Hayatımda dönüm noktası olan bir olay

Yazınızın tamamını okudum. İnsan o yaşlarda çok sağlıklı düşünemiyor. Bende geriye dönüp baktığım zaman ne kadar çok hata yapmışım diyorum kendi kendime. Hikayenizde ki kızlarda sizinle aynı yaşta oldukları için onlar da o dönem çok sağlıklı düşünemiyordur. Şuan ki yaşlarında onlarında farklı kararlar vereceğini düşünüyorum açıkçası.

@SoapMactavish bilemiyorum hocam da ikisini bayagidir görmedim. Ondan sonra herkes kendi yoluna gitti.
Hocam kızların yaptığı davranışları da o yaşlar düşünüldüğünde saçma bulmadım açıkçası. Ergenlik döneminde herkes biraz kibirli oluyor. Kendi karakterini bulana kadar ve o karakteri oturtana kadar saçmalıyor, mantıklı kararlar veremiyor. Yaş ilerledikçe insan olgunlaşıyor, üzerinden kibiri atıyor. Sizin için güzel bir tecrübe olmuş açıkçası. Bizleri biz yapan şey hayatımız boyunca edindiğimiz tecrübelerdir sonuçta.

Buradan çıkarılacak sonuçlar:
  • Ben denedim ve olmuyor. Sevdiğiniz kişiyle arkadaş olamıyorsunuz.
  • Bir kişiyi hayatınızın merkezine koymayın. Sonra benim gibi canınız çok yanar.
  • Sevgili işleri için dostluklarınızı bozmayın, yakınlarınızı üzmeyin.
  • Birini alttan almayın, her şeyi olduğu gibi karşı tarafa aktarın. Ben üzülmesin vs. diye birçok şeyi söylemedim. Sonucunda da kendini haklı çıkardı.
  • Birini üzmeyim ya vs. şeklinde davranmayın. Alttan almayın.
  • Tek taraflı sevme de çok can yakıyor.
  • Benim girdiğim gereksiz triplere girmeyin.
  • Bir kişi için intikam peşinde olmayın. Sonralardan ister istemez üzülüyorsunuz, hepimiz insanız sonuçta. Hepimizin hisleri var.
  • Yapılan kötü davanışı karşıya iletince hiçbir şey olmuyor. Asıl olgunluk o davranış karşısında doğru davranışları yapabilmektir. Kötülüğü zaten herkes yapar, önemli olan kötü davranışlara rağmen iyi davranabilmektir.
Altın değerinde öneriler. Keşke yaşamadan öğrenebilseydim.

Yazıda kendimi gördüm, kendimi frenlemesem olabilecek şeyleri de gördüm. Denebilecek bir şey kalmamış.

Eline sağlık hocam.

Geri
Yukarı