Hristiyan olmaya karar verdim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hristiyan'lar, ısa'nın "tanrı'nın oğlu", "tanrı'nın enkarnasyonu" ve eski Ahit'te geleceği haber verilen "mesih" olduğuna inanırlar. Hristiyan'lık, teslis adı verilen inanç üzerine kuruludur. Bu inanca göre tanrı'nın kendini açıkladığı üç kimliği vardır: baba, oğul ve kutsal ruh.

Hocam sonuçta semavi dinlerin hepsini Allah göndermiş. Belki farklı olabilir, ama o dine sahip olanlarda Allah'a inanıyor.

Kaynak verir misin?
Ben din değiştirmeni sorgulamıyorum. Açıkçası çok umrumda da değil. Ancak...

Kilisenin bilim ve sanata önem vermesi mi ? Şaka yapıyorsun herhalde ciddi olamazsın.

Bilime önem veriyolar dediğin adamlar; Avrupaya matbaayı sokmadılar yıllarca. Dünya'nın şeklinin düz olmadığından söz eden bir insan ölüm tehditleri ile Dünya'nın düz olduğuna inanması zorlandı. Verdiğin tüm örnekler senin dediğin gibi Cahiliye dönemi. İslam denilen din daha yok yani. Cehalet dönemine bakarak dini nasıl yorumluyorsun anlamlandıramadım.

Bu arada savunduğun "Tamamen Adalet üzerine" olan Engizisyon

İspanyol Engizisyonu
İspanyol Engizisyonu ise Kastilya kraliçesi I. Isabella'nın ısrarı üzerine, Papa IV. Sixtus tarafından 1483 yılında onaylandı. Engizisyonun, Müslümanlarla Yahudilerin Hristiyanlaştırılması, Katoliklik dışındaki mezheplerin baskılanması, Osmanlı işgalinde oluşabilecek işbirlikçilere karşı koruma sağlanması gibi hedefler ile ilan edildiği düşünülmektedir.

Engizisyon dolayısıyla 200.000'e yakın Yahudi, 1492 yılında İspanya'yı terk etti, kalanlar ise büyük oranda Hristiyanlığı kabul etti, küçük bir azınlık ise kabul etmiş gibi yaparak Kripto Yahudiliği benimsedi. İspanya'dan sürülen Yahudilerin büyük çoğunluğu ilk başta Portekiz ve Kuzey Afrika'ya göç etti, ancak daha sonra Portekiz'den de sürgün edildiler. Aragon'dan sürülen Yahudilerin ise büyük çoğunluğu İtalya'ya göç etti.[1] Bazıları da Osmanlı İmparatorluğu'na sığındı.

Son düzenleme:
Engizisyon mahkeme sistemi tamamen adalete dayalı. Aynı şekilde Arap Yarımadası'na bakarsan adalet-ceza sistemi daha geç geliyor yani farklı dinlerdeki sistemleri kendilerine geçirmeye çabalıyorlar. Tabii herkes kendi kafasına göre sistemi şekillendiriyor acı şekilde ölümler ortaya çıkıyor.

Ör:

Birçoğu açlık sınırında yaşayan bu insanlar erkekten daha az işe yaradığını düşündükleri kızları, aileleri için yük olarak kabul ediyor ve uğursuz kabul ettikleri fakirlik korkusu ve aç kalma endişesiyle kız çocuklarını gömüyorlardı.

Hristiyanların adalet-cezalandırma sisteminin bu Cahiliye Dönemi'ndeki Araplara göre daha başarılı olduğunu görüyorum.

Şu an skolastik felsefe kaynağını okuyorum yorum yazacağım.
Hristiyanlar da kızıl kadınları cadı oldukları gerekçesiyle yakıyorlardı.

Tarih önemli tabii ama şu anki zamana bakarak kimin daha çok bilim ve sanata önem verdiğini Müslüman ve Hristiyan ülkeleri karşılaştırıp görebiliriz.

Hocam din ile ülkelerin ne alakası var ona bakarsak 1300'lerde avrupalılar siyah kedileri şeytan deyip keserken Müslüman'lar Orta Doğu'da astroloji, matematik, felsefi alanda dünyada çığır açıyorlardı dini özgürlüğünüz size kalmış bir durum fakat araştırmadan internetteki bilgilere göre hareket etmek bana göre saçma ve gelip geçiçi gibi geliyor.

Seçtiğin dine saygı duyarım fakak insanlar seni dinden soğuttuğu için herkes din değiştirseydi şu an %45 dinini değişmiş insan vardı.

Engizisyon mahkeme sistemi tamamen adalete dayalı. Aynı şekilde Arap Yarımadası'na bakarsan adalet-ceza sistemi daha geç geliyor yani farklı dinlerdeki sistemleri kendilerine geçirmeye çabalıyorlar. Tabii herkes kendi kafasına göre sistemi şekillendiriyor acı şekilde ölümler ortaya çıkıyor.

Ör:

Birçoğu açlık sınırında yaşayan bu insanlar erkekten daha az işe yaradığını düşündükleri kızları, aileleri için yük olarak kabul ediyor ve uğursuz kabul ettikleri fakirlik korkusu ve aç kalma endişesiyle kız çocuklarını gömüyorlardı.

Hristiyanların adalet-cezalandırma sisteminin bu Cahiliye Dönemi'ndeki Araplara göre daha başarılı olduğunu görüyorum.

Şu an skolastik felsefe kaynağını okuyorum yorum yazacağım.
Kedileri şeytanın ruhunu taşıyor diye öldürtüp veba salgınına kapı açan, astronomi hakkında yeni şeyler bulanları diri diri yakan mahkeme mi adil. Nereden de buluyorsunuz böyle şakaları...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı