Çözüldü i7 9750H voltaj değerini düşürme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

lilsi0n3

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. i7 9750H kullanıyorum ve internette izlediğim videolarda benimle aynı işlemciye sahip olanlar 15 20W aralığında çalışıyor. Benim işlemcim 35 40W arası çalışıyor ve frekansını ısıdan dolayı kısıyor. Acaba bu işlemciye giden voltajı düşürmenin bir yolu var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Eki Görüntüle 2156936

Ayrıca şöyle bir durum daha var özellikle 3. çekirdek deli gibi ısınıyor diğerleri 70 85 derecede takılırken sıvı soğutma varken yapıyor bir de bunu saçım beyazladı artık bunun yüzünden

Eki Görüntüle 2156937

Yanlış atmadım umarım

Eki Görüntüle 2156938
Mikrokodunuz bozuk. Ayarlar uygulanmıyor. Format atmanız gerekiyor. Windows mikrokod bozulmalarının üstesinden gelemiyor.

Format atmadan önce Sanallaştırma devre dışı bırakın sisteminizde eğer açıksa.
Arkadaşlar merhaba. i7 9750H kullanıyorum ve internette izlediğim videolarda benimle aynı işlemciye sahip olanlar 15 20W aralığında çalışıyor. Benim işlemcim 35 40W arası çalışıyor ve frekansını ısıdan dolayı kısıyor. Acaba bu işlemciye giden voltajı düşürmenin bir yolu var mıdır?
Intelin kendi programı var bildiğim kadarıyla aynı AMD Ryzen Master gibi. Oradan düşürebiliyorsun. Ya da Bios dan.

i7 9750H işlemcinizin voltajını düşürmek için undervolting yapabilirsiniz. Undervolting yapmak için genellikle Intel XTU (Extreme Tuning Utility) veya ThrottleStop gibi yazılımlar kullanılır. Bu programlar üzerinden işlemcinin voltaj ayarlarını düşük bir değere ayarlayarak test edebilirsiniz. İşlemci modelinize ve sisteminizin soğutma kapasitesine bağlı olarak, voltajı kademeli olarak azaltmanız ve her adımda sistem stabilitesini kontrol etmeniz önerilir. Bu işlem, işlemcinin alacağı voltajı azaltarak hem güç tüketimini hem de ısınmayı azaltmayı amaçlar. Ancak, undervolting işlemi dikkatli yapılmalıdır çünkü işlemciye yetersiz voltaj vermek sistem stabilitesini etkileyebilir ve garanti koşullarını ihlal edebilir.

(Çözüm olarak işaretlerseniz sevinirim)

i7 9750H işlemcinizin voltajını düşürmek için undervolting yapabilirsiniz. Undervolting yapmak için genellikle Intel XTU (Extreme Tuning Utility) veya ThrottleStop gibi yazılımlar kullanılır. Bu programlar üzerinden işlemcinin voltaj ayarlarını düşük bir değere ayarlayarak test edebilirsiniz. İşlemci modelinize ve sisteminizin soğutma kapasitesine bağlı olarak, voltajı kademeli olarak azaltmanız ve her adımda sistem stabilitesini kontrol etmeniz önerilir. Bu işlem, işlemcinin alacağı voltajı azaltarak hem güç tüketimini hem de ısınmayı azaltmayı amaçlar. Ancak, undervolting işlemi dikkatli yapılmalıdır çünkü işlemciye yetersiz voltaj vermek sistem stabilitesini etkileyebilir ve garanti koşullarını ihlal edebilir.

(Çözüm olarak işaretlerseniz sevinirim)

Undervolting hakkında herhangi bir bilgim yok throotle stop programı yüklü nasıl yapacağım konusunda yardımcı olabilir misin?

Intel'in kendi programı var bildiğim kadarıyla aynı AMD Ryzen Master gibi. Oradan düşürebiliyorsun. Ya da BIOS'tan.

İsmi ne programın hocam

Intel® Extreme Tuning Utility olarak geçiyor hocam. Ama hiç kullanmadım çünkü AMD var bende.

Hocam indireyimde oradan nasıl yapılıyor peki bilginiz var mı?

1711500854583.png

Bunu diyor kurduğumda

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Onu kapattıktan sonra o program üzerinden nasıl yapacağım hakkında bilgi verebilir misiniz?

Hocam kapattıysanız ve XTU kurulup açıldıysa sizi şu linke yönlendireyim çünkü tam olarak ben de bilmiyorum, özür dilerim :/

Geri
Yukarı