Felsefeyle alakalı olan kişilerin çoğu neden Ateist, Deist veya Agnostik?

Ayrıca tanrı her şeyin sonunu bilir diyorsunuz o zaman bizim de hayatımızda neler yapacağımızı, iyi mi kötü mü olacağımızı, kaç günah, kaç sevabımız olacağını daha biz doğmadan biliyordur. Bunların hepsini önceden bildiğine göre evreni yaratmadan önce insanların hesabını kesip neden önceden cennetine veya cehennemine koymuyor?

Diyelim öbür dünya gerçek ve sorgulanma var. Allah'ta sonumuzu biliyor. Biz hiç yaratılmadan direkt hesaba çekilseydik insanlık olarak inkar ederdik. Bize özgür irade verdin, değişebilirdim ya da daha farklı bir hayatım olabilirdi diyebiliriz. Bu dediklerimizi yapabiliriz çünkü özgür bir iradeye sahibiz. Soruna gelecek olursak hiç yaratılmadan inkar edeceğin cevabı yaşayarak vereceksin.
Hocam bu mantıklı değil. Eğer hiç yaratılmasaydık hiçbir şey olmayacaktı. Katil, tecavüzcü olmayacaktı.
"Kötülük" diye bir kavram yaratılmasaydı insanların içinde kötülük olmayacaktı.

Kötülük diye bir kavram olmazsa iyilik diye bir kavramda olmazdı. Herkesin iyilik yaptığını düşünürsek bu bir ayırt edici özellik olmaz. Eninde sonunda iyilik yapmak zorundasın çünkü kötülük diye bir şey yok. Bu bir robotun yazılımına bu özelliği eklemek gibi bir şey. Sen bir şeyi yapmak zorunda olunca ise ortada irade olmaz. Bizi biz yapan, hayvanlardan ayıran özelliğimiz olmaz ise biz insan mıyız yoksa bizim yazılımımıza eklenmiş olan özellikleri yapmak zorunda olan bir robot muyuz?

Son düzenleme:
Diyelim öbür dünya gerçek ve sorgulanma var. Allah'ta sonumuzu biliyor. Biz hiç yaratılmadan direkt hesaba çekilseydik insanlık olarak inkar ederdik. Bize özgür irade verdin, değişebilirdim ya da daha farklı bir hayatım olabilirdi diyebiliriz. Bu dediklerimizi yapabiliriz çünkü özgür bir iradeye sahibiz. Soruna gelecek olursak hiç yaratılmadan inkar edeceğin cevabı yaşayarak vereceksin.

İstediği her şeyi yapabildiğine göre "inkar etme" kavramını evrenden silip hiç var olmamış gibi yapabilir. İnsanın inkar etme özelliğini kaldırabilir. Hem tanrıya karşı inkar etsen ne olur :)
Beni hiç dünyaya getirmeden şu şu kötülükleri yaptın dese yaratıcı diyorsa yapmışımdır derim. Bana deseydi ki: Ben sana bir hayat verdim sen bunları yaptın ben bunları biliyorum ama sen bilmiyorsun. Sana bildiğimi kanıtlamama gerek yok çünkü ben tanrıyım. Bunu sana hiç yaşamamışsın gibi hissettirdim çünkü sana zorluk yaşatmak istemedim dese her türlü ikna olurdum. Belki İnkar etme kavramını kaldırmasına gerek kalmazdı.
Biliyorum bunlar çok derin felsefeler ama biraz kafa yorunca her sorunun cevabını bulabiliyoruz.

Dindar insanlar cahil yani peki tamam😀

Dindar insanlar felsefeyle uğraşmıyor çünkü. Örneğin İslam'da araştırmak, sorgulamak, öğrenmek çok önemlidir ama kimsenin taktığı yok.

Dindar insanların çoğu, din olmadan bir insanın nasıl iyi birisi olacağını veya olmasını bırakın nasıl iyi bir insan olmak isteyeceğini bile hayal etmekte zorlanır. Çünkü mantıklı düşünemezler.
Gerçekleri kutsal kitaba göre yorumlayan biriyle tartışamazsınız.

Son düzenleme:
Ben şüpheciliğin ve sorgulamanın verdiği inançta azalma hissi olarak yorumluyorum. Sadece dinde olan bir durum değil. Mesela kız arkadaşınızdan sürekli beni aldatıyor mu diye şüphe duyarsanız bir süre sonra inancınız ve sevginiz azalır. Zamanla yok olur.

Bu forumdaki en anlamlı çıkarım olabilir.

Ne alaka bizim felsefe hocamız Müslüman başörtülü kadın yani, çıkın artık şu saçma düşüncelerden.
Konu başlığı gayet açık , çoğunluktan bahsetmiş.
Ben şüpheciliğin ve sorgulamanın verdiği inançta azalma hissi olarak yorumluyorum. Sadece dinde olan bir durum değil. Mesela kız arkadaşınızdan sürekli beni aldatıyor mu diye şüphe duyarsanız bir süre sonra inancınız ve sevginiz azalır. Zamanla yok olur.
Düşündürtmeyerek ve sorgulatmayarak dogmatik düşünceler dayatıldığı için yüzyıllardır insanlar dogmatik şeylere inanıyorlar. Sorgulamak dogmatik inancı bitirebilir ama gerçekleri algılamayı sağlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı