Hayattan zevk alamamak

Merhaba arkadaşlar, uzun bir süredir kendimi mutsuz hissediyorum. Günlük yaşantımdan zevk almıyorum. Önceleri sıkıntımı geçirmek için yaptığım şeyler (kitap okumak, dizi-film izlemek, bilgisayar oyunu oynamak..) artık sıkıyor. Bilgisayarın karşısına geçiyorum bir oyun açıp ilerliyorum, kalktığımda aynı ruh halinde oluyorum. Sizlerden bu durumları yaşayan var mı? Varsa bu sıkıntıyı aşabildiniz mi yoksa devam ediyor mu? Aşan varsa çözüm sürecinde neler yaptınız?
Bence manevi olarak sıkıntıdasın ibadet et, Kuran oku/dinle ,doğada gez tek başına, spor yap mesela ben sıkıldığımda fitness yaparım.

Merhaba arkadaşlar, uzun bir süredir kendimi mutsuz hissediyorum. Günlük yaşantımdan zevk almıyorum. Önceleri sıkıntımı geçirmek için yaptığım şeyler (kitap okumak, dizi-film izlemek, bilgisayar oyunu oynamak..) artık sıkıyor. Bilgisayarın karşısına geçiyorum bir oyun açıp ilerliyorum, kalktığımda aynı ruh halinde oluyorum. Sizlerden bu durumları yaşayan var mı? Varsa bu sıkıntıyı aşabildiniz mi yoksa devam ediyor mu? Aşan varsa çözüm sürecinde neler yaptınız?
Ben sürekli kötü ve keyifsiz hissediyorum, içimde en ufak bir mutluluk ve heyecan yok. Herhangi bir amacım yok öylesine yaşıyorum. Ruh halim çok garip.

Yeni bir şeyler dene keşfet tatile çık kafanı toparla 5 yıldızlı otel olmak zorunda değil Abant'da butik bir otelde kal bence.

Bence manevi olarak sıkıntıdasın ibadet et, kuran oku/dinle, doğada gez tek başına, spor yap mesela ben sıkıldığımda fitness yaparım.

İnancım yok ama spor konusunda sana katılıyorum. Yürüyüş yaperken mutluyum.
Sonucunda başarıya ulaştıran şeylerle meşgul olun.

Kendi oyunumu yapmak için programlama öğreniyorum ve bunu yaparken mutluyum ama 24 saat bunu yapamam normal yaşantımda mutlu değilim.

Kendi oyunumu yapmak için programlama öğreniyorum ve bunu yaparken mutluyum ama 24 saat bunu yapamam normal yaşantımda mutlu değilim.
Mutluluk düzeyi biraz da genetik bir durum olduğu söylenir tabii bu düzeyi etkileyen başka etmenler de var, misal, yaşam koşulları, sosyal ilişkiler, yaşama karşı tutumlarımız, ülkenin ekonomik durumu ve politikası gibi.

Müzik dinleme, oyun oynama gibi şeylerin mutluluk üzerine anlık bir etkisi olur, uyuşturucu misali. Anlık mutluluklar üzerine yine bir şeyler yapın elbette ama önemli olan gelecekteki seni güvence altına almaktır. Geçmişte çok fazla yıpranıp, gelecekte çok iyi bir yer edinip refah sürmüş çok insan var. Bu yüzden kendi potansiyellerini, ilgi alanlarını, zevk aldığın şeyleri bul, amaç edin, yani idealist ol. Mesela, piyano çalmayı öğrenip bir zaman sonra çalmayı bırakmak da senin elinde, bırakmayıp da olduğun konumdan daha çok yükselmeye gayret etmek de senin elinde. Ve bu sayede ulaştığın konumda, ait olma hissini kazanırsın, yaşam kaliteni yükseltirsin en önemlisi gelecekte daha rahat daha mutlu bir hayat sürebilirsin.

Son düzenleme:

Alışık olmadığın şeyler yapın yani günlük rutinin dışında bir şeyler yapın hocam. Mesela arkadaşlarınız ile zaman geçirin ya da böyle tek başınıza yürüyüşler yapın. Kendi kendinize de zaman geçirin diğer insanlar ile de zaman geçirin. Hatta mümkünse kız arkadaş edinin ama fazla kendinizi kızlara kaptırmayın sonra üzmeyi iyi biliyorlar :)

Kendimi huzursuz, zevksiz ve üzgün hatta neşeli olduğum zaman bile sorgularım ama bu anlık bir şeydir. Aynı zamanda çok etkilidir. Sorunun nereden kaynaklandığını tespit edersen ona göre çözüm üretebilirsin.

Bilgisayarda kasma sorunu var. Ram den kaynaklanıyorsa rami değiştirirsin, yazılım bellek kullanıyorsa yazılımı kaldırırsın, ısınıyorsa fan alarak çözüme kavuşturabilirsin.

"Nerede sorun var ve nerede yanlış yaptım? Beni bu hale getiren şey nedir? Neden bu durumdan kurtulamıyorum?" gibi soruları kendine sorup problemin kaynağına gidebilirsin. Belki doymuşluk hissi vardır? Belki yaptığın şeyleri(kitap müzik dinlemek vb.) yapmanın artık bir anlamı kalmamıştır? Veya anlamını yitirmiştir? Belki istemediğin bir şeyi yapıyorsundur? Ve kendi istediğini söyleyemiyorsundur?

Müzik vb. aktiviteler sana anlık olarak enerji verebilir.
Sorunu tespit etmelisin.

Bak, bu abimiz su kaçağını tespit etmeye çalışıyor. 😀
atasehir-su-kacagi-tespiti-0507-643-92-18-1.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı