Güzellik Göreceli Midir?

Sizce güzellik göreceli midir?

• Görecelidir.

Oy: 118 84,9%
  • Göreceli değildir.

Oy: 21 15,1%

• Oy verenlerin toplamı
    139
Olayı doğru anladıysam görecelidir. Birisine Japon kızları kusursuz gelirken birisine iğrenç gelebilir. Kesin ben olayı anlamadım da neyse.

Sonuç: Her ne kadar bazen sıralamadaki yeri değişse de ilk 3 güzel kız aynı.
Peki ya ilk 3 erkek? :D Güzellik algısı ortak olsaydı herkes için sıralamanın birebir aynı olması gerekirdi. Gösterilen örnek sayısı 10 değil, 100 olsaydı da herkesin ilk 3'ü aynı mı kalırdı? Thor'u oynayan karakteri, Brad Pitt'i, Kıvanç Tatlıtuğ'u, Kenan İmirzalıoğlu'nu ve sayısız böyle örneği yakışıklı/güzel bulduğu kadar beğenmeyenler de var. Mesela kız arkadaşıma sordum demin özel derse gitmeden önce, Chris Hemsworth mü yoksa Christian Bale mi diye, "Bale benim bebeğim ayyyh" diyerek çıktı evden. Biraz bozuldum açıkçası ama konu o değil. :D Başka kadınlara sorun, Chris Hemsworth diyeceklerin sayısı daha bile fazla olabilir. :D

Peki ya ilk 3 erkek? :D Güzellik algısı ortak olsaydı herkes için sıralamanın birebir aynı olması gerekirdi. Gösterilen örnek sayısı 10 değil, 100 olsaydı da herkesin ilk 3'ü aynı mı kalırdı?

Çıkartılan mesaj şu; her ne kadar kişiler arasında çok minik farklar olsa da; güzellik aslında sanıldığı kadar göreceli değil.

Bence göreceli bir kavramdır. Mesela kimi insan mavi renk göz severken kimi insanın yeşil renk göz hoşuna gider. Kimi insan sarışın insanlardan hoşlanırken kimi insan esmer insanlardan hoşlanır. Bu yüzden size güzel gelen birisi bana güzel gelmeyebilir. Bana güzel gelen kişi size güzel gelmez.

güzellik aslında sanıldığı kadar göreceli değil.
Bunun nedenini ilk mesajımda açıklamıştım. Eskiden daha bölgesel ve çeşitli güzellik algıları varken son yarım yüzyılda küreselleşme nedeniyle bazı şeyler daha genele yayılmaya başlandı. Bunun yapılmasının nedeni de bir endüstriye kaynak sağlamak ancak onlar bile son yıllarda bu algının genellenemeyeceğini (herkese hitap etmediğini) fark edip çok farklı ve 10 yıl önce o piyasada görmeyeceğin güzellik algısına sahip kişilerin oranını artırdılar. 10-15 yıl önce güzellik kraliçesi olamayacak kadınlar şimdi seçilebiliyorlar. Son 30 yıla göre 0 beden beğenisi de tekrar azalmaya başladı, buna uygun olarak çok hafif kilolu modeller bile yaygınlaştı.

Yeni konular

Geri
Yukarı