Havacılık Hakkında Merak Ettiğiniz Sorular

Pilotluk benim de niyetim olan bir şey aslında. Ben de eşit ağırlık öğrencisiydim ve bundan dolayı Havacılık Yönetimi okuyorum. Eskişehir'de okuyorum. Sana öncelik olarak söylemem gereken, okumak istiyorsan burada okuman. İşini Okan Üniversitesi gibi yapanlar var. Bir de bu işi gelenek haline getirenler var. Eskişehir gelenek ''Sivil Havacılık'' konusunda.

Çok ayrıntılı bir bilgiye sahip olmasam da Pilotluk için şansımız olabiliyor. THY belli dönemlerde belli şartları sağlayan kişilere ''Pilot'' olarak iş imkanı sunabiliyor mesela.

Havacılık Yönetimi'nin iş imkanı için şunu söyleyebilirim. Sektör her şeyden önce gelişim istiyor. ''Öğrendim.'' değil, ''Daha ne öğrenebilirim?'' demelisin. İngilizceyi bilmelisin demiyorum. İngilizce'yi biliyor musun diye sormuyorlar sana burada. İngilizce'ye ek olarak ne biliyorsun. Önemli olan işte bu. Ben bunu fark ettiğim gibi Rusça çalışmaya başladım. Ek bir dil kesinlikle ihtiyaç. Bu bahsettiğim şeyler sektörde bir yere gelmek istiyorsan geçerli şartlar. Düşük ücrete, ufak işlerde de çalışılabilir bunlar yapılmadan. Demem o ki, iş imkanı senin ne kadar emek harcadığına bağlı.

Çalıştığımız alan için, bizler bir havaalanı/havayolu işletmesinin iktisadi ve idari kısmıyla ilgileniyoruz. Uçuş Planlama, Yer Hizmetleri, Yolcu Hizmetleri, Hava Kargo gibi birçok alan var çalışılabilecek. Senin nereye yöneleceğine bağlı biraz da.

Çok uzattım belki. Ama yardımcı olabilecek bir yazı olacağını düşünüyorum. Başka bir sorun olursa seve seve yardımcı olabilirim. Yılmam, yorulmam, sıkılmam diyorsan Havacılık senin için çok güzel bir sektör olabilir. :)

O zaman bir soru daha sorayım benim kolumda küçük bir dövme var 9 gezegen ama küçük bir şey o havacılık okulu için bir sıkıntı yaratır mı?

O zaman bir soru daha sorayım benim kolumda küçük bir dövme var 9 gezegen ama küçük bir şey o havacılık okulu için bir sıkıntı yaratır mı?

@Jira 'nın da dediği gibi Sivil Havacılık'da bir problem teşkil etmiyor. Bu arada elimden geldikçe yardımcı olurum sizlere ama benden daha çok size katkı sağlayabilecek kişiler kuşkusuz @Jira ve @painkiller 'dır. Sonuçta kendileri bu sektörde. Benden çok çok daha tecrübelidirler. :)

Havacılık okulu derken okumak istediğin bölüm mü yoksa pilot okulu için mi soruyorsun? İkisi içinde okurken sorun yok. Benim de var dövmem mesela:) Fakat gömlek giydiğinde görünen bir yerdeyse iş için sıkıntı olabilir belki. Çünkü bazı ilanlarda “üniformada görünen yerlerde piercing ve dövme olmamalı” ibaresi bulunur. Havacılık yönetimi veya mühendislik ve teknisyenlik için böyle bir kısıtlama yok diye biliyorum ama mutlaka abartanları elerler tabi

Şimdi benim aklıma bir şey takıldı diyelimki
ben Eskişehir Anadolu üniversitesi pilotaj bölümünü bitirdim sonra ne yapıyorum? bir havayolu şirketine iş başvurusunda bulunmak için ne yapmam gerekiyor?
Başvurdum diyelim ve beni kabul ettiler uçuracağım devasa yolcu uçağının eğitimini onlar mı veriyor? veriyorsa bunun için nasıl bir ücret alıyorlar?

@JollySceptre önce bölümü bitiriyorsun ve lisans işlemlerini hallediyorsun. Sonra başvuracağın firmanın gerekliliklerini yerine getiriyorsun. Dil belgesi, sağlık vs. gibi. Sonra başvurup mülakat, yabancı dil, psikoloji ve simülatör sınavlarına giriyorsun. Bunları da bitirdikten ve kabul edilirsen eğer şirketle eğitim anlaşması imzalıyorsun. Maaşından kesinti olacak şekilde planlama yapıp seni kabul ediyorlar. Uçuracağın uçak tipinin eğitimini şirket sana veriyor.

Merhaba abilerim konu çoktan kapanmış ama benimde sorum var. Açıkçası ben parayı seven bir insanım ve gözümü havacılıga diktim. Mesleğin karizması da apayrı tabi.

Lojmanda oturuyoruz ve her gün defalarca tepemden helikopter geçiyor. Geçenlerde aklıma bir f16 nın üstünde neden Yüzbaşı Osman Altun yazmasın bende kaskımdan sarkan boruyla jetime binip görevime çıkmayım dedim. HHO üniversitesi taban sayısal puanı 350.

1. Sorum: Taban puanın bir önemi yok kontenjana başvuranların puan sıralamadına göre alıyorlar değil mi ?

2. Sorum: Askeri havacıların işi daha zor ve maaşı sivil havacılara göre daha azmış bu konu hakkında bir bilginiz var mı?

3.Sorum: Gondolun en ucuna binemeyenden pilot olur mu ?

4. Sorum: G testlerinde insanlar 50 yıl yaşlanıyor bir an yamuluyorlar vs. O ana kadar gelip dayanamamaktan korkuyorum. İnsanı gerçekten zorluyor mu o basınç.

5. Sorum: Uçaktan gelen radyasyondan ya da G kuvvetinden insanın ömrünü kısaltma gibi bir durum var mı ?

6. Sorum: Askeri pilotlar görev süresi bittiğinde eğer isterse sivil havacılıktan kolaylıkla iş bulabilir mi?

Son sorum : Maaşlar hakkında bilgilendirir misiniz?

Not: Bu yazıyı yazarken 2 helikopter geçti ve şuan bir tane daha geçiyor.

Edit : 1 tane daha geçti.

@Osman Altun eğer ilk cümlede ciddiysen havacılık pek sana göre değil diyebilirim yanlış anlama. Bu işe parası için bakanlar genelde çabuk vazgeçenler oluyor. Çünkü senden ve hayatından neler gideceğini tahmin bile edemezsin. Yani gerçekçi bakmak lazım. HHO'ya girebilirsen eğer pilot olacaksın diye bir gerçek yok. Piyade dahil bütün branşlardan olabilirsin.
1. Taban puan sadece bir çağırılma kıstası. Ama herkes 400 alır sen 350 alırsan kontenjan dışı kalırsın ve çağırılmazsın.
2. Çalışma saati olarak askeri havacıların daha az sivile göre ama yoğunluk ve iş yükü daha fazla. Ücretler sivilde daha yüksek evet.
3. Eğer heyecanlanıyor veya korkuyorsan evet zor. Çünkü uçaktayken benzer hareketi yer olmadan yapacaksın:)
4. Çok fazla zorluyor hem de. Bayılma ihtimali bile yüksek.
5. Radyasyon evet. G kuvveti o kadar şiddetli maruz kalmıyorsun. Radyasyon sağlık olarak etkiliyor insanı çünkü.
6. Sana bağlı. İş garantisi senin kalitene bağlı. İlla asker pilotsun diye iş vermez kimse sana. Seni teste ve mülakata tutarlar.
Maaş konuşmayı bir kenara bırak bence. Önce havacılığın özüne inmeye çalış. Daha faydalı olur karar vermen için.

@Osman Altun eğer ilk cümlede ciddiysen havacılık pek sana göre değil diyebilirim yanlış anlama. Bu işe parası için bakanlar genelde çabuk vazgeçenler oluyor. Çünkü senden ve hayatından neler gideceğini tahmin bile edemezsin. Yani gerçekçi bakmak lazım. HHO'ya girebilirsen eğer pilot olacaksın diye bir gerçek yok. Piyade dahil bütün branşlardan olabilirsin.
1. Taban puan sadece bir çağırılma kıstası. Ama herkes 400 alır sen 350 alırsan kontenjan dışı kalırsın ve çağırılmazsın.
2. Çalışma saati olarak askeri havacıların daha az sivile göre ama yoğunluk ve iş yükü daha fazla. Ücretler sivilde daha yüksek evet.
3. Eğer heyecanlanıyor veya korkuyorsan evet zor. Çünkü uçaktayken benzer hareketi yer olmadan yapacaksın:)
4. Çok fazla zorluyor hem de. Bayılma ihtimali bile yüksek.
5. Radyasyon evet. G kuvveti o kadar şiddetli maruz kalmıyorsun. Radyasyon sağlık olarak etkiliyor insanı çünkü.
6. Sana bağlı. İş garantisi senin kalitene bağlı. İlla asker pilotsun diye iş vermez kimse sana. Seni teste ve mülakata tutarlar.
Maaş konuşmayı bir kenara bırak bence. Önce havacılığın özüne inmeye çalış. Daha faydalı olur karar vermen için.
Cevabın için teşşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı