Hepsiburada'dan sıfır aldığım telefonun 2. el çıkması

Öncelikle somut olayda nitelikli dolandırıcılıktan bahsedemeyiz. İnternet üzerinden aldığınız elektronik ürünlerde garanti belgesinin üzeri bile doldurulmuyor genelde. Tarih bellidir ve o tarih üzerinden 2 yıl garanti hakkınız vardır. Fatura ile gittiğinizde bu süre zarfında garantiden faydalanabilirsiniz. Samsung üzerinden sorgulama ile ne çıktığının pek bir önemi yok, sorun çıkarsa da satıcı üzerinden garanti hakkınızı yine kullanırsınız. Dolayısıyla burada sahte belgecilikten bahsetmek de olası görünmüyor. Elbette elinizdeki belgeleri ve üzerinde yazanları bilmiyorum, sadece genelde karşılaşılan duruma göre yazıyorum. İade kabul etmeleri mağduriyeti önleme amaçlıdır ve bu iyi bir şey. Burada sorun sizin de dediğiniz gibi malın değerinin günümüze göre değil de o güne göre belirleniyor olması. Bunun için de tazminat veya tespit davası gibi davaları açmanız gerekir. Ortada ceza hukukunu ilgilendiren bir olay görünmüyor, dolayısıyla ücretsiz avukat yardımı vesaire alamazsınız. Size nereye başvurup ne yapacağınızı detaylı şekilde anlatırım fakat bu etik olmaz. Madem paranızı fazlasıyla almak istiyorsunuz, bunu çözüme götürecek kişi avukattır. Ayrıca kazandığınız takdirde vekalet ücretini de karşı taraftan alabilirsiniz.

Eğer satıcı ürünü iade alacağını belirttiyse müşteri memnuniyeti için ürününün arkasında durduğu çok belli.

Ürünü iade edip etmemek size kalmış bu saatten sonra. Eğer aldığınız ürünün kutusu üzerindeki etiketleri ilk siz keserek açtıysanız aldığınız ürün tamamen sıfır, kullanılmamış resmi Samsung Türkiye ürünü.

Samsung Türkiye'nin IMEI sorgulaması ise dediğim gibi Samsung'un ithalat tarihini baz alır, başka hiçbir bilgiyi baz almaz. ilk garanti kontrolü oradan yapılır, eğer cihaz yeni ithal edilmişse sizi fatura gibi ek meşakkatlerden kurtarır. Ama yeni ithal edilmemişse faturanız üzerinden garanti süreciniz devam ettirilir. Bu kadar basit.

Not ettim bunu araştıracağım. Lakin aynı satıcının aynı telefonuna yapılan yorumlarına baktığımda. Ürünün kutusu açılmış ve cihaz tozluydu diye birkaç tane şikayet var. Bu beni şüphelendiriyor.
Öncelikle somut olayda nitelikli dolandırıcılıktan bahsedemeyiz. İnternet üzerinden aldığınız elektronik ürünlerde garanti belgesinin üzeri bile doldurulmuyor genelde. Tarih bellidir ve o tarih üzerinden 2 yıl garanti hakkınız vardır. Fatura ile gittiğinizde bu süre zarfında garantiden faydalanabilirsiniz. Samsung üzerinden sorgulama ile ne çıktığının pek bir önemi yok, sorun çıkarsa da satıcı üzerinden garanti hakkınızı yine kullanırsınız. Dolayısıyla burada sahte belgecilikten bahsetmek de olası görünmüyor. Elbette elinizdeki belgeleri ve üzerinde yazanları bilmiyorum, sadece genelde karşılaşılan duruma göre yazıyorum. İade kabul etmeleri mağduriyeti önleme amaçlıdır ve bu iyi bir şey. Burada sorun sizin de dediğiniz gibi malın değerinin günümüze göre değil de o güne göre belirleniyor olması. Bunun için de tazminat veya tespit davası gibi davaları açmanız gerekir. Ortada ceza hukukunu ilgilendiren bir olay görünmüyor, dolayısıyla ücretsiz avukat yardımı vesaire alamazsınız. Size nereye başvurup ne yapacağınızı detaylı şekilde anlatırım fakat bu etik olmaz. Madem paranızı fazlasıyla almak istiyorsunuz, bunu çözüme götürecek kişi avukattır. Ayrıca kazandığınız takdirde vekalet ücretini de karşı taraftan alabilirsiniz.

Peki teşekkürler. Yarın avukattan detaylı bilgi almak daha iyi olacaktır.

Evet, siz ürünü ne zaman satın alırsanız garantisi o zaman başlar. Ama Samsung Türkiye'nin veritabanı sizin o cihazı ne zaman satın aldığınızı BİLMEZ. Samsung Türkiye'nin IMEI üzerinden sorgusu o cihazın ülkeye ithalatının yapıldığı tarihi baz alır. Siz ne zaman faturanız ile giderseniz, o zaman garanti dahilinde işlemleriniz yapılır.

Ortada bir dolandırıcılık yok.
Apple nasıl biliyor peki her telefonun garanti süresinin ne zaman başladığını? Mesela ben 8 haziranda aldım telefonu ve garanti bitiş süresi tam 2 sene sonraki 8 hazirana denk geliyor. Yani fatura kesildiği tarihi Apple aynen biliyor. Benzer durum Samsung'da da olabilir belki.

Apple nasıl biliyor peki her telefonun garanti süresinin ne zaman başladığını? Mesela ben 8 haziranda aldım telefonu ve garanti bitiş süresi tam 2 sene sonraki 8 hazirana denk geliyor. Yani fatura kesildiği tarihi Apple aynen biliyor. Benzer durum Samsung'da da olabilir belki.
Telefonun ilk defa çalıştırıldığı tarih 8 Haziran olduğu için cihaz bu tarihi kendi içerisine kayıt ediyor. Daha sonra Apple sunucusuna bağlandığı ilk an da o cihazın 8 Haziran'da açıldığını rapor edip Apple'ın garanti takip sürecinde 8 Haziran satın alım tarihiymiş gibi sisteme işliyor. Eğer siz o cihazı alıp, açmayıp bir süre beklerseniz sizin de garanti süreniz beklediğiniz süre kadar Apple sunucusunda kaymaya başlayacaktır.

Her markanın kendi cihazında bu tip sayaçlar mevcut zaten. Ama bu sayaçlar her zaman doğru bilgiyi vermediği için buna dayanan sistemler kurmaktan kaçınıyorlar. Çünkü satış ve cihazın ilk açılış tarihi artık onların kontrolünde olmayan bir noktada bulunuyor. Kontrolünüzün olmadığı veri kaynağı ise geçersiz bir veri kaynağıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı