Kaza olmasa bile Ferrailer yarışı 1-2 olarak götürürdü. Hamilton çok yetenekli olduğu kadar çirkeftirde. 2 hafta sonra Almanya yarışında görüşmek üzere.

Maurizio Arrivabene' den gerekli cevabı aldı ama. (y)

İngiltere'de Vettel'in startı çok iyiydi. Artık Ferrari'nin Mercedes'den birkaç beygir önde olduğu söyleniyor.

Ama aklıma takılan en büyük soru; kimsenin Hamilton'un rezalet başlangıcını sorgulamaması oldu.

Bana sorarsanız Bottas, Hamilton'dan daha fazla çaba gösteriyor ve daha fazlasını hak ediyor. Eğer Mercedes takımı Bottas'ın lastik stratejisini adam akıllı yapsaydı, İngiltere'de kazanan Bottas olurdu.

Çok muazzam bir sezon olacağa benziyor. :D

Mercedes ilk sırayı kapatamadığı takdirde sıkıntı çekecektir, Ferrari'nin startlarda daha iyi çekiş yakaladığı aşikar.

Vettel'i severim ama şampiyon olmasını istememin en büyük sebebi Mercedes ve Hamilton'dan bezdim.

Bence Magnussen ve Grosjean adlı öküzler grid'den şutlanıp Leclerc, Giovinazzi ve Kvyat gibi isimlere yer verilmeli. Ben Raikkonen emekli olsa bile yerine birkaç sene Kvyat'ın geçmesi gerektiğini düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı