İmam hatip liseleri nasıl?

Bakın amcam müftü, 30 yıldır diyanette çalışıyor. Liseden çıkınca direk imam olmuş. Sonra sınavlara girip müftü olmuş. Adam 57 yaşında doktora ve yüksek lisansını yaptı. Arapça ve Farsçayı akıcı bir şekilde konuşabiliyor. Hafız, sayısız kitap bitirdi. Sadece bir odası kitaplardan oluşuyor. Görsen şaşarsın. Diyanette bir sürü seminer verdi. 8.300 TL maaş alıyor. Başka bir alanda kendini geliştirseydi şuan deli para kaldırırdı.

Eğer diyanet altında çalışacak bir din görevlisiyseniz. Aldığınız para bellidir. İmamlık insanların gözünde rahat ve kolay para gibi gözüküyor. Sabah 4'te kalkıp camiye gelen yaşlıların çemkirmesini görünce işlerin öyle olmadığı belli oluyor. İmamlık öyle aşırı zor, seni hızlıca yaşlandıran bir meslek değil. Fakat az önce söylediğim gibi para için yapılacak kesinlikle bir meslek değil.

Gelelim başlıktaki soruya, eğer Kartal İmam hatip falan gidersen anadolu liselerinden bile iyidir. Ama yan sokağındaki sınavsız imam hatiplere gidersen vay haline.

@mucahitkocak Kusura bakma, bir an sinir tuttu. Sana yüklendim.
@Penetrator God Ben imamlığı anlattım. 30 yıldır çalışan bir din görevlisinin kaç para kazandıklarını da açık açık söyledim. Peki güzel kardeşim senin boşa sallamaktan başka eline ne geçti ? Şimdi ben mi yalan söylüyorum, sen mi ?
@asabi_limon

Ben imamhatipte okuyorum diğer okullara artı olarak Kuran-ı Kerim, Temel Dini Bilgiler ve Arapça dersi görürsün. Diğer okullara göre daha temiz ve yenidir Sıralar, Sandalyeler vs. Kötü alışkanlıklara sahip öğrenciler tespit edilirse diğer okullara gönderilir imamhatipte yeri yoktur. Ayrıca şöyle aptalca bir düşünce var imamhatip okuyan illa din adamı olacak öyle bişey yok. Diğer okullarda hangi meslekleri seçebiliyorsan aynısını imamhatiptede seçebilirsin. Ayrıca erkek ve kız sınıfları ayrı olduğu için rahat davranabilirsin. Kısaca bir fen lisesine gidemiyosan 2.tercihin proje imamhatip olsun onada gidemiyosan normal imamhatip git.

Ben imamhatipte okuyorum diğer okullara artı olarak kuran-ı kerim, temel dini bilgiler ve arapça dersi görürsün.

9.sınıfsın büyük olasılıkla 10.sınıfta fıkıh hadis siyer dersleri geliyor.

Diğer okullara göre daha temiz ve yenidir sıralar, sandalyeler vs.

Bu şu anlık geçerli 2023 seçimlerinde bu avantajlar ortadan kalkabilir.

Kötü alışkanlıklara sahip öğrenciler tespit edilirse diğer okullara gönderilir imamhatipte yeri yoktur.

Kötü alışkanlıklardan kastın alkol ve uyuşturucu herhalde bunlar hiçbir okulda barındırmıyorlar.

Ayrıca şöyle aptalca bir düşünce var imamhatip okuyan illa din adamı olacak öyle bir şey yok.

Evet, öyle hatta imam hatiplere deist ateist ile de karşılaşabilirsin sadece dini eğtim görüyorsun uygulamak veya hayatını bunun üzerine kurmak sana kalmış (genelde en arsız çocuklar hafızlardan olması gibi öğrenmek ile uygulamak farklı şeylerdir)

Ayrıca erkek ve kız sınıfları ayrı olduğu için rahat davranabilirsin.

Bu bir avantaj doğru ama şöyle bir dezavantaj var karşı cinsin düşünce dünyasına ulaşamazsın.

Kısaca bir fen lisesine gidemiyorsan 2.tercihin proje imamhatip olsun ona da gidemiyorsan normal imamhatip git.

Eğer akademik hedefiniz varsa ve gideceğiniz imam hatip akademik anlamda iyi ise olabilir o kadar problem değil yoksa anadolu lisesi daha mantıklı.

9.sınıfsın büyük olasılıkla 10.sınıfta fıkıh hadis siyer dersleri geliyor.

Bu şu anlık geçerli 2023 seçimlerinde bu avantajlar ortadan kalkabilir.

Kötü alışkanlıklardan kastın alkol ve uyuşturucu herhalde bunlar hiçbir okulda barındırmıyorlar.

Evet, öyle hatta imam hatiplere deist ateist ile de karşılaşabilirsin sadece dini eğtim görüyorsun uygulamak veya hayatını bunun üzerine kurmak sana kalmış (genelde en arsız çocuklar hafızlardan olması gibi öğrenmek ile uygulamak farklı şeylerdir)

Bu bir avantaj doğru ama şöyle bir dezavantaj var karşı cinsin düşünce dünyasına ulaşamazsın.

Eğer akademik hedefiniz varsa ve gideceğiniz imam hatip akademik anlamda iyi ise olabilir o kadar problem değil yoksa Anadolu lisesi daha mantıklı.

Kötü alışkanlıklardan kastım uyuşturucu alkol falan değil sigaradan bahsediyorum.

Kötü alışkanlıklardan kastım uyuşturucu alkol falan değil sigaradan bahsediyorum.

Sigara içen okuldan mı atılıyormuş. Sen yanlış duymuşsundur Türkiye'deki en iyi imam hatiplerden birine gidiyorum okulda içip yakalansan bile önce uyarı veya uzaklaştırma verirler önceden vukuatı olmayan kimseyi direk okuldan atmıyorlar.(okul dışında yakaladıklarında ise en fazla veliye söylerler)

Sigara içen okuldan mı atılıyormuş. Sen yanlış duymuşsundur Türkiye'deki en iyi imam hatiplerden birine gidiyorum okulda içip yakalansan bile önce uyarı veya uzaklaştırma verirler önceden vukuatı olmayan kimseyi direk okuldan atmıyorlar.(okul dışında yakaladıklarında ise en fazla veliye söylerler)

Ben 5.sınıftayken bizim sınıftan biri içiyordu gizlice onu diğer okula postalamışlardı.

Geri
Yukarı