Garanti servisine ürün gönderirken kargo ücretini hangi taraf ödemeli?

Amazonla da iletişime geçtim. Eğer iade veya değişim talep edilmiyor garantiye gönderecekseniz biz karşılayamıyoruz, onlarla iletişime geçmelisiniz dediler.

Hocam garantilik bir durum olduğu için biz ilgilenmiyoruz diyorlar.
Değişim istiyorum deyin o zaman. Değişim için servis raporu gerekli, ürün hatalıysa değişir ve 0 ürününüz olur mantıken. Amazon bu konuda çok yardımcı.

Değişim istiyorum deyin o zaman. Değişim için servis raporu gerekli, ürün hatalıysa değişir ve 0 ürününüz olur mantıken. Amazon bu konuda çok yardımcı.
Valla hiç yardımcı değiller hocam. Ürün stoklarında olmadığı için değişimde yapamayız dediler. Topu sadece garanti servisine atıp duruyorlar. Şimdi tekrar Amazonu tekrar arayıp tüketici hakem heyetine şikayet edeceğimi söyleyeceğim belki o zaman fikir değiştirirler.

Valla hiç yardımcı değiller hocam. Ürün stoklarında olmadığı için değişimde yapamayız dediler. Topu sadece garanti servisine atıp duruyorlar. Şimdi tekrar Amazonu tekrar arayıp tüketici hakem heyetine şikayet edeceğimi söyleyeceğim belki o zaman fikir değiştirirler.
Çok şaşırdım ve üzüldüm hocam :( Fiyatı artmadıysa iade talep etseniz nasıl olur?

Vallahi hiç yardımcı değiller hocam. Ürün stoklarında olmadığı için değişimde yapamayız dediler. Topu sadece garanti servisine atıp duruyorlar. Şimdi tekrar Amazon'u tekrar arayıp tüketici hakem heyetine şikayet edeceğimi söyleyeceğim belki o zaman fikir değiştirirler.

Hocam üründe bozuldu diye tabir ettiğiniz durum, kullanıcı hatasından kaynaklı mi yoksa ürünün bir kusru mu?

Eğer ürün kusurlu olduğu için böyle bir arıza yaşandıysa, yasal olarak ilk 6 ay içerisinde oluşan kusur teslim gününde var olarak kabul edilir ve seçimlik haklarınızı kullanma şansınız olur.

Sorununuz bu kapsamda ise satıcının-Amazon'un değişim talebinizi stok yok diye geri çeviremez. Çünkü kusurlu üründen dolayı seçimlik hakkınızı kullanarak satıcıya bir talepte bulunuyorsunuz, yasaya göre ispat yükü o an itibarıyla satıcı aittir. Stok yoksa muadil ürün ile değişim yapmak zorunda.

Hocam üründe bozuldu diye tabir ettiğiniz durum, kullanıcı hatasından kaynaklı mi yoksa ürünün bir kusru mu?

Eğer ürün kusurlu olduğu için böyle bir arıza yaşandıysa, yasal olarak ilk 6 ay içerisinde oluşan kusur teslim gününde var olarak kabul edilir ve seçimlik haklarınızı kullanma şansınız olur.

Sorununuz bu kapsamda ise satıcının-Amazon'un değişim talebinizi stok yok diye geri çeviremez. Çünkü kusurlu üründen dolayı seçimlik hakkınızı kullanarak satıcıya bir talepte bulunuyorsunuz, yasaya göre ispat yükü o an itibarıyla satıcı aittir. Stok yoksa muadil ürün ile değişim yapmak zorunda.
Ürünün kendi kusuru hocam. Benden kaynaklı bir arıza değil. Bu bilgiler için teşekkürler. Ben zaten her halükarda tüketici hakem heyetine başvuracağım çünkü Amazon ile konuştuğumuz zaman çok kısıtlı seçenek sunuyorlar. Sana uyarsa yapalım uymazsa yapabileceğimiz birşey yok diyorlar. Yasal olarak ben haklı olduğum için anlaşılan tek çare thh ye başvurup hakkımı almak olacak.

Hocam servise/satıcıya göndermeden nasıl THH'ye başvuracaksınız? Yani elinizi güçlendirmek için belge verebilecek misiniz, konuşmalar haricinde Amazon ile mailleşip durumu detaylıca anlatabilir ardından kabul etmezlerse elinizde yazılı belge ile THH'ye basvurabilirsiniz.

Bunlara ek olarak da eğer işin sonunda başvuru yapmak zorunda kalırsanız "Mevcut piyasada ürünümün aynısının stoku olmama ihtimali olduğu için, bilirkişi tarafından ürünün muadilini belirlenmesini talep ediyorum." Tarzında bir yazı eklemeniz ilerisi için elinizi daha da güçlendirecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı