Her gün full body yapılmalı mı?

Ali52521

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. Spor salonunda 1 ayı geride bıraktım. Spor hocası her gün full body bölge başı 2 hareket yapmamı önerdi. Ve öyle de yapıyorum. Acaba doğru mu bu yaptığım diye düşünmüyor değilim bazen. Sizin düşünceleriniz neler? Not: Başladığım günden bu yana gelişme gördüm, evet.
Bence güzel derecede bi gelişme sayılır.

Full body antrenmanlar genellikle haftada 3 veya 4 gün, büyük kas grupları için 2, küçük kas grupları için ise 1 hareket olmak üzere yapılır. İnanılanın aksine kas, spor yaparak değil dinlenme esnasında gelişir. Yani dinlenmeniz şart. Tabii buradaki hareket sayısı size kalmış, eğer biceps için 2 hareket yapmak istiyorsanız, kendinizi bu şekilde daha iyi hissediyorsanız yapmayın denilmez.

Full body antrenmanlar genellikle haftada 3 veya 4 gün, büyük kas grupları için 2, küçük kas grupları için ise 1 hareket olmak üzere yapılır. İnanılanın aksine kas, spor yaparak değil dinlenme esnasında gelişir. Yani dinlenmeniz şart. Tabii buradaki hareket sayısı size kalmış, eğer biceps için 2 hareket yapmak istiyorsanız, kendinizi bu şekilde daha iyi hissediyorsanız yapmayın denilmez.
Anladım. Gerçekten de 2 hareket yapıyorum. Sizin önerileriniz neler acaba? Ne yapmalıyım?
Hammer curl ve biceps curl yapıyorum genellikle. Sanırım yanlış yapıyormusum. Doğru olarak ne yapmalıyım acaba?

Son düzenleme:
8-12 tekrar aralığında tükenişe ulaşacağınız ağırlıkta compound hareketlere(bench press - deadlift - shoulder press - barfiks) odaklanıp, izole hareketleri ise 12-15 gibi yüksek tekrarlarla yapmanız. Hocanız büyük ihtimalle uygun bir program vermiştir zaten. O programı takip etmeniz ve belirli aralıklarla ağırlığı arttırmanız yeterli olacaktır. Başlangıç seviyesinde ne yaparsanız yapın gelişme görülecektir, önemli olan devamlılık.

Arkadaşlar merhaba. Spor salonunda 1 ayı geride bıraktım. Spor hocası her gün full body bölge başı 2 hareket yapmamı önerdi. Ve öyle de yapıyorum. Acaba doğru mu bu yaptığım diye düşünmüyor değilim bazen. Sizin düşünceleriniz neler? Not: Başladığım günden bu yana gelişme gördüm, evet.
Bence güzel derecede bi gelişme sayılır.

Hayır bence kesinlikle yanlış. Bölge başı 2 hareket, 3 set desen 6 set ve haftada gün gitsen 36 set eder ki bence çok fazla.

Yanlış yapıyorsun. Gelişmen normal. Yeni başlayan herkes gelişir.

Benim dünya şampiyonu bir hocam vardı. ( Genelde hepsi dünya şampiyonu oluyor ilginçtir.) Adam asla full body yapmazdı ve yaptırmazdı. Her gün ayrı bir bölgeye yaptırırdı. Bir gün omuz, diğer gün bacak, diğer gün göğüs falan bu şekilde. Ne kadar doğru bilmiyorum ama adam kocaman bir şeydi.

Benim dünya şampiyonu bir hocam vardı. ( Genelde hepsi dünya şampiyonu oluyor ilginçtir.) Adam asla full body yapmazdı ve yaptırmazdı. Her gün ayrı bir bölgeye yaptırırdı. Bir gün omuz, diğer gün bacak, diğer gün göğüs falan bu şekilde. Ne kadar doğru bilmiyorum ama adam kocaman bir şeydi.
Bendeki de öyle de dünya şampiyonu değil 😂
Hayır bence kesinlikle yanlış. Bölge başı 2 hareket, 3 set desen 6 set ve haftada gün gitsen 36 set eder ki bence çok fazla.

Yanlış yapıyorsun. Gelişmen normal. Yeni başlayan herkes gelişir.
O zaman büyük kas grupları için 2 hareket küçük kas grupları için tek hareketle devam edeyim. Ama şunu da merak ediyorum. Mesela triceps kas grubunda 3 farklı kas var. Hepsini aynı zamanda çalıştırmak mümkün mü?

Bendeki de öyle de dünya şampiyonu değil 😂

O zaman büyük kas grupları için 2 hareket küçük kas grupları için tek hareketle devam edeyim. Ama şunu da merak ediyorum. Mesela triceps kas grubunda 3 farklı kas var. Hepsini aynı zamanda çalıştırmak mümkün mü?
3 farklı kas değil, 3 farklı baş var. Uzun, orta ve yanal. triceps pushdown ve kickback üçünü de çalıştırıyor.

Bunu kime sorarsan sana yanlış olduğunu söyler, kesinlikle önerilmez. Pazartesi-Çarşamba-Cuma istersen bir de Pazar ekleyebilirsin ama kesinlikle bir gün arayla olsun. Tabi Pazar gününü de eklersen yeni haftaya Salı gününden başlamalısın.

Yeni konular

Geri
Yukarı