Hamilton ve 8. Şampiyonluğu

Bu sene de Mercedes alacaktır. Favorim hala RBR.

Alonso gerçekten çok iyi. Bence Hamilton'dan daha iyi. Şimdi Hamilton'a böyle diyorum ya, biri çıkacak diyecek ki: "Wen hiç F1 izlememişsin, vay hater."

Her türlü araç ile harikalar çıkarabilen bir adam Alonso, keşke doğru takımlara doğru zamanda girebilseydi.

Alonso iyi bir pilot, ki bugün ki yaptığı şey de bunu gösterdi, Renault'u Q3'e taşıdı güzelce.

Ancak başına gelenlerin sorumlusu da kendisi. Çalışması kolay birisi değil. Evet, aracın suyunu sıkıyor. Ancak işler istediği gibi gitmezse, kafasına göre de -çok güzel- hareket ediyor.

Alonso'nun hakkı 2 şampiyonluktu ve aldı. F1'de hız, her şey değildir arkadaşlar. MSC, Ferrari ile destan yazmadan önce, 4 sene boyunca takımı sırtladı ve uyuyan eşeği şahlanan at haline getirdi. Peki bunu Alonso yapabilir miydi? Hayır.

Mclaren, 2015'te Honda ile anlaştığında zaten neler olacağını takım da Alonso da biliyordu. Amaç, Mercedes etkisinden çıkıp, Honda ile kurulacak iş birliği ile tekrardan yükselebilmekti. Peki Alonso buna yanaştı mı? Hayır.

Bazen insanlar 17/18'de Alonso olsaydı, Ferrari şampiyon olurdu diyor ve garipsiyorum. O senelerde, özellikle de 18'de hem Ferrari hem de Vettel hatalar yaptı. Ancak birbirlerini çok da iyi idare ettiler. Alonso olsaydı, SF70H ve SF71H gibi iki araç ortaya çıkmazdı bile....

Bazen insanlar 17/18'de Alonso olsaydı, Ferrari şampiyon olurdu diyor ve garipsiyorum. O senelerde, özellikle de 18'de hem Ferrari hem de Vettel hatalar yaptı. Ancak birbirlerini çok da iyi idare ettiler.
Alonso, Vettel'e nazaran daha az hata yapmaya meyilli bir pilot ondan böyle diyorlar, ben de çok böyle dedim ama sonuç olarak Vettel 2010-12 senelerinde Alonso'yu alt etti. SF70H ile Vettel harikalar yaratıyordu o aracın üstüne çıkıyordu, motor dezavantajına rağmen şampiyonluk yarışında olan bir Vettel vardı. 2017 de Vettel'in saf hız olarak kendisine uygun araçta neler yapabileceğini gördük. SF71H, SF70H modelinden daha hızlı, motor gücü daha iyi, hızlı ve motor gücü isteyen pistlerde öne çıkan bir araçtı. Sezonun ilk yarısını da domine etti bu araç. Hockenheim yarışından sonra Vettel tepe taklak oldu, Marchione'nin ölümü takımı dağıttı, stratejik hatalar, Mercedes'in daha fazla gelişmesi, Ferrari'nin güncellemelerle gerilemesi ve yolunu kaybetmesi ve şans da o sezonun hayal kırıklığıyla bitmesiyle sonlandı.

Vettel 2017 de şampiyonluğu kazanabilirdi, 2018 yılında ise kazanmalıydı.

Alonso'nun hakkı 2 şampiyonluktu ve aldı.
Daha fazla şampiyonluğu hak edecek bir yeteneğe sahip olduğu bir gerçek. Tercihleri, yanlış zamanda yanlış yerde olması ve zor bir pilot olması onu bu duruma getirdi.

Evet, aracın suyunu sıkıyor.
2012 Alonso, 1999 Schumacher, 2017 Vettel araç performansının üstüne çıkan sürüşler. Rakip takıma göre hız olarak yavaş olmalarına rağmen muazzam bir pilotaj ile şampiyonluk savaşı veren pilotlar bunlar.

"İstatistiklere göre" şu anda öyle.

Bir şey soracağım şu an F1 izlerken zevk alıyor musunuz? Ben artık almıyorum ama almak istiyorum o yüzden konuyu açtım.
İlla desteklediğim takım kazansın diye izlemezsen ya da kazanan takımı desteklemek gibi bir huyun yoksa gayet de zevk alınıyor. Orta-üst sıralar için olan mücadeleyi izlemek yakın seviyede 3-4 takım varken çok zevkli oluyor.

Hamilton şampiyonluğundan çok Verstappen, Perez ve Tsunoda'yı merakla izliyorum. Özellikle küçük Japon. Çok umutluyum ondan!

@Yararsız Üye Senin Mclaren'in kötü başladı, bakalım yarış tempoları nasıl. Aracı yeniden tasarladıkları için motor yüzünden. Bu sene diğer takımlar gibi aracı hızlandırmak için yeterli jeton hakları yoktu.

Buna rağmen güzel bir iş çıkartmışlar bence. Riccardo ve Norris güçlü göründü, bugün güzel bir strateji ile güzel puanlar alabilirler.

Yarın mı? Tamam F1 dahil bir sürü şeyden koptum son zamanlarda ama bu kadar da mağaraya girmemişimdir herhalde. :D 45 dakika sonrasını bekliyorum son 15 dakikadır. :D

Hahahah, S Sport önümde de açıkken bunu yazmam bayağı komik olmuş.

Valla ne yalan söyleyeyim, Sıralama Turları dışında ne testleri ne de FP seanslarını takip edebildim. Uzun süre sonra ilk kez bir F1 sezonuna bu kadar ilgisiz giriyorum. Yoğunluğumun dışında, eski tat da kalmadı ya...

S Port önünde de açıkken bunu yazmam bayağı komik olmuş.
Ben de doğru yazamıyorum bunu bir türlü. Hep 1 "S" eksik kalıyor senin gibi. 🤣 VPN kapatmak gerekiyor bir de, o hoşuma gitmiyor S Sport'da ama yapacak bir şey yok. Aslında bu yıl F1 TV'de üyelik açacaktım sürücü kameralarına bağlanmak için ama gerek yok deyip vazgeçtim.

Geri
Yukarı