Gerçeklik göreceli bir şey midir?

Aykolik

Decapat
Daha fazla  
Somut gerçeklik olsa bile somut gerçekliğe olan inançlardan dolayı en azından sadece din konusunda gerçeklik göreceli olabilir mi? Gerçekliğin kendimizce görecesiz olduğuna inansak bile aslında göreceli bir şey değil midir? Fikirlerinizi almak istiyorum.

Gerçeklik görecelidir bence. Benim gerçeğim bana gerçektir sizin gerçeğiniz size gerçektir. En basit şekilde olayı somutlaştırıp örnek vermem gerekirse, bir renk körü düşünün (ben) bu insan bir nesneyi mavi görürse ve karşıt görüşlü birisi aynı nesneye kırımızı derse sizce hangisi gerçek ? Diğer adam onu mavi görüyor onun gerçeği o. Belki başka bir bakış açısı ile, mavi gören renk körü adam aslında sağlıklı geri kalan 7.999.999.999 insan sağlıksız. Çok göreceli bir kavram gerçeklik. Din işin içine girerse soyut gerçeklik ön plana çıkar. Din konusunda gerçeklik her dönem tartışılmıştır tartışılmaya devam edecektir. Gerçeği sürekli ararız ve toplumun çoğunun kabul ettiği doğruyu gerçek sayarız. Aslında azınlık doğru söylese bile bu sözde gerçeği değiştirmez.

"Benim gerçeğim" diye bir kavram yoktur. Olsa olsa, benim doğrularım olabilir.
Gerçek diye bir şey yoktur sizin dediğinize göre. Senin doğrunun doğru olduğunun kanıtı nerede diye sormazlar mı ? Herkesin doğruları kime göre doğru? Çoğunluk söylüyor diye bunu doğru kabul etmek ne kadar mantıklı bunları sormak lazım ilk önce.

Gerçek diye bir şey yoktur sizin dediğinize göre. Senin doğrunun doğru olduğunun kanıtı nerede diye sormazlar mı ? Herkesin doğruları kime göre doğru? Çoğunluk söylüyor diye bunu doğru kabul etmek ne kadar mantıklı bunları sormak lazım ilk önce.

Gerçek, yoktur demiyorum; gerçek, insanla ilgili değildir diyorum. Ayrıca "hakikat" diye bir olgu vardır. Gerçeğin bilinçle ilişkisinden dogar ve doğrular da buna göre belirlenir. Ama gerçek, hakikat ve doğru birbirine karıştırılırsa ya da anlamından koparılırsa, ortak bir doğrudan bahsedilemez.

Sizin gerçekliğiniz kırmızı bir kınaçiçeğiyken arının gerçekliği mavidir.
Ekran görüntüsü 2022-10-25 210845.jpg

Matrix filminde "Gerçeklik" algısına bir çok atıfta bulunuluyor. İzlemediyseniz izlemenizi şiddetle öneririm. Şahsi fikrimi paylaşmam gerekirse, Gerçeklik beynimizin çevresini anlamlandırma çabasıdır.

Sizin dediğinize göre gerçek vardır. Kendiniz de dediniz sağlıklı adam diye. Renk körleri sağlığı bozuk olduğu için renkleri hatalı görürler. Bu gördükleri nesnelerin renklerinin ne olduğunu değiştirmez. Aynı şekilde bir masanın üstündeki elma, elmadır. Gözünüzü kapadığınızda orda elma yok demeniz ya da başka yere bakmanız elmanın orda olduğunu değiştirmez.

Sizin dediğinize göre gerçek vardır. Kendiniz de dediniz sağlıklı adam diye. Renk körleri sağlığı bozuk olduğu için renkleri hatalı görürler. Bu gördükleri nesnelerin renklerinin ne olduğunu değiştirmez. Aynı şekilde bir masanın üstündeki elma, elmadır. Gözünüzü kapadığınızda orda elma yok demeniz ya da başka yere bakmanız elmanın orda olduğunu değiştirmez.
1 Odada 5 kişi varsa, 4'ü gökyüzü mor dese, Gerçek o olur. mavi olduğunu söyleyen 1 kişiyi ciddiye almazlar. Bir anda hasta oluverir. Madem felsefik düşünüyoruz. Hiç tam tersini düşündünüz mü? Ya renk körleri renklerin gerçek halini görüyorsa? Zamanında genetik bir bozulmayla toplumun büyük bir bölümü değişime uğrayıp şimdiki renk algımız oluştuysa? Aynı şekilde masadaki elmaya 4 kişi muz dese o artık muz olacaktır. Buradan yola çıkarsak sayıca çok ve ortak olan kararlar gerçekliği oluşturur diyebilir miyiz?

1 Odada 5 kişi varsa, 4'ü gökyüzü mor dese, Gerçek o olur. mavi olduğunu söyleyen 1 kişiyi ciddiye almazlar. Bir anda hasta oluverir. Madem felsefik düşünüyoruz. Hiç tam tersini düşündünüz mü? Ya renk körleri renklerin gerçek halini görüyorsa? Zamanında genetik bir bozulmayla toplumun büyük bir bölümü değişime uğrayıp şimdiki renk algımız oluştuysa? Aynı şekilde masadaki elmaya 4 kişi muz dese o artık muz olacaktır. Buradan yola çıkarsak sayıca çok ve ortak olan kararlar gerçekliği oluşturur diyebilir miyiz?

Bu verdiğiniz örnekler kabul ile alakalıdır. Çoğunluk gökyüzünü mor kabul ediyor diye gökyüzünün rengi mi değişiyor? O hâlâ aynı gökyüzü değil mi? Insanın isimlendirme şeklinin gökyüzünün varlığındaki etkisi nedir?

Geri
Yukarı