Sürprizbozan GTA 4'ün kötü bir oyun olması

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Öncelikle GTA IV en sevdiğim oyun. Bende ayrı bir yeri var orası ayrı. Yarım kalmış ve eksikleri olan bir oyun çünkü potansiyeli yüksek bir oyun. Kendi oyun motorlarını kullanmaları vs. tam bir kobaya dönmüş bir oyun. Oyunu iyi oynamışsınız. Değindiğiniz yerler Romanla aramızdaki bağın tam olarak hissettirilmemesi, Michelle'in bir anda kaybolması vs. hikayede kopukluklar var. Oyunun hikayesi bence tam da olması gerektiği gibi. Gayet gerçekçi ve sıradan. Herkese hitap eden bir oyun değil zaten sıkıcı gelmesi normal. Niko eski bir asker ve gruba ihanet eden 2 kişiyi bulmak üzere kuzeninin yanına geliyor ve suç dünyasında savruluyor. Hikaye işlenişine gelecek olursak evet bir süre sonra bunalıyorsunuz. Ordan oraya git, şunu öldür, şunu getir vs. ama sinematikler, replikler ve özellikle çoğu karakterin işlenişi bence müthiş. Çoğu yerde kararı bize bırakması, şehirde rastgele birileriyle konuşmamız, bu şehire yabancı olmamız vs. hikayenin sürekli umutsuz ve kötüye gitmesi, dünyasının karanlık olması (Bazen şehir aşırı soluklaşıyor resmen gri oluyor ki çok saçma ama Niko'nun ruh haline göre değiştiği söylentisi bile var) iyi olan tarafı da bu zaten. Oynanışa ve fiziğe gelecek olursak çok eksikleri var bence de eski model araçların aşırı savrulması normal geliyor fakat yeni model araçların aşırı savrulması saçma. Oyunda tırmanma mekaniği var fakat görevlerde çok az kullanıyorsunuz mesela. Şöyle bir şey de var kapıdan girmek yerine bir yerden tırmanıp içeri sızabiliyorsunuz bu yanları iyi. Vuruş hissiyatı ve çatışmalara gelecek olursak vuruş hissiyatı da laf edilmeyecekler arasında ara sıra girer çatışırım. Oyunun ilerleyişinde sürekli siper alıp çatışıyoruz ki gerçekçilik açısından olması gereken. Çatışmalar kolay değil. Direkt ortama dalamıyorsunuz. Emniyette olmanız gerekiyor. Bana göre oyunun en saçma kısmı Brucie'nin görevleri araçlarla yarışmamız vs. tamamen saçmalık çünkü karaktere uygun şeyler değil. Oyunda araç modifiyesi de yok mesela. En sevdiğim kısmı ise gidişatı bize bırakması ve seçimler yaptırması. Gerçekçi oyun severler için GTA IV bu haliyle bile hele ki 2008 yılına göre tam bir başyapıt. Belki de ben sevdiğimdendir, oyun film gibi akıyor devamını merak ettirtiyor. Görevler bir süre sıksa bile ne olacak merak ediyorsunuz. 2 DLC ile ana oyun arasında ayrıca bir elmas hikayesinin olması IV te belirsiz kalan bazı şeylerin DLC hikayelerinde belli olması gayet iyi ki taşlar yerine oturuyor. Ana oyun ve TLAD sonrasında TBoGT baya hoş geliyor çünkü daha renkli ve biraz daha arcade bir ilerleyişi var. Niko let's go bowling

Son düzenleme:
GTA serisinin hem fizik hem atmosfer olarak en gerçek hissettiren oyunu. Diğer oyunlarda görevler çok abartılı ve fizik gerçekçi hissettirmekten çok, sırf keyif vermek için tasarlanmış. GTA IV geçiş oyunu olduğu için çok bug taşıyor ama sorun değil.

GTA'nın herhangi bir oyununa kötü olduğunu söylemekte yatan tek amaç marjinal olmaya çalışmaktır. Çünkü serinin her oyunu ayrı bir titizlikle yapılmıştır. Ubisoft gibi firmalar saçma saçma oyunlar spamlarken (AC'nin son üç oyunu gibi) kalkıp da GTA'ya laf söylemek çok komik. Bence herkes tarafından en az bir kere oynanılması gereken bir oyun.

tiremediği GTA 4'ü bugün bitirmiş bulunmaktayım. Evet bu oyunun gerçekten iyi bir hikayesi var ama oyun aşırı derecede uzatılmış. 30 saatlik ana hikayenin belki de 20 saati boş boş sıkıcı görevlerden ibaret. Oyunun hikayesindeki saçma kısımlara gel
Araba mekanikleri berbat, GTA VC'de bile araba sürerken daha çok zevk alıyordum.

Ancak hikayesi (bana göre) cidden çok başarılı.

GTA 4'ü herkes sevmez gayet normal. Konu sahibi gibi düşünen çok kişi var. Ben seven tayfadanım. Hikayesi Mafia tarzında gidiyor diğer GTA'lar gibi değil kabul ediyorum o soğuk kasvetli havayı da sevmeyen var ama bence hikayeye iyi gidiyor. Hikayesi VC'den sonra benim en beğendiğim hikaye.
Fizik olarak tam tersi en iyi GTA oyunudur. GTA 6'nın da böyle olmasını istiyorum. Ayrıca GTA 4'te her araba aynı değil. Spor arabalar daha iyi viraj alırken SUV gibi arabalar devrilme tehlikesiyle dönüyor eskiler frene çok basmak istetiyor. " GTA eğlence oyunudur o kadar fizik abartı" diyenler gerçek soygunlarda sürat 200'le 90 derece viraj dönüldüğünü falan sanıyor herhalde GTA 5'te olduğu gibi hem de her araçta. Hatta Franklin gibi yine gerçekle alakası olmayan anı yavaşlatma yeteneği olup yılan gibi süzülmeyi bekliyorlar. Araç ne olursa olsun SUV da olsa külüstür de olsa yarış arabası da olsa otobüs de olsa anında dönsün yalpa yapmasın diyorlar. Grafikler gerçekçi olsun silahlar gerçekçi olsun dünya gerçekçi olsun ama fizikler çocukça olsun. Bana çok garip geliyor 19-20 yıldır da oyuncuyum hiç böyle bakamadım oyunlara. GTA 4'teki motor kazası fizikleri gerçek dışı kabul ediyorum. Ben gerçekte de motor sürmediğim için dönüşler falan bana GTA 5'te daha gerçekçi geliyor.
Mesela GTA 5'te fiziksel kavga sırasında karakter NPC'yi tek yumrukta çok kez etkisiz hale getiriyor bu da aşırı saçma. Yollarda polis yok gece süreleri çok uzun. Polislerde GTA 4'te olduğu gibi adam tutuklama yok. GTA 5'teki karakterle bir arabaya 2-3 tekme atın araba bozuluyor çalışmıyor. Hasar alma olayı doğru düzgün yok. 2008 yılına göre çok güzel bir oyun. Ama GTA SA'dan sonra sosyal çevrede yapabileceklerimiz anlamında çok şey çıkartılmıştı harita küçük bunlar da eksileri ve GTA 5'te tekrar bu şeyler geri geldi iyi oldu o açıdan. GTA 4'teki silah vuruş hissiyatları da çok iyi sopayla silahı elden düşürme gibi şeyler ince düşünülmüş zamanına göre.

Muhtemelen forum üyelerinin sen de dahil %90'nın doğduğunda çıkan, zamanında sırf renk tonundan bile eleştirilen bir oyun, Gta 4. Kral oyunmuş valla. :D Gözümde değeri artıyor.

İlk mesajlarım da dedim ki "GTA 4'ün fizikleri kötü". Neden? Çünkü
Sizin dediğiniz kadar "gerçekçi" değil. Motorla giderken bir arabaya çarpıyorsunuz, karakter 40 takla atıyor. Yere çarpıyor, 15 metre havaya savruluyor sonra tekrar yere çarpıyor falan filan. Bu mu gerçekçilik? Benim "Bir GTA oyununa bu kadar fazla gerçekçilik yakışmıyor." derken ki bahsettiğim gerçekçilik, GTA 5'in fiziklerine nazaran olan gerçekçilik. Yoksa ben GTA 4'ün fizikleri gerçekçi demiyorum, aksine bence abartılı. Umarım demek istediğimi anlamışsınızdır.
Ya hu senin 5 fazla takla atman oyunu neden kötü yapsın. Tüm eleştirinde tek hak verdiğim mevzu para harcama mevzusu. Gta oyunlarının olmazsa olmazıdır. Çok para kazanırız, harcayacak yer bulamayız. Gta 5'de ufak tefek mekanlar veya taşıtlar satın alarak çözmüşler bu sorunu ama 4 baya 3'le aynı kafada. Tabi hatırlamıyorum, 4'te mekan satın alma var mıydı? Baya oldu oynamayalı malum, 16 yıllık oyun da kendisi. :D

Son düzenleme:
Muhtemelen forum üyelerinin sen de dahil %90'nın doğduğunda çıkan, zamanında sırf renk tonundan bile eleştirilen bir oyun, Gta 4. Kral oyunmuş valla. :D Gözümde değeri artıyor.

Ya hu senin 5 fazla takla atman oyunu neden kötü yapsın. Tüm eleştirinde tek hak verdiğim mevzu para harcama mevzusu. Gta oyunlarının olmazsa olmazıdır. Çok para kazanırız, harcayacak yer bulamayız. Gta 5'de ufak tefek mekanlar veya taşıtlar satın alarak çözmüşler bu sorunu ama 4 baya 3'le aynı kafada. Tabi hatırlamıyorum, 4'te mekan satın alma var mıydı? Baya oldu oynamayalı malum, 16 yıllık oyun da kendisi. :D
Hak vermediğin kısımların aksini iddia etsene o halde?

Hak vermediğin kısımların aksini iddia etsene o halde?
Aksini iddia ediyorum! :D Ama şöyle bir sıkıntısı var, bu oyunu çıktığı zaman oynadık ve eğlendik. Söylediğin şeylerin hiçbirini hatırlamıyorum, günümüzde neden nostaljik oyunlara sarıp sonra bu kötüymüş diye bir söylem atılıyor onu çözmeye çalışmak gerek. Gerçekten kimsenin hatırlamadığı, hatırlamak isteyenlerin nostalji olsun diye alıp oynadığı eski bir oyunu eleştirmek bilmiyorum, biraz şov gibi geliyor.

Aksini iddia ediyorum! :D Ama şöyle bir sıkıntısı var, bu oyunu çıktığı zaman oynadık ve eğlendik. Söylediğin şeylerin hiçbirini hatırlamıyorum, günümüzde neden nostaljik oyunlara sarıp sonra bu kötüymüş diye bir söylem atılıyor onu çözmeye çalışmak gerek. Gerçekten kimsenin hatırlamadığı, hatırlamak isteyenlerin nostalji olsun diye alıp oynadığı eski bir oyunu eleştirmek bilmiyorum, biraz şov gibi geliyor.
Eğer bu oyun halada övülüyorsa hala "En iyi GTA oyunu" deniliyorsa bunun eleştirilmesinde bir problem göremiyorum. Eskide olsa yenide olsa oyun oyundur ve her zaman eleştirilebilir. Cidden nostalji çok tehlikeli bir şey. Misal daha GTA 6 çıkmamış, buna rağmen GTA San Andreas daha iyi diyenleri bile gördüm. (Örnek veriyorum). Birinin bir oyunu 10 yıl önce oynaması veya anısı olması o oyunun iyi olması anlamına gelmiyor bunu demeye çalışıyorum.

Geri
Yukarı