Garanti servisine ürün gönderirken kargo ücretini hangi taraf ödemeli?

Hocam servise/satıcıya göndermeden nasıl THH'ye başvuracaksınız? Yani elinizi güçlendirmek için belge verebilecek misiniz, konuşmalar haricinde Amazon ile mailleşip durumu detaylıca anlatabilir ardından kabul etmezlerse elinizde yazılı belge ile THH'ye basvurabilirsiniz.

Bunlara ek olarak da eğer işin sonunda başvuru yapmak zorunda kalırsanız "Mevcut piyasada ürünümün aynısının stoku olmama ihtimali olduğu için, bilirkişi tarafından ürünün muadilini belirlenmesini talep ediyorum." Tarzında bir yazı eklemeniz ilerisi için elinizi daha da güçlendirecektir.
Hocam şuan iki tarafta kargo ücretini karşılamadığı için ben her halükarda servise gönderim sağlayamam. Çünkü kargo ücreti ürünün değerinin yarı fiyatına denk geliyor, bu kerizliğe düşemem. Ama siz de haklısınız işin belge tarafını düşünmemiştim. Dediğiniz gibi Amazonla mail üzerinden iletişime geçip yazılı şekilde durumu tasdikleyeyim. Stok olmaması durumunda muadil veya bir üst modelin tedarik edilmesini de belirteceğim, mantıklı olan bu.

Hocam şu an iki tarafta kargo ücretini karşılamadığı için ben her halükarda servise gönderim sağlayamam. Çünkü kargo ücreti ürünün değerinin yarı fiyatına denk geliyor, bu kerizliğe düşemem. Ama siz de haklısınız işin belge tarafını düşünmemiştim. Dediğiniz gibi Amazon'la mail üzerinden iletişime geçip yazılı şekilde durumu tasdikleyeyim. Stok olmaması durumunda muadil veya bir üst modelin tedarik edilmesini de belirteceğim, mantıklı olan bu.

THH'nin görevine "tedarik edilmesi" talebi değil de hocam, "tespit edilmesi" daha denk düşüyor. Tekrar belirtmek istedim. Geçmiş olsun

Hocam şuan iki tarafta kargo ücretini karşılamadığı için ben her halükarda servise gönderim sağlayamam. Çünkü kargo ücreti ürünün değerinin yarı fiyatına denk geliyor, bu kerizliğe düşemem. Ama siz de haklısınız işin belge tarafını düşünmemiştim. Dediğiniz gibi Amazonla mail üzerinden iletişime geçip yazılı şekilde durumu tasdikleyeyim. Stok olmaması durumunda muadil veya bir üst modelin tedarik edilmesini de belirteceğim, mantıklı olan bu.
Firmaların veya satıcıların kafalarına göre elimizde stok yok iade ediyoruz veya tamir ediyoruz deme hakları bulunmamaktadır. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanundan kaynaklanan seçimlik haklardan hangisini kullanacağını seçme hakkı tamamen tüketicinin tasarrufuna bırakılmıştır. Tek istisnası ayıpsız misli ile değişim. Bu istisna da kanun maddesinde ''imkan varsa'' şeklinde belirtilmiş. Bunun dışında satıcı firma sizi herhangi bir seçimlik hakkı kullanmaya zorlayamaz. Siz değişim talep ediyorsanız ve ellerinde stok yoksa tedarik edecekler. Etmek zorundalar. Aksi hareket kötü niyet teşkil eder ve kanun kötü niyeti hiçbir zaman korumaz.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 11:
(1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

THH'nin görevine "tedarik edilmesi" talebi değil de hocam, "tespit edilmesi" daha denk düşüyor. Tekrar belirtmek istedim. Geçmiş olsun
Teşekkürler hocam. Bu tür kelimelere dikkat etmek gerekir doğru diyorsunuz.

Firmaların veya satıcıların kafalarına göre elimizde stok yok iade ediyoruz veya tamir ediyoruz deme hakları bulunmamaktadır. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanundan kaynaklanan seçimlik haklardan hangisini kullanacağını seçme hakkı tamamen tüketicinin tasarrufuna bırakılmıştır. Tek istisnası ayıpsız misli ile değişim. Bu istisna da kanun maddesinde ''imkan varsa'' şeklinde belirtilmiş. Bunun dışında satıcı firma sizi herhangi bir seçimlik hakkı kullanmaya zorlayamaz. Siz değişim talep ediyorsanız ve ellerinde stok yoksa tedarik edecekler. Etmek zorundalar. Aksi hareket kötü niyet teşkil eder ve kanun kötü niyeti hiçbir zaman korumaz.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 11:
(1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.
Ağzınıza sağlık hocam teşekkürler. Ama gel gelelim koskoca Amazon bu dediklerinizin hiçbirini yapmaya yanaşmıyor. En son görüşmemiz de ürün stokta yoksa stoka gelmesini bekleyebiliriz dediler. Ama onun da ne zaman geleceğini bilemeyiz dediler. Ben de 2-3 hafta beklemeye karar verdim. Bekleyişimin sonunda hâla stok yoksa THH ye başvuracağım onlarla birlikte en azından ürünün bir üst muadili ile değişim yaptırmaya çalışacağım. Amazon'un bu şekilde basitçe işin içinden sıyrılmaya çalışmasına çok şaşırdım açıkçası

Edit: Evet arkadaşlar, 3 ay sonunda THH'ye yaptığım başvuru sonuçlandı ve aşağıda gördüğünüz üzere red kararı almışlar. Kısaca bu falan filan sayılı kanunun bir olayı yok, her ne olursa olsun ister garanti kapsamında ister garanti dışında, kargo parasını tüketiciye kitleme hakları bulunuyormuş. Bu durumu yaşayacak olan arkadaşların aklında bulunsun boşuna THH şikayeti ile uğraşmanıza gerek yok yani. Olan bana oldu, klavyenin yarı parasına ödediğim kargo ücretinden oldum.
Screens52hot_2.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı