GNU/Linux sistemlerde video oynatma sırasında yüksek CPU kullanımı

Elle müdahale etmek neden problem sayılıyor onu anlamadım. Gönüllülerin geliştirdiği bir sistem kuruyorsun. sadece gpu değil daha birçok şeyi elle yapman gerekecek bu durumda gnu/linux çok problemli bir işletim sistemi mi oluyor?
Gönüllülerin geliştirmesi neyi değiştirir? Kurulumda yüklenmesi varsayılan ekran kartı sürücüleri eğer ki kurulumdan sonra bana sorun çıkarıyor, elle müdahele edip düzeltmemi gerekli kılıyor ise problemlidir. GPU sürücülerini yükleme işi direk olarak kullanıcıya bırakılsaydı söylediklerine hak verirdim.

Gönüllülerin geliştirmesi neyi değiştirir? Kurulumda yüklenmesi varsayılan ekran kartı sürücüleri eğer ki kurulumdan sonra bana sorun çıkarıyor, elle müdahele edip düzeltmemi gerekli kılıyor ise problemlidir. GPU sürücülerini yükleme işi direk olarak kullanıcıya bırakılsaydı söylediklerine hak verirdim.
Kurulumda yüklenmesi ancak Ubuntu gibi kar odaklı işletim sistemlerinde varsayılıyor. E tabi yanında birde tracker sahibi de olabiliyorsunuz. Gnu/Linux bu değil. Elle müdahale Linuxun her yerinde karşına çıkacaktır ve elle müdahale edip düzeltebildiğin birşeyi problem saymak çok mantıksız bence. Senin problemin diyelim Linuxun değil.

Kurulumda yüklenmesi ancak Ubuntu gibi kar odaklı işletim sistemlerinde varsayılıyor. E tabi yanında birde tracker sahibi de olabiliyorsunuz. Gnu/Linux bu değil. Elle müdahale Linuxun her yerinde karşına çıkacaktır ve elle müdahale edip düzeltebildiğin birşeyi problem saymak çok mantıksız bence. Senin problemin diyelim Linuxun değil.
Bildiğim çoğu büyük dağıtımda bu ekran kartı sürücüleri kurulum esnasında kuruluyor, sadece Ubuntu değil. Manjaro, Mint, Fedora ve aklıma gelmeyen diğerleri. Bunun Linux'un bir sorunu olması zaten mantıksız zira Linux bir çekirdektir, bahsettiklerimiz ise üçüncü parti sürücüler. Fakat Linux'un problemi olmadığı gibi kullanıcının da problemi değil, neden olduğunu önceki yazımda açıkladım. Elle düzeltebildiğin bir şey diyerek bir problemin var olduğunu senin de kabul ettiğini görüyorum.

Bildiğim çoğu büyük dağıtımda bu ekran kartı sürücüleri kurulum esnasında kuruluyor, sadece Ubuntu değil. Manjaro, Mint, Fedora ve aklıma gelmeyen diğerleri. Bunun Linux'un bir sorunu olması zaten mantıksız zira Linux bir çekirdektir, bahsettiklerimiz ise üçüncü parti sürücüler. Fakat Linux'un problemi olmadığı gibi kullanıcının da problemi değil, neden olduğunu önceki yazımda açıkladım. Elle düzeltebildiğin bir şey diyerek bir problemin var olduğunu senin de kabul ettiğini görüyorum.

Kullandığın dağıtımın sürücüyü düzgün kuramadığını varsayıyorum bu bahsettiğin dağıtımların hiçbirini kullanmıyorum bu arada. Ben her zaman grafik sürücüsünü elle kuruyorum ve bunun da bir problem olduğuna inanmıyorum. Linux'un problemi derken işletim sistemini kastediyorum Linux'un çekirdek olduğunu tabii ki de biliyorum. Bahsettiğim gibi kullandığın amatör dağıtımlarının sürücü kurucularında problem olabilir bu bunun Linux'un problemi olduğu anlamına gelmez.

İşin kötü yanı benim 2011 yılından beri hiçbir problem yaşamadan kullandığım Hardware'e sırf birileri kurucu olmadan sürücü kuramadığı için problemli diyor. Aslında ortada problem falan yok. En azından NVIDIA'nın veya Linux'un problemi değil bunlar. Bu arada yanlış anlama birileri kuramıyor derken seni kastetmiyor genel görüşten bahsediyorum.

Yani kısaca senin problem dediğin şeyi ben kısaltma olarak kullanıyorum.
Sebebini de söyleyeyim. Bu kullanıcıya sözde işini kısaltarak iyilik yaptığını sanan uyduruk dağıtımların geliştiricileri bir sürücü kurucuyu bile stabilize etmek için 10 yıl harcıyor. Ve o 10 yıl içinde milyonlarca kullanıcı bu programlarla problem yaşayıp Linux şöyle Linux böyle diye iftira atıyorlar halbuki gerçek bu değil. İşi doğru yoldan yaptığın zaman %100 çalışıyor çünkü problem falan çıkmıyor. Bu yüzden ben buna kısa yol diyorum.

Aklıma geldikçe ekliyorum bu arada kusura bakma. Ben eski bir Linux kullanıcısıyım. Eski Linux kullanıcıları genelde Gnu/Linux a kısaca Linux der Richard abimiz yakın zamanda Linux'a Gnu/Linux denmesini sadece rica etti aslında Gnu/Linux OS'a Linux diyorduk uzun yıllardır.
Bu arada bu Linux Gnu/Linux hikayesi Çok fazla şey bildiğini düşünen insanların, Üşengeç insanları bilgisizlikle suçlama aracı gibi birşey oldu Richard baba sayesinde, eskiden Linux'tu onun adı.

Kısaca bu sürücü kurucularının veya maddi kaygısı olan dağıtımların yardımcı programcıklarının neden 10 larca yılda stabilize edildiğini de anlatmaya çalışayım. Maddi kaygısı olan dağıtımlar parayla özelliklede ucuza tuttukları amatör programcıları kullanıyorlar bu yüzden bu programcıkların adam olması düzeinelerce yıl sürebiliyor ve Gnu'da buna katkıda bulunmuyor. Ancak gönüllü gnu uygulamalarına bakarsan farklarını her zaman belli ederler. Bu yüzden Ubuntu, Manjaro gibi dağıtımların saçmalıktan ibaret olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:
Tamam o zaman bildiğim kadarıyla Arch Chromium'u vaapi patchiyle paketliyor çünkü.

Bildiğim kadarıyla libva-intel ile başlayan sürücü daha stabil onu kurabilirsin istersen.
O pakete tıkladığımda yüklü gözüküyor hocam. Şimdilik video izlerkenki kullanımım bu. Umarım böyle devam eder. 😄

Dosya Ekleri

• Screenshot_20200823_142434.png
    Screenshot_20200823_142434.png
    139,9 KB · Görüntüleme: 33
İşlemci kullamını ölçerken işlemcinin frekansını baz alman gerekiyor. 3200Mhz de %25 ise 800Mhz iken %100 olarak hesaplanacaktır.
Bu konuyu tam olarak bilmiyorum hocam ama ısınma oluyordu, artık olmuyor. Bu konuyu ayrıca araştırıp öğrenmem gerekecek. Çok teşekkür ediyorum.

Bu konuyu tam olarak bilmiyorum hocam ama ısınma oluyordu, artık olmuyor. Bu konuyu ayrıca araştırıp öğrenmem gerekecek. Çok teşekkür ediyorum.
İşin ilginç yanı donanım hızlandırma çalışmasa bile işlemcinin ısınmaması lazım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı