Her şeye saygı duymak zorunda mıyız?

Bence herkese saygı duymak zorunda değiliz. Sonuçta ben zorlamadım ya kendi kararı ben niye saygı duyuyorum. Misal, ailesi için kendi geleceğinden vazgeçip çalışan çocuklara benim saygım sonsuz çünkü birşeylerden feragat etmiş, ailesine bakıyor. Zaten saygı, yapılan fedakarlıklara duyulur. Sen saçını mavi yapmışsın diye ya da dövme yaptırdın diye, eş cinsel oldun diye ben sana saygı duymak zorunda değilim ki.

Yani bu konunun ne derece önemli olduğuna bağlı bir şey bir insanın tuttuğu takıma saygı duymuyor olabilirsin veya dinlediği şarkılara saygı duymuyorsundur bence gayet doğal fakat kişinin kendisi için hayati öneme sahip değerlerine saygı duymuyorsan o zaman sıkıntı vardır en basit örnek olarak dini inancı buna saygı duymak zorundasın benim dini inancıma herkes inanmak zorunda değil fakat biri saygısızlık yaparsa kafasını asfalta sürterim ki çoğu insanda benim gibi düşünüyordur bu da toplumda huzursuzluk yaratır.
Toplumda huzursuzluk yaratanın sizin fikriniz olma ihtimali kaç acaba? Dene bakalım ''asfalta sürtmeyi'' neler oluyor. Muz cumhuriyetinde yaşamıyorsun. Adam dininle dalga geçse bile adama dokunma hakkın yok. Böyle garip birşey görmedim. Karşıdakinin değeriyle dalga geçilmesi huzursuzluk yaratır ama bu durumda karşıdakine şiddet uygulamak ya da tehdit etmek sorun olmaz. İlginçmiş.

Toplumda illa birileri, birilerinin değerlerine sövecek, saygısızlık edecektir. Bunun engellemenin bir yolu yoktur, yapılabilecek tek şey adil bir şekilde yargılamaktır. Örnek olarak, Atatürk, dinler ve dini değerler, ülkelerin belli değerleri; svastika tişörtü giyemezsin Almanya'da gibi...

Bence saygı duymak zorundayız, tasvip etmeyebiliriz ama saygı duymak zorundayız.

Herkes kendi yolunun, düşüncesinin, fikrinin tek doğru, tek gerçek olduğuna inanırsa böyle birbirimize gireriz metroda, otobüste, yolda vs kimsenin kimseye ne saygısı var ne tahammülü. En ufak kıvılcımda herkes parlıyor toplum olarak psikolojimiz bozuk.

Pedofiliye saygı duymak zorunda değilsin. Kurdistan'a değilsin. Sapkın, bölücü fikirlere saygı duyulmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı