İade olacak laptopta kullanıcının nasıl hakları vardır?

Tamamdır teşekkür ederim geçmiş olsun.

@aydoğan akkoç hocam Acer sadece doa raporu düzenleyeceğini gerisini satıcı ile çözeceğimi söylüyor. Satıcı Amazon'dan arama talep edip konuyla ilgili bilgi aldım, fatura üzerindeki tutarı iade edeceklerini, ürünün şu an stokta olmadığını, misli ile değişim yapmadıklarını söyledi. Acer yurt dışından parçanın gelme süresine net bir gün veremiyorum diyor 2hafta da sürebilir 2 ay da diyor. Ne yapmamı önerirsiniz?

Hakem heyetine başvurmanızı ve süreç boyunca cihaz serviste kalmasını isteyin. Ya da kolay yoldan parça bekleyin. Eğer hakem heyetine başvurursanız girdiğiniz zararı karşılamak zorunda kalır satıcıda firmada. Örnek veriyorum cihazın benzeri şu an 40bin TL ise size 14799TL'nin üstüne koyup öyle iade yapmaları gerekmekte.

Eğer hakem heyetine başvurursanız girdiğiniz zararı karşılamak zorunda kalır satıcıda firmada. Örnek veriyorum cihazın benzeri şu an 40bin TL ise size 14799TL'nin üstüne koyup öyle iade yapmaları gerekmekte.
"Para iadesinde" bu dediğiniz o kadar kolay değil hocam.

Detaylı bilgi için bu videoyu izleyebilirsiniz. (Dakika 3'ten itibaren)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hakem heyetine başvurmanızı ve süreç boyunca cihaz serviste kalmasını isteyin. Ya da kolay yoldan parça bekleyin. Eğer hakem heyetine başvurursanız girdiğiniz zararı karşılamak zorunda kalır satıcıda firmada. Örnek veriyorum cihazın benzeri şu an 40bin TL ise size 14799TL'nin üstüne koyup öyle iade yapmaları gerekmekte.

Laptopum temiz olduğu için para iadesi ve değişim peşinde değilim aslında sadece süreci hızlandırmak istiyorum bunun için de yasal haklarım varsa kullanayım diye düşündüm boş beklemek yerine. Acer servisinin başka bir arkadaşı 45 gün bekletip cihaza hicbirsey yapmayıp geri göndermesi sadece parça bekleme konusunda beni şüpheye düşürüyor.

"Para iadesinde" bu dediğiniz o kadar kolay değil hocam.

Detaylı bilgi için bu videoyu izleyebilirsiniz. (Dakika 3'ten itibaren)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Tüketici hakları derneğinden ne kadar da kolay görünüyor hersey.

• Malın tamiri için gereken azami sürenin aşılması,

durumlarında, tüketici malın ücretsiz olarak bir yenisiyle değiştirilmesini ya da bedelini isteyebilir.

Tüketicinin bu isteklerine karşı satıcı, bayii, acente, imalatçı-üretici ve ithalatçı zincirleme olarak tüketiciye karşı sorumludurlar.

Laptopum temiz olduğu için para iadesi ve değişim peşinde değilim aslında sadece süreci hızlandırmak istiyorum bunun için de yasal haklarım varsa kullanayım diye düşündüm boş beklemek yerine. Acer servisinin başka bir arkadaşı 45 gün bekletip cihaza hiçbir şey yapmayıp geri göndermesi sadece parça bekleme konusunda beni şüpheye düşürüyor.

Tüketici hakları derneğinde ne kadar da kolay görünüyor her şey.

Durumlarında, tüketici malın ücretsiz olarak bir yenisiyle değiştirilmesini ya da bedelini isteyebilir.

Tüketicinin bu isteklerine karşı satıcı, bayii, acente, imalatçı-üretici ve ithalatçı zincirleme olarak tüketiciye karşı sorumludurlar.

Son düzenleme:
Tüketici hakları derneğinden ne kadar da kolay görünüyor her şey.

Durumlarında, tüketici malın ücretsiz olarak bir yenisiyle değiştirilmesini ya da bedelini isteyebilir.

Kolay göründüğü durumlar haricinde, attığım video gibi imkan dahilinde olmayan durumlarda mevcut.

Seçimlik hakkınızı kullanabilirsiniz, sorumlu olan taraf hakkınızı kullanmanızı engelliyorsa THH'ye faturadaki bilgiler ile başvuru yapabilirsiniz.

Keşke satıcılara yaptırım uygulansa, bunun için ticaret bakanlığına her kanaldan talep oluşturabiliriz.

Kolay göründüğü durumlar haricinde, attığım video gibi imkan dahilinde olmayan durumlarda mevcut.

Seçimlik hakkınızı kullanabilirsiniz, sorumlu olan taraf hakkınızı kullanmanızı engelliyorsa THH'ye faturadaki bilgiler ile başvuru yapabilirsiniz.

Keşke satıcılara yaptırım uygulansa, bunun için ticaret bakanlığına her kanaldan talep oluşturabiliriz.

Benim durumumda satıcı olan Amazon'luk bir durum yok. Ben Acera servise gönderiyorum ve Acer garantide yazan 20 azami iş gününde teslim edemiyorlar. Suç tamamen Acera ait olmasına rağmen Acer doa belgesi oluşturup satıcı ile iletişime geç diyor saçmalık. Ben THH'ye başvuru yaparken 20 günü geçtiğini nasıl kanıtlayacağım sadece Yurtiçi Kargo'ya verdiğim günün belgesi var. Acer'dan 20 günü geçtiğine dair belge düzenlemesini istemeyi düşünüyorum.

Benim durumumda satıcı olan Amazon'luk bir durum yok. Ben Acera servise gönderiyorum ve Acer garantide yazan 20 azami iş gününde teslim edemiyorlar. Suç tamamen Acera ait olmasına rağmen Acer doa belgesi oluşturup satıcı ile iletişime geç diyor saçmalık. Ben THH'ye başvuru yaparken 20 günü geçtiğini nasıl kanıtlayacağım sadece Yurtiçi Kargo'ya verdiğim günün belgesi var. Acer'dan 20 günü geçtiğine dair belge düzenlemesini istemeyi düşünüyorum.

Saçmalık değil. Amazon'da suçlu bu durumda her ne kadar Amazon'u kendim kadar savunsamda evet sorun Amazon. Size ürünün misli ile değişimini sağlaması gerekir sizin tercihinize bağlı bir durum yoksa üst model vermesi gerekmekte. Bu sizin tercihiniz firmanın tercihi olamaz olmaz.

Gerekli cevap verilmiş hocam. Yasal olarak suçlu Amazon.

Hocam klasik servis bahanesidir yurtdışından parça bekliyoruz diye. Bunu diyorlarsa o ürünün kesin tamir süresi uzar.

Hocam klasik servis bahanesidir yurtdışından parça bekliyoruz diye. Bunu diyorlarsa o ürünün kesin tamir süresi uzar.
Bana da kesinlikle uzayacak gibi geliyor ama niye yani. Arada mavi ekran alıyorum demiştim. Servisin 2.günü format atma izni aldılar yine mavi ekran verdi sanırım mavi ekranı niye verdiğini anlamadıkları için anakartı değiştirmeye karar vermişler.

Bana da kesinlikle uzayacak gibi geliyor ama niye yani. Arada mavi ekran alıyorum demiştim. Servisin 2.günü format atma izni aldılar yine mavi ekran verdi sanırım mavi ekranı niye verdiğini anlamadıkları için anakartı değiştirmeye karar vermişler.

Hocam bence servisi arayın deyin kaç gün oldu ürünümün bir an önce yapılmasını veya yenisiyle değişmesini istiyorum diye sizin burada diretmeniz lazım değişim diye iadeyi kabul etmemeniz lazım teklif ettiklerinde. Nereden baksanız şu an 3050 bir laptop 25 bin lira, kabul etmezlerse hakem heyetine başvurun orada da değişim diye diretmelisiniz hocam.

Geri
Yukarı