HDD Işığı Durmadan Yanıyor ve PC Donuyor

Emre5959

Kilopat
Makaleler
1
Yer
istanbul
Daha fazla  
Merhaba.
Bu sorun eskiden de oluyordu ama düzelmişti kendiliğinden diye hatırlıyorum. Dün koltuktan kalkarken kasaya çarptım ve PC donmuştu reset attığımda anakart logosunda kilitli kaldı (aynı zamanda kırmızı ışık sönmeden yanıyordu). Ben de PC'yi kapatıp, powerın durumunu 1 den 0'a çekip bilgisayarın içinde kalan elektriği boşalttım ve tekrar 1'e alıp açtığımda sorunsuz çalıştı o gün oyun oynamadım fakat bu sorun oyuna girdikten 10 dk sonra oldu.

Böyle bir sorunu yaşayanlar veya kesin bilgisi olanlar yardım ederlerse sevinirim.

Sistem
MSI G41M-P33 COMBO DDR2/DDR3 ANAKART
CORSAIR Vegance 4x2 DDR3 1600MHZ RAM
SAMSUNG 840 EVO 120GB SSD
WD 1TB BLUE HDD

Video: HDD Işığı durmadan yanarken PC donma sorunu

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM bellekler ile alakalı sıkıntılarda işletim sistemi de etkilendiği için mavi ekran gibi durumlar yaşamanıza sebep olur. Bu durum depolama aygıtlarıyla alakalı görünüyor.
Arkadaşın da söylediği gibi HDD ya da GPU'nun ısınması nedeniyle meydana gelebilir.
HDD ışığının sürekli yanmasını Görev Yöneticisi > İşlemler sekmesinden kontrol edilebilir, arka planda çalışan uygulamalara bir bakalım dilersen.

Takipteyim, HDTune Pro deneme sürümünü indir; Healt - Performans testleri yap, ekran görüntüsü gönder. Problem göremezsek GPU'ya da göz atarız.

Yorumlarınız için teşekkür ederim.
Benim ekran kartım ASUS R7 260 1GB, Türkiye'de yok.
Ekran kartım bozuk şöyle;
Windows 10'da 1-2 saat oyun oynadıktan sonra oyunun grafikleri birbirine girmeye başlıyor, veya kendiliğinden masaüstünde kare bir alan siyah beyaz gözüküyor.
Windows7'de bunun olma olasılığı Windows 10'a göre %5 diyebilirim.
Benim düşüncem driver ile alakalı olduğu için; Windows 7 Ultimate 64 Bit kullanıyorum.

NOT: Bu ssleri almak 15dk mı sürdü sorun oyun oynamazken de oluyor.
Önemli bir başka not: PC donduğunda ortalama 5dk geçtikten sonra kasadan bir ses geliyor (cızırtı gibi), ondan sonra çalışmaya devam ediyor. (Sanırım ses power'dan geliyor.)
Power'ım: FRISBY FR-PW40C12B 400W 120MM FAN GÜÇ KAYNAĞI
Kasayı biraz temizledim, power 0'dayken biraz bekledim elektriği tamamen boşalttım ve sorun çözüldü. 8 saattir sıkıntı yaratmadı. Garip bir şey :)

Dosya Ekleri

• hdd.png
    hdd.png
    45,5 KB · Görüntüleme: 143
  • hdderror.png
    hdderror.png
    38,1 KB · Görüntüleme: 134
  • ssd.png
    ssd.png
    127,6 KB · Görüntüleme: 159
  • ssderror.png
    ssderror.png
    37,8 KB · Görüntüleme: 128
Son düzenleme:
Eski laptopumda sistem belli bir süre sonrası donuyor ve mouse, klavye kullanılamıyor güç tuşuna basıp kapatıyorum. HDD'den kaynaklanmıyor çünkü SSD ve farklı HDD ile denediğimde de aynı sorunu yaşadım hatta sorun BIOS arayüzünde bile gerçekleşti. Sistem bazen kendi kendine kapanıp kendini tekrar açmaya çalışırken HDD ışığı kırmızı yanıp sönüyor ve kendini açıp açıp kapatıyor.
HP Pavilion DV6 11 yıllık laptop fakat çalışır durumda. Çözümü olan var mıdır?

Bende bilgisayarı yeni resetledim bir 15 saat oldu GTAV yükledim ve AFK braktım sonra ise bir baktım sürekli HDD ışığı kıpkırmızı yanıyor ve aşırı derece kasma var.

Yeni konular

Geri
Yukarı