Ideapad Gaming vs Tulpar T5 v20.3

Bütçe
20000

enes901003

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese iyi sosyaller. 20.000TL fiyatına kadar RTX 3060 ekran kartına sahip bir bilgisayar arıyorum. Bazı araştırmalar sonucunda başlıkta belirttiğim iki ürün arasında kaldım.

Lenovo Rtx 3060 : 19.000TL
Monster Rtx 3060: 19.500TL

Görsel iletişim tasarımı öğrencisiyim yani bilgisayarda yoğun bir şekilde Adobe programları (AI, PS vs) ve tasarım programları kullanıyorum. Bunun haricinde oyun oynayacak olursam genelde rekabetçi, bu tip bilgisayarların sorun teşkil etmeyeceği oyunlar olacaktır. Arada kaldığım ve bilgimin olmadığı konuları müsadenizle size sormak istiyorum.

Bazı forumlarda okuduğum kadarı ile Intel işlemcileri, Adobe programlarını AMD'ye göre daha hızlı çalıştırıyormuş. Adobe-Intel optimizasyonu varmış. Her ne kadar AMD kullanmak istesem de bu durum beni biraz arada bıraktı. Sorumun birisi bu. Adobe programları kullanırken Intel ve AMD işlemcilerin farkı bariz belli oluyor mu? Yoksa kayda değer bir fark olmaz mı?

Bir diğer konu ekran kartı farkı. Tulpar T5 v20.3 ürününde 130W 3060 bulunduruyor. Lenovo ise 90W sanırım. Konunun başında belirttiğim kullanım amacıma göre bu fark benim için çok önemli mi?

Lenovo ürününe yatkın olma sebebim ise ekranının ihtiyacımı karşılamasıdır. 165Hz ve 100%srgb olması, yaptığım tasarımlarda renkleri daha doğru seçip daha doğru kullanmam ve baskıya gittiğimde çalışmama yakın bir sonuç çıkması benim için önemli bir avantaj.

Malzeme kalitesi, soğutma veya diğer özellikleri hakkında ne kadar araştırma yapsam da iki üründe de sorun yaşayan olmuş ve iki ürünü de sorunsuz kullanan insanlar olduğunu gördüm. Eğer bu ürünlerden birini kullanan arkadaşlar var ise bu etkenler hakkında bilgi vermelerini rica ediyorum. Ayrıyeten bugün sınıfta yanımda oturan arkadaşımda Monster vardı ve elime öyle bir üfledi ki resmen saç kurutma makinesi gibi. Sanırım GTX 1650 bulunduran Abra modeliydi. Bu durum da biraz tereddütte bıraktı beni. Bu konuyu yazmadan önce de bu platformda Monster kullanan ve anakartı arızalanan bir arkadaşın konusuna denk geldim ve yorumlarda fazla sıcaklığın lehimleri eriteceği ve anakartın arızalanacağı hakkında bir şeyler yazmıştı. Açıkçası Monster beni biraz ürküttü. Eğer bu konular hakkında deneyiminiz veya bilginiz var ise beni de bilgilendirmenizi rica ediyorum. Bütçem dediğim gibi 20.000TL ve daha da yukarıya çıkamıyorum. Eğer bu fiyat bandında bildiğiniz veya önerdiğiniz daha iyi bir cihaz olursa bilgilendirmenizi rica ediyorum. Tekrardan herkese iyi sosyaller diliyorum.

Son düzenleme:
ACER Nitro 5 An515-57 Intel Core I5 11400h 16gb 512gb Ssd Rtx 3060 Freedos 15.6" Nh.qewey.002 Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL
bunu seçmeniz hem fiyat bakımından hem 115watlık bir performans bakımından katbekat iyi olacaktır. gene inceleme
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Nitro 5 95W (80+15).

Keşke Lenovo'nun linkini Monster ile karıştırmasaydınız Lenovo'nun linkini atar mısın?
Kusura bakmayın buyrun.

İki link de aynı ürüne gidiyor.
Düzenledim hocam kusura bakmayın. Link: Lenovo Ideapad Gaming 3 Dizüstü Bilgisayar, 15.6" FHD, AMD Ryzen 7 5800H, 16GB RAM, 512GB SSD, NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB, FreeDOS, 82K200JUTX : Amazon.com.tr: Bilgisayar
ACER Nitro 5 An515-57 Intel Core I5 11400h 16gb 512gb Ssd Rtx 3060 Freedos 15.6" Nh.qewey.002 Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL
bunu seçmeniz hem fiyat bakımından hem 95 watlık bir performans bakımından katbekat iyi olacaktır. gene inceleme
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Öneriniz için teşekkür ederim lakin cihazın uzun ömürlü olması ve performansı için i5 işlemci yerine 5800h veya 11800h bulunduran bir cihaz almak daha iyi olmaz mı? Birde geçen seneye kıyasla aynı donanıma 6-7 bin zam gelince insan 20 bin verince en azından 8 çekirdekli bir işlemci olmasını istiyor. 😄

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı