Günde 2 sigaraya kadar azaltmak

SuiCast

Kilopat
Bunu başarmak istiyorum. Keyfi olarak yemeklerden sonra olmak üzere günde 2 tek sigara içmek istiyorum. Bunu nasıl başarabilirim?
Sigaraya 15 yaşımda başladım; başlarda 5 tek içiyorum günde ortalama, şu anda zamanla 1 pakete kadar çıkardım. Zorla nefes alıyorum. Bir şey taşırken nefes nefese kalıyorum. 4 senedir kullanıyorum. Ailemde karaciğer sorunu var genetik. Azaltmak istiyorum, nasıl başarırım?

Azaltma, bırak. Bir hafta sık dişini, ilk üç gün sonunda kriz durumu biter zaten. İlk haftayı geç, rahatlarsın. Sonrasında başarınla övün, 2 hafta içme ve 2 haftadır içmiyorum de. 3 ay sonra tamamen kafandan atarsın.

Nasıl bırakman gerektiğine gelirsek - çevreni değiştir. Sigara kullanan arkadaşlarından kurtul. Mümkünse bir kaç hafta görüşme. Sürekli yaptığın şeyleri değiştir. Mesela sıkça çay-sigara yapıyorsan, birkaç ay çay içme, onun yerine daha önce içmediğin oralet iç, maden suyu iç vs. Yemek sonrası sigara içiyorsan, farklı yiyecekler ye. Örneğin suşi dene, portakallı pekin ördeği ye. Bilgisayarda oyun arasında sigara yakıyorsan 1 hafta oyunu bırak. Spor yap, gez, koş, resim yap.

Ne yazık ki bağımlılık durumu, beyindeki sıkça yapılan bir çok aktivite ile bağlantılı, yani günlük sıradan aktivitelerin sana sigarayı çağırıştıracak. O yüzden farklı şeyler yap ki beynin sigarayı aramasın.

Ben günde 2 paket içerken bıraktıysam herkes bırakabilir. Önemli olan:

"Önümüzdeki iki hafta çok kritik"

Onu aşarsan, bıraktın zaten. Ama azaltma, toptan bırak

Sigarayı neden içiyorsun ki? Bağımlılık yapan bir şey değil. 11. sınıfta birkaç defa içmiştim arkadaşlarla kampa gittiğimizde, daha sonra hiç içmedim, canım da çekmedi zaten.
Dünyanın en ağır bağımlılık yapan maddesi nikotein sigaranın hammaddesi sayılabilir.

10 sene kadar kullandıktan sonra 1er sene aralıklarla bırakıp tekrar başlamıştım ve her başladığımda günlük miktar giderek artmıştı. Şimdi 2 yıldır içmiyorum ama hala zaman zaman canım çekiyor. Ananem 20 yıl önce bıraktı o da aynı şeyi söylüyor.
Senin konuna gelirsek, yavaş yavaş bırakma olayı çok işe yaramıyor. En azından benim için öyle olmuştu. Direk kafanda bitirip bırakman lazım. İlk bir ayı atlattığında gerisi gelir.
Bol şans.

Sigarayı neden içiyorsun ki? Bağımlılık yapan bir şey değil. 11. sınıfta birkaç defa içmiştim arkadaşlarla kampa gittiğimizde, daha sonra hiç içmedim, canım da çekmedi zaten.
Sen 1-2 kere kullanmakla yıllarla sevinçten, heyecandan, korkudan, izdirapdan sonra kullanmayı aynı tutma. O sigarayı bırakmak için aynı duygularin hepsini teker teker sigarayi kullanmadan yaşamalı. Beyin birdaha o duyğuları yaşayan zaman sigarasızda yaşaya biliyormuşum demeli kendine.

Bunu başarmak istiyorum. Keyfi olarak yemeklerden sonra olmak üzere günde 2 tek sigara içmek istiyorum. Bunu nasıl başarabilirim?
Sigaraya 15 yaşımda başladım; başlarda 5 tek içiyorum günde ortalama, şu anda zamanla 1 pakete kadar çıkardım. Zorla nefes alıyorum. Bir şey taşırken nefes nefese kalıyorum. 4 senedir kullanıyorum. Ailemde karaciğer sorunu var genetik. Azaltmak istiyorum, nasıl başarırım?

Azaltma, bırak. Mesela ben bırakmama rağmen hala içiyormuş gibi sigaraya verdiğim parayı bir köşeye atıyorum, ay sonu harcıyorum bilgisayarıma aksesuar upgrade falan yapıyorum. Bu ay klavye almayı düşünüyorum. Bu taktiği kullanabilirsin. Artık ne almak istiyorsan Alacağın şeyin hevesi bir nebze bastırıyordu sigara içme isteğini.

Kardeşim maalesef öyle bir dünya yok. Sen 1 dal içtiğinde beynin daha fazlasını isteyecek. Ertesi gün 2, 3,4 böyle gidiyor bu. Milletin fırsatı olsa günde 4 paket içer ama almıyo vücut o kadar dopamini. En iyisi tamamen bırakmak yoksa kafayı yersin günde 2 tane ile.

Geri
Yukarı