Hangi Linux dağıtımını kullanmalıyım?

Arch kurup istedigin DE'yi atabilirisin.
Istedigin programi ya YaY ile yada kendi derleyerek kur.
Gayette kolay derleniyor yani Arch'ta. Debian gibi degil.

Mesela elementaryOS 6.0 kullanırken elementaryOS 5.1.7 Hera uygulamalarını derleyerek kuramadım ama Arch'ta kurdum.

Konuyu bende takibe aldım hocam bende birkaç gündür dağıtımları araştırıyorum fakat Arch tabanlılar başlangıç için Debian tabanlı dağıtımlara göre daha zordur öğrenmesi vs. diye bir algı vardı eski forum konularında ben mi yanlış okudum.

Hocam ilk dağıtımım(hiçbir şey bilmiyordum.) Arch tabanlı garudaydı. Ben Garuda'dan çok KDE ve GRUB ile problem yaşamıştım. Garuda'daki en büyük problemim sürücüydü çünkü GPU modelim çok eskiydi. Ertesinde Mint'e geçtim. Garuda gibi Arch tabanlı dağıtımlardan en büyük artısı sürücü kurulum yardımcısıydı. Sürücüleri hiç kod girmeden kurabiliyorsunuz. Onun haricinde program kurmaktan tutun birçok şey Manjaro'da daha kolay. Örneğin mint'te Brave kurmak için sitesindeki kodları sırasıyla terminale girmeniz gerekirken Manjaro'da dilerseniz yay ile terminalden dilerseniz uygulama merkezinden direkt kurabiliyorsunuz. Hem AUR depoları daha geniş. Ama bazı uygulamalar Debian özelinde olabiliyor. Onun gibi uygulamaları da distrobox aracılığıyla rahatlıkla kurup performans kaybı yaşamadan kullanabilirsiniz. (ek olarak Linux Mint UNA sürümünde varsayılan olarak indirilebilir Wine sürümü 5.xken güncel Wine 7.xdi.)

VS'in Linux desteği yok? VS Code desteği var ama VS'in kendisinin yok. Eğer dotnet geliştirmesi yapmak istiyorsan bunu editör + consol üzerinden yapman gerekiyor. Kodu düzenlerken editör, çalıştırırken de dotnet'in CLI uygulamasından yararlanıyorsun.

Hiç bilginiz yoksa Ubuntu veya Mint kurabilirsiniz. Ayrıca Manjaro da kurabilirsiniz. Arch tabanlı ama bana kalırsa Mint kadar kolay bir dağıtım. Yay gibi terminalde işinizi kolaylaştıracak paketler yüklü geliyor.

Ubuntu kullandım ve sevmedim sıkıntılı gibiydi biraz.

VS Code dışında diğer programlar Linux'ta sıkıntı. Unity kullanacaksanız linuxa geçmeyin.

Ne gibi sorunlar var?

Vs'in Linux desteği yok? VS Code desteği var ama Vs'in kendisinin yok. Eğer dotnet geliştirmesi yapmak istiyorsan bunu editör + consol üzerinden yapman gerekiyor. Kodu düzenlerken editör, çalıştırırken de Dotnet'in clı uygulamasından yararlanıyorsun.

Dotnet ile pek bir işim yok VS Code da hallederim ben olmadı diğer diske Windows 10 kurarım devam ederim ama Linux merakı sardı beni basitten zora ilerlemeyi düşünüyorum.

En basitinden C# Windows makinelerde çalışıyor ve sende Unity'de kullanacaksın.

VS Code ile Unity'i birlikte kullanıyorum o sıkıntı çıkarmıyor.

@Fesil geliştirici, sen Unity3D ile oyun mu geliştireceksin?

Evet. Ama sürekli değil ara sıra unutmamak için giriyorum şu an web tabanlı projelerim var.

Web programliyabileyim yeter onu da VS Code'da yapıyorum zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı