Her şeyden çok korkuyorum

Obsesif-Kompulsif bozukluk kısacası OKB bende uzun süredir bunu yaşıyorum tuvaletten sonra 6 defa el yıkamak gibi yüzlerce olay yüzünden hayat kalitesi düşüyor birde yanına zihinde belirlen ansız ve saçma düşünceler eklinince OKB ortaya çıkıyor düşünce olarak mesala namaz kılarken içindeki bir ses aniden dine küfür ediyor yada bunun benzeri olaylar linki okuyun eğer kendinizde OKB oduğunu düşünüyorsanız doktara başvurun ilaç tedavavisi ve psikolojik tedaviler mevcut.

Obsesif-Kompulsif bozukluk kısacası OKB bende uzun süredir bunu yaşıyorum tuvaletten sonra 6 defa el yıkamak gibi yüzlerce olay yüzünden hayat kalitesi düşüyor birde yanına zihinde belirlen ansız ve saçma düşünceler eklinince OKB ortaya çıkıyor düşünce olarak mesala namaz kılarken içindeki bir ses aniden dine küfür ediyor yada bunun benzeri olaylar linki okuyun eğer kendinizde OKB oduğunu düşünüyorsanız doktara başvurun ilaç tedavavisi ve psikolojik tedaviler mevcut.
Aynen dostum senin dediğin şeyler de oluyor malesef.
Nasıl hissettiğini anlıyorum, yani öyle düşünüyorum :) Yaptığın şeylerin saçma olduğunun ve yapmaman gerektiğinin farkındasın, zaman kaybı olduğunu biliyorsun ama o takıntı tıpkı sivri sinek ısırınca oluşan kaşıntı gibi, seni kaşımaya zorluyor. Kendine kızıyorsun içten içe ama yine de aynı şeyleri tekrar tekrar yapıyorsun çünkü rahatlamanın tek yolunun bu olduğunu düşünüyorsun.

Bence üstteki arkadaş haklı. Burada çok sağlıklı tavsiyeler bulamayabilirsin, psikolojiyle haşır neşir olan insanların çok yoğun olduğu bir forum değil burası sonuçta :) En iyisi bir psikolog ile görüşmek olacaktır. Bunun gibi konularda profesyonel olmayan insanların tavsiyeleri yarardan çok zarar da getirebilir çünkü.
Beni anladığın için teşekkürler.

Bende sürekli format atıyordum ama bir süre sonra insan bıkıyo sürücü kur oyunları kur ayarları yap vs. falan yani sürekli aynı şeyleri bende yapıyordum daha dün format attım :) ama daha yeter dedim.

Arkadaşım lütfen geciktirmeden uzman bir psikologdan yardım almalısın, bunda çekinecek ve utanılacak bir şey yok eğer öyle düşüncelerin varsa.

Arkadaşım lütfen geciktirmeden uzman bir psikologdan yardım almalısın, bunda çekinecek ve utanılacak bir şey yok eğer öyle düşüncelerin varsa.
Buraya sorarken aslında çok çekinmiştim. Bazı kişilerin bana karşı düşündükleri de de hoş olmayacak gibi düşüncelerim vardı. Ama yazdıklarınızdan sonra bu düşüncelerim tabiki de değişti. Teşekkürler.
Otizim hastası olabilir misiniz ? Kardeşimin hepsinde var da söyledikleriniz.
Psikoloğa gitmeyi düşünüyorum. Ama ne zaman giderim veya cidden gider miyim bilemiyorum. O yüzden ne olduğunu bilemiyorum.

Aynı sorunları yaşadım. Hala daha biraz da olsa yaşıyorum ama eskiden senin dediğin gibi bilgisayarıma en ufacık şeyde format atardım, tuvalette uzun süre el yıkardım, banyo uzun süre yapardım. Psikoloğa da gitmeye utandım açıkçası. Zaten bu düşünceler kafanızda ''ya yapmam lazım değil ama dur yapayım da içim rahatlasın'' mantığında geliyor ve yapıyorsunuz. Yaptıkça bir daha yap, bir daha yap diye size sürekli aynı şeyleri tekrar ettiriyor. Çözümü gayet basit ama uygulaması zor. Mantığınıza yatmayan durumu tekrarlamayın. Reklam gördünüz format atma isteği geldi. Kafanızda reklam bu her yerde çıkıyor ne olacak düşüncesi oluşacaktır. O an düşünmemeye çalışın, format atmayacağım diyin ve o konuyu bir daha düşünmemeye çalışın. Uygulaması çok zor ama çözümü de ben kendimce böyle bulabildim. Veya tuvaletinizi yaptınız el yıkarken, biraz daha yıka temizlenmedi yıka yıka yıka... diye düşünceler de geliyorsa bir kere yıkadım temizlendi diyip o düşünceleri kafanızı takmadan çıkmanız lazım. En güzel çözüm yolu psikoloğa gitmek tabiki. İlaç verirler büyük ihtimalle.

Her insanın inkâr ettiği veya gizlediği korkuları ve takıntıları vardır, bu normaldir. Ben kişilik bozukluğu ve depresyon'u gerçekten yıllarca yaşamış ve ilaç kullanmış birisi olarak senin sadece dalga geçtiğini ve kafa bulmak amacıyla bu konuyu açtığını, ruh sağlığının yerinde olduğunu düşünüyorum.

Geri
Yukarı