İade edilen üründe kargo ücretlerini hangi taraf öder?

Müşteri hizmetlerini ne kadar arasam da kesinlikle ulaşamıyorum. Onlar öyleler.
''Ödememeniz gerekiyordu.'' diye yazmışsınız. Ben ödemedim zaten; Bana para iademi yaparken eksik yaptılar. Şikayet var'a şikayet yazdım. Tüketici haklarına da başvuracağım.

Konu eski, fakat az önce benzer bir konuda yazdım, o yüzden bunu da netleştirelim. "Bilinçli" olduğunu zanneden kişiler maalesef sadece "ben haklıyım" şiarıyla hareket ettikleri için kendilerini haklı çıkaracak şeyleri yazıyorlar; gördüğüm kadarıyla hiç kimse bir "bilgi" vermiyor.

Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği'nden alıntı:
MADDE 12 – (1) Satıcı veya sağlayıcı, tüketicinin cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimin kendisine ulaştığı tarihten itibaren on dört gün içinde, varsa malın tüketiciye teslim masrafları da dahil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri iade etmekle yükümlüdür.
Gördüğünüz gibi "cayma hakkı nedeniyle iade" olan durumda satıcı bir kargo ücreti kesemez. Ancak burada bir belirsizlik var. "Tahsil edilen tüm ödemeleri.." demiş. Ya kargo ücretini satıcı tahsil etmediyse? Örneğin "karşı ödemeli" olarak bir ürünü satın aldınız. Kargo kapınıza geldi ve taşıma ücretini kargo firmasına ödediniz. Sonra ürünü iade etmek istediniz. İade gönderirken kargo ücretini kimin ödeyeceğine dair bir bilgi yok. Çünkü iade talebiyle ürünü sizin kargoya vermeniz gerekiyor. Bir de ilk kargoya ödediğiniz ücreti de talep edebilir misiniz? Çünkü maddeye göre "teslim masrafları da dahil olmak üzere".. diyor? İyi ama belirttiğimiz gibi "tahsil edilen" dediğine göre satıcı tahsil etmediği bir ücreti nasıl iade etsin?

Aynı mevzuatın bir sonraki, yani 13üncü maddesinde ise ne diyor bakalım:
MADDE 13 – (1) Satıcı veya sağlayıcı malı kendisinin geri alacağına dair bir teklifte bulunmadıkça, tüketici cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimi yönelttiği tarihten itibaren on gün içinde malı satıcı veya sağlayıcıya ya da yetkilendirmiş olduğu kişiye geri göndermek zorundadır.

Eğer iade etmeye karar verdiysen ve satıcı "malı ben senden alırım" demediyse, sen 10 gün içinde malı satıcıya ulaştırmak zorundasın. Yani kargo ücreti ile ilgili hiçbir bilgi yok. Sadece malı satıcıya ulaştırmak zorunda olduğunu söylemiş.

Sonuç itibarı ile aşırı derecede belirsizlikler var. Belirgin olan tek bir şey var; o da satıcının mal bedeli içerisinden "kargo masrafı" da dahil hiçbir kesinti yapamayacağı. Ama kargoyu kimin ödeyeceği belirsiz. Bu konuda uygulanagelen teamül şudur;

1- Kargoyu "alıcı öder" olarak satın almayı kabul ettiyseniz bu ücreti daha sonra satıcıdan talep etmezsiniz; çünkü o parayı satıcı almadı. (Mevzuata göre kargo parasını kargoya vermediniz satıcı peşin olarak tahsil ettiyse satıcıdan talep edebilirsiniz.)
2- İadeye gönderirken "alıcı öder" olarak da satın almış olsanız, "satıcı öder" olarak da satın almış olsanız karşı ödemeli gönderirsiniz. (Ama mevzuat bunu dikte etmiyor tekrar hatırlatıyorum. Hatta 13üncü maddeye göre tüketicinin ödemesi gerektiği de yorumlanabilir.)
3- Satıcı mal bedeli içerisinden "kargo parası" adı altında veya başka hiçbir kesinti yapamaz.

Sonuç itibarı ile maalesef kanunlar alıcı yönünden de satıcı yönünden de belirsizlikler ve adaletsizlikler içeriyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı