GNU Linux kullanın, neden mi?

fscr3am

Hectopat
Neden Windows 10 gibi arkasında 10'larca backdoor servisi çalışan bir işletim sistemi kullanılır ki?
Gnu Linux kullanın, deneyin arkadaşlar.
Tüm dağıtımlar ücretsiz ve 10'larca rehberi var.
Bakın, görün makinenizin asıl sahibi olunca hızınızı.
Siz Microsoft'u tercih ettikçe oyun üreticileri Windows'a destek verecektir. Dolayısıyla desteksiz bir şekilde tabii ki daha düşük bir performans alacaksınız.
Ancak desteksiz şekilde bile çoğu oyunda gideri var gibi :)

Not: Her linux dağıtımı ücretsiz ve açık kaynak kodludur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Neden Windows 10 gibi arkasında 10'larca backdoor servisi çalışan bir işletim sistemi kullanılır ki?
Gnu Linux kullanın, deneyin arkadaşlar.
Tüm dağıtımlar ücretsiz ve 10'larca rehberi var.
Bakın, görün makinenizin asıl sahibi olunca hızınızı.
Siz Microsoft'u tercih ettikçe oyun üreticileri Windows'a destek verecektir. Dolayısıyla desteksiz bir şekilde tabii ki daha düşük bir performans alacaksınız.
Ancak desteksiz şekilde bile çoğu oyunda gideri var gibi :)

Not: Her linux dağıtımı ücretsiz ve açık kaynak kodludur.
Her Linux dagitimi ucretsiz degildir. Red Hat Store

Oyun isi linuxte olmaz. Oyun icin standardizasyon gerekli. Linux gibi herkesin distro yapabilecegi bir ortamda standardizasyon oturtmak cok zor. Bu sebeple SteamOS gibi calismalarla yine bir seyleri "standardize" etme cabasi gerekiyor. Ancak bu durum da gunun birinde SteamOS in de WIndows gibi ozgurluk kisitlayici islere gitmeyecegini gostermiyor.

Diger noktalara katiliyorum, Linux kullanin, iyidir. Ben Windows makinemi yalnizca oyun icin kullaniyorum. Browser bile yuklemedim. Geri kalan her sey icin Linux.

Linux hayranlığına da, Windows hayranlığına da gerek yok. Herkes kendine uyanı kullanıyor. Günümüzde zahmetsiz olarak kullanım sağlayan güzel bir işletim sistemi Windows. Bir dönem Linux tabanlı işletim sistemlerini denedim ama kullanışlı değiller genel olarak. Çoğu kullanıcı için de durum böyle.

Linux hayranlığına da, Windows hayranlığına da gerek yok. Herkes kendine uyanı kullanıyor. Günümüzde zahmetsiz olarak kullanım sağlayan güzel bir işletim sistemi Windows. Bir dönem Linux tabanlı işletim sistemlerini denedim ama kullanışlı değiller genel olarak. Çoğu kullanıcı için de durum böyle.
Cogu kullanici derken, Linux'u en az bir defa deneyenlerin cogu kullanissiz mi bulmus? Yoksa halen Linux kullananlarin cogu kullanissiz mi buluyor? Ya da bilgisayar kullanan kimselerin coguna gore Linux kullanissiz mi? Bu ifade "hayranliga gerek yok" sozuyle celismiyor mu biraz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarı çoğunlukla oyun aracı olarak kullanan, basit günlük işlerini yapan ama Windows gibi basit bir platformda bile hatalara karşı ne yapacağını genelde bilemeyen kişilere, Linux gibi bir sistemi kullandırmaya kalkarsanız tökezlerler. Çok merak ediyorsanız çevrenizi gözlemleyin, yeterli değil derseniz anket açabilirsiniz forumda. Kimsenin gidip tek tek insanlara Linux hakkında anket yaptığını sanmıyorum. Size böyle bir konuda nesnel veri sunulamaz. Kahin olmaya gerek yok, düşünün biraz! Şu an tek yaptığınız kendinizi tatmin etmeye çalışmak gibi görünüyor. Tamam en doğrusunu siz yaptınız! Başkalarına kanıtlama gibi bir derdiniz olmasın. Size göre güzel ama başkasına göre kötü olabilir. Linux daha dün çıkan bir şey değil ayrıca. Pek çok şekilde insanların kullanması için çabalandı ama genele hitap etmiyor işte. Aksini düşünüyorsanız konu açın ve sistemin neden daha pratik olduğunu gösterin bizler de görelim. Daha da nesnel bir çalışma yapmak isterseniz karşılaştırmalı bir içeriğinizi beklerim. Etiketlersiniz beni bunları yaparsanız. Daha fazla uzatmamak için başka cevap yazmayacağım. Şimdiden konu çok dağılmaya başladı bile. :)

Bilgisayarı çoğunlukla oyun aracı olarak kullanan, basit günlük işlerini yapan ama Windows gibi basit bir platformda bile hatalara karşı ne yapacağını genelde bilemeyen kişilere, Linux gibi bir sistemi kullandırmaya kalkarsanız tökezlerler. Çok merak ediyorsanız çevrenizi gözlemleyin, yeterli değil derseniz anket açabilirsiniz forumda. Kimsenin gidip tek tek insanlara Linux hakkında anket yaptığını sanmıyorum. Size böyle bir konuda nesnel veri sunulamaz. Kahin olmaya gerek yok, düşünün biraz! Şu an tek yaptığınız kendinizi tatmin etmeye çalışmak gibi görünüyor. Tamam en doğrusunu siz yaptınız! Başkalarına kanıtlama gibi bir derdiniz olmasın. Size göre güzel ama başkasına göre kötü olabilir. Linux daha dün çıkan bir şey değil ayrıca. Pek çok şekilde insanların kullanması için çabalandı ama genele hitap etmiyor işte. Aksini düşünüyorsanız konu açın ve sistemin neden daha pratik olduğunu gösterin bizler de görelim. Daha da nesnel bir çalışma yapmak isterseniz karşılaştırmalı bir içeriğinizi beklerim. Etiketlersiniz beni bunları yaparsanız. Daha fazla uzatmamak için başka cevap yazmayacağım. Şimdiden konu çok dağılmaya başladı bile. :)
Benim Linux'un ya da Windows'un kullanisliligina gore bir iddiam olmadi, senin oldu. Hatta kendin subjektif bir bicimde kullanissiz buldugunu soylemekle kalmadin, "cogu insanin" boyle dusundugunu iddia ettin. O sebeple sana ya da baskasina neden Linux kullanisli diye gostermek durumunda degilim. Sen iddianin arkasinda durup neye gore "cogu kullanici" dedigini aciklayabilecek misin diye sordum, "nesnel veri sunulamaz" dedin; demek ki sunamiyormussun : )
O sebeple bir onceki mesajimi tekrarlayayim, referans veremeyecekseniz iddialariniz umursanmaz. Iddialariniz umursanmayacaksa da, tartismanin anlami yok. Cogu insan sari rengi seviyor bence diyip gecebilirsiniz.

Zamanında ElemantaryOS'u sevip kurmuştum. Terminale gire gire bir hal oldum ama yine de tam Türkçe yapamamıştım, Tarayıcı yüklenmiyordu, güncellemeyi alamıyordum sıkıntı vardı. Ondan beridir biraz çekiniyorum uğraşmaya çünkü sorun yaşıyorum ve bu sorun için çevrimiçi olmam lazım. Bunları bir kenara bırakırsak stabil dağıtımlar gerçekten Windows ve MacOS tadında hatta daha iyi olanları var; dünyanın güzel olmasını sağlayan birkaç küçük şeyden biri Linux :D

Geri
Yukarı